Günün gelişmeleri

Dün gözler yurtiçinde enflasyon verilerindeydi. Nisan ayına ait açıklanan TÜFE aylık bazda % 1.68 artarken yıllık bazda da % 17.14 seviyesine yükselişmiş oldu. 

TÜRKİYE:  Dün gözler yurtiçinde enflasyon verilerindeydi. Nisan ayına ait açıklanan TÜFE aylık bazda % 1.68 artarken yıllık bazda da % 17.14 seviyesine yükselişmiş oldu.  Aylık bazda en yüksek artış giyim ve ayakkabı kaleminde görülürken hemen hemen tüm kalemlerde aylık bazda artış yaşandı (haberleşme ve ev eşyası grubunda düşüş görüldü). Yıllık bazda ise en düşük artışın yaşandığı kalem alkollü içecekler ve tütün grubu olurken yıllık bazda en fazla artış ise ulaştırma kaleminde görüldü. ÜFE ise aylık bazda % 4.34 artarken yıllık bazda % 35.17’ye yükseldi. Nisan ayındaki enflasyondaki bu yükselişte ulaştırma ve konut  kaleminin ciddi bir etkisi olduğunu izledik. Artan petrol fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin etkisi ile ulaştırma kaleminde baz etkisinin enflasyonu yükselttiği görülmekte. Kış mevsiminden çıkıp yaz mevsimine geçtiğimiz dönemde giyim ve ayakkabı grubunda mevsimsellik etkisinin ön plana çıktığını izliyoruz. Bize en çok endişe veren gelişme ise TÜFE ve ÜFE arasındaki makas olmakta. Geçen ay 15.01 puan olan makas farkının bu ay 18.03’e çıkması önümüzdeki dönemde kısa vadede enflasyonun düşmeyeceğini göstermekte. Özellikle ÜFE fiyatlarındaki artışın maliyetleri üreticinin sırtına yüklendiğini bize gösterirken bu durumun sürdürülemez olduğu bir gerçektir. Kısa zaman içerisinde bu durumda üretici enflasyonunun talep enflasyonunu yukarı itmesi beklenebilir. Bu durumda kurdaki artış devam ederse veya  kurun bu seviyelerde kalması yeni zamların kapıda olduğunu bize söylemekte. ÜFE grubunda ara malı fiyatlarında aylık bazda % 6.63 seviyesinde gerçekleşmesi ilk 4 ayda ara malı fiyatlarındaki ciddi artış TCMB’nin enflasyon hesaplamasını yeniden değiştirebilir.  Dün enflasyondaki artışa rağmen BİST100 endeksi % 1,67 değer kazanarak günü 1.421,15 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 5,97 ile ulaştırma olurken en çok kaybettiren ise % 3,92 ile finansal kiralama, faktoring oldu. Usd/Try ise dolar endeksindeki geri çekilmenin etkisiyle dün değer kaybetti.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Piyasa 6 Mayıs’ta yapılacak olan TCMB faiz toplantısını beklerken yurtdışı gelişmeleri toplantıya kadar içeriye yön verebilir. BİST100’de 1445 seviyesinin altında kaldığımız sürece satış baskısını korunacakken kurlarda yükseliş beklentimiz devam ediyor.

ABD:  Dün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi 60.5 ile beklentilere paralel olarak açıklandı. ABD'de imalat sektöründe toparlanmanın devam ettiği görülürken ISM İmalat PMI verisi ise beklentilerin altında 60.7 olarak gerçekleşti. Pandeminin etkisinden yavaş yavaş kurtulmaya çalışan ABD’de imalat sektöründe görülen ciddi toparlanma ABD’de büyüme verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesine sebep olabilir. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD’de ekonomik toparlanmanın “gerçek ilerleme kaydettiğini” ancak bu8 ilerlemenin herkese eşit bir şekilde yansımadığını söylerken Şubat ayında en düşük gelirli çalışanların % 20’sinin hala işsiz olduğuna işaret etti ve bu oranın en yüksek ücretli çalışanlarda % 6 seviyesinde olduğunu açıkladı. Powell, ABD ekonomisinin görünümünün parlak olduğunu, ancak tehlikenin henüz atlatılmadığını da vurguladı. ABD borsaları dünü karışık seyirle tamamladı. Başkan Powell’ın açıklamaları, gelen veriler ve bilançolarında etkisiyle ABD borsalarında karışık bir seyir hakimdi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde dün sert düşüş görülürken tahvil faizlerinin tekrar %1.62’ye çıkması bugün doların küresel bazda dünkü düşüşünün ardından değer kazanmasını sağlayan ana unsur oldu.

Bugün ABD’de ticaret dengesi, fabrika siparişleri ve Fed üyelerinden Daly’nin konuşması izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde imalat PMI verisi beklentilerin altında 62.9 olarak açıklanırken pandemide kısıtlamaların kısmi kaldırılması ve aşı çalışmalarındaki gelişmelerin etkisiyle imalat sektöründe toparlanmanın devam ettiğini izledik. Her ne kadar veri beklentilerin altında kalsa da son 24 yılın en iyi verisi olarak kayıtlara geçti. İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya’da imalat PMI verilerinin beklentilerin altında kalması ekonomide toparlanma hızının yavaşladığına işaret ediyor. AB Komisyonu, ülkelerinde pandemi salgınında vaka sayılarında az ve aşılama oranlarında yüksek olarak iyi bir durumda olan yabancılara Avrupa Birliği'ne seyahat sınırlamalarının kaldırılmasını tavsiye ederken EMA'nın onay verdiği aşıları kullanarak her iki doz korona virüs aşısını yaptıran yabancıların AB'ye hiçbir sınırlama olmadan seyahat edebilmelerini önerdi. Şu anda 27 üyeli AB hali hazırda 7 ülkenin vatandaşlarına tatil veya zaruri olmayan nedenler ile AB ülkelerine seyahat izni veriyor ancak bu kararla bu listenin genişletilmesi bekleniyor. Avrupa İlaç Ajansı, şu ana kadar BioNTech Pfizer, Moderna, AstraZenecaJohson & Johnson aşılarına onay verdi. Avrupa borsaları gelen iyi verilerin yanında AB tarafından onaylı korona virüs aşılarını yaptıran kişilere mevcut seyahat kısıtlamalarını kaldırma tavsiyesinin ardından günü yükselişle kapattı. Eur/Usd, dolar endeksindeki düşüş sebebiyle yükselirken Eur/Try ise Türk Lirası’ndaki kısmi güçlenme ile geriledi.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin olacak.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1406 seviyesinin altında önce 1396 ve arkasından 1381 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1418 direncinin kırılması halinde önce 1428 ve arkasından 1445 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1515 seviyesinin kırılması halinde önce 1531 ve arkasından 1555 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1489 desteğinin altında önce 1477 ve arkasından 1465 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.2475 seviyesinin kırılması halinde önce 8.2145 ve arkasından 8.1800 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.2700 direncinin üzerinde önce 8.3365 ve arkasından 8.4570 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1776 seviyesinin altında önce 1765 ve arkasından 1756 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1790 direncinin kırılması halinde önce 1796 ve arkasından 1816 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#AEFES ANADOLU EFES - Yurtdışında 1 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#ALMAD ALTINYAĞ MADENCİLİK - Bedelli sermaye artırım sürecinin iptal edildiği açıklandı.

#BNTAS BANTAŞ - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 24,2 milyon TL fonun 6 milyon TL’sinin Ofset’in tesislerinin kapasite artırımında, 5 milyon TL’sinin kesim hattı kurulmasında, 4 milyon TL’sinin kutu tesislerinin altyapısında, 3 milyon TL’sinin altyapı çalışmalarında, 3 milyon TL’sinin bina ve inşaatlarda, 2 milyon TL’sinin teneke levha ebatlandırma makası alımında, 1 milyon TL’sinin enerji giderlerinde kullanılmasının planlandığı açıklandı

#BERA BERA HOLDİNG - Mecliste kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında şirket aleyhine açılmış yaklaşık 3.000 davanın sona ermesinin beklendiği, mahkemelere depo edilen 155 milyon TL’den 15 milyon TL’lik kısmının nakit olarak çıkmasını takiben şirkete 140 milyon TL’nin kalmasının beklendiği, söz konusu tutarın yatırımların finansmanı ve işletme sermayesi ihtiyacında kullanılacağının açıklanması kapsamında, verilen kararlar sonrasında 121 milyon TL nakit girişi sağlandığı açıklandı.

#KAREL KAREL ELEKTRONİK - JCR Eurasia tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun AA-, Kısa Vadeli Ulusal Notunun A1+, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının "BB+/Negatif" olarak belirlendiği açıklandı.

#KLKIM KALEKİM - Şirket paylarının halkı arzı kapsamında talepler 6 - 7 Mayıs’ta toplanacak.

#PENTA PENTA TEKNOLOJİ - Şirket paylarının halkı arzı kapsamında talepler 6 - 7 Mayıs’ta toplanacak.

#RALYH RAL YATIRIM HOLDİNG - Şirketin bağlı ortaklığı Hera Teknik’in TOKİ tarafından düzenlenen İzmir Bayraklı’daki 444 Adet Konut ve 6 Adet Dükkan İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi’ne 200,0 milyon TL ile en düşük 5. teklifin verildiği açıklandı.

#SARKY SARKUYSAN - JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun "A+ (Trk) / (Stabil Görünüm)", Kısa Vadeli Ulusal Notunun "A-1 (Trk) / (Stabil Görünüm)", Uzun Vadeli Uluslararası Yerel ve Yabancı Notlarının "BB+ / (Negatif Görünüm)" olarak belirlendiği açıklandı.

#RHEAG RHEA GİRİŞİM - Şirketin bağlı ortaklığı Netsafe Bilgi Teknolojileri’nin sermayesinin 7,0 milyon TL’den eş zamanlı yapılan sermaye azaltım ve artırımı ile 1,2 milyon TL olacağı açıklandı.

#VAKBN VAKIFBANK - 237,5 milyon dolar ve 691,3 milyon Euro olmak üzere 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlarken, kredinin maliyeti ABD Doları ve Euro cinsinden sırasıyla Libor+%2,50 ve Euribor+%2,25 olarak açıklandı.

#VESBE VESTEL BEYAZ EŞYA - 2 milyar TL kayıtlı sermaye sistemine geçişin Ticaret Sicil’de tescil edildiği açıklandı.

#YKGYO YAPI KREDİ KORAY GMYO - Ankara-Çankaya Projesi Ticaret Merkezi A Blok'ta yer alan, 135 m²'lik kiralanabilir alanlı bağımsız bölümün, 5+1 yıl süre ile aylık 10.331 TL’ye kiraya verilmesine karar verildiği açıklandı.

#BIOEN BIOTREND ENERJİ - Doğanlar Yatırım Holding ve Maven Enerji tarafından 17,63 TL fiyattan 1.875.000 adet pay alındı.

#SKBNK ŞEKERBANK - Şekerbank T.A.Ş Sosyal Sigorta Sandığı Vakfı tarafından 1,09 TL fiyattan 3.660.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %30,51’e yükseldi.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı