Günün gelişmeleri

Yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklanan Merkezi yönetim bütçesi Nisan ayında 16 milyar 917 milyon TL açık verirken 2021 Ocak-Nisan döneminde merkezi yönetim bütçesi 5,9 milyar TL fazla verdi.

TÜRKİYE:  Yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklanan Merkezi yönetim bütçesi Nisan ayında 16 milyar 917 milyon TL açık verirken 2021 Ocak-Nisan döneminde merkezi yönetim bütçesi 5,9 milyar TL fazla verdi. Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) Nisan'da yıllık  bazda %21,77 artarken aylık bazda %0,79 azaldı. Gıda fiyatlarında yükselişin bir miktar ivme kaybetmesi gıda enflasyonunda düzelmenin işareti görülebilir. Ancak dünya genelinde yükselen emtia ve hububat fiyatlarının ithal girdiye sebep olması yurtiçinde gıda enflasyonunun istenilen seviyeye inmesini engelleyebilir. Dün  Rusya’dan yapılan açıklamada  45 gün süreyle 1 Haziran’a kadar durdurulan Türkiye’ye uçuşların 30 gün daha uzatılarak Haziran sonuna kadar olacağı belirtilirken bunun turizm hisselerinde bir miktar baskı yaratacağını düşünüyoruz. Dün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın tedbirleri nedeniyle işlerine ara veren esnafa iki grup halinde destek olacaklarını ifade ederken ilk grupta yer alanlara 5 bin liralık ikinci grupta yer alan esnafa ise bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceklerini açıkladı. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları erteleneceğini ifade eden Erdoğan, yeni hububat fiyatlarının da  belirlendiğini açıkladı. BİST100 endeksi günü  % 0,90 yükselişle günü 1.454,25 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,36 ile finansal kiralama, faktoring olurken en çok kaybettiren ise %  2,12 ile metal, ana sanayi oldu. Usd/Try paritesi de dolar endeksinin düşüşüne paralel sert düşüş yaşadı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Yarın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı  nedeniyle yurtiçi piyasalar kapalı olacak.

ABD:  Dün ABD’de  New York imalat endeksi  beklentilerin üzerinde 24.3 puan olarak açıklanırken NAHB konut piyasa endeksi ise 83 puan ile beklentiler dahilinde açıklandı. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizi karışık bir seyir izlerken kapanışa doğru yükseliş eğilimi ağır bastı ve % 1.64 seviyelerine kadar tekrar yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin zayıf seyri şimdilik dolar endeksinde satışlar meydana getirirken ABD borsalarının da yükselmesine  neden olmakta.  Her ne kadar dün ABD borsaları günü satışla kapatsa da genel olarak ABD 10 yıllık tahvil fiyatlarının seyri borsalarda belirleyici olacaktır. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD merkez bankasının 2022 sonundan önce faiz oranlarını yükseltebileceğini değerlendirdiğini ve Mart politika belirleme toplantısında yaptığı öngörüleri yeniden teyit ettiğini bildirdi. Kaplan konuşmasında, Fed'in varlık alımlarını çok geç olmadan azaltmasını destekleyeceğini tekrarlarken, enflasyon rakamlarının sonbaharda düşmesini beklediğini de ifade etti. Uluslarararası yatırım kuruluşu Morgan Stanley FED'in varlık alımlarını azaltma sinyalini Eylül'de vermesini bekliyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki düşüş altın fiyatlarının da sert yükselmesini sağlarken altında 1875 seviyesinin oldukça kritik olduğunun altını  çizelim. Bu seviyenin üzerinde alış baskısı başlayacakken bu seviyenin altında hala satış baskısını sürdürmekte.

Bugün ABD’de  yapı ruhsatları 1.77 milyon adet beklenirken konut başlangıçları 1.71 milyon adet beklenmekte. Konut piyasasına gelecek verileri yakından takip edeceğiz. Konut sektöründe son dönemde yaşanan toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca Fed üyelerinden Bostic’in konuşması da izlenecektir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. İtalya'da hükümet, koronavirüs salgını dolayısıyla bir süredir uygulanan gece sokağa çıkma yasağını aşamalı olarak kaldırma kararı aldı. Söz konusu yasağın 21 Haziran'da ise tamamen kaldırılacağı ifade edildi. Korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesi Avrupa ekonomisinin toparlanmasına yardımcı olurken Avrupa borsalarında da yükseliş eğilimi görülmekte.  Dün  yasağın kaldırılması ile Avrupa borsaları, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi hariç günü düşüşle tamamladı. Ancak bu sabah Dax endeksinin sabah saatlerinde rekor kırdığını izliyoruz. Eur/Usd paritesi dolar endeksinin düşmesiyle yükselirken Eur/Try ise  tarihi  rekorunu kırmasının ardından dünü düşüşle tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde 2021 yılının 1. çeyreğine ilişkin açıklanacak büyüme verisinin  % - 0.6 açıklanması beklenirken ticaret dengesinin de 20.3 B açıklanacağı tahmin edilmekte. Korona virüs kısıtlamaları nedeniyle 2021 yılının 1. çeyreğine Euro Bölgesi’nde daralma yaşanması beklenirken özellikle 2. çeyrekten itibaren büyümenin sert bir şekilde yükselmesi beklenebilir. Gelecek verilerin etkilerini takip edeceğiz.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1445 seviyesinin altında önce 1437 ve arkasından 1425 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1455 direncinin kırılması halinde önce 1463 ve arkasından 1477 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1559 seviyesinin kırılması halinde önce 1574 ve arkasından 1591 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1540 desteğinin altında önce 1527 ve arkasından 1513 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.3075 seviyesinin kırılması halinde önce 8.2475 ve arkasından 8.2140 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.3715 direncinin üzerinde önce 8.4570 ve arkasından 8.5165 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1855 seviyesinin altında önce 1844 ve arkasından 1825 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1875 direncinin kırılması halinde önce 1884 ve arkasından 1899 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ARMDA ARMAD BİLGİSAYAR - Şirketin kurumsal otomasyon yazılım şirketi UiPath ile distribütörlük anlaşması imzalandığı açıklandı.

#ARCLK ARÇELİK - Beyaz eşya üreticisi Whirlpool Global’in Türkiye'de yerleşik %100 iştiraki Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi’nin paylarının tamamının ARCLK tarafından 78,3 milyon euroya satın alınması için Whirlpool Global ile Pay Alım Satım Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#AKSGY AKİŞ GMYO - Akbatı ve Akasya AVM’lerdeki kiracılara Mayıs ayı kira ödemelerine yönelik olarak ciro düşüşü ve çeşitli kriterlere bağlı olacak şekilde kira desteği sağlanmasına karar verildiği açıklandı.

#KLKIM KALEKİM - Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi. 20 milyon TL sermayeli Günpak Enerji Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi unvanlı yeni bir şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#AVOD AVOD GIDA VE TARIM - Şirketin Çorum Boğazkale’ki maden sahası için SPK’nın şirketten istediği UMREK raporu için çalışmaların devam ettiği açıklandı.

#BIZIM BİZİM MAĞAZALARI - Zonguldak Ereğli mağazasında yangın çıktığı, can ve mal kaybının olmadığı açıklandı.

##BTCIM BATIÇİM - Duruş bildiriminde bulunulan 1.fırının devreye alındığı açıklandı. Fabrikanın Döner Fırın - 2 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları nedeniyle, Döner Fırın - 2’nin 30 Mayıs’a kadar durdurulduğu açıklandı.

#MERCN MERCAN KİMYA - Şirket payları Borsa’da Satış yöntemiyle 20 - 21 Mayıs’ta halka arz edilecek

#BRYAT BORUSAN YATIRIM PAZARLAMA - Şirket tarafından Borusan Makina ve Güç Sistemleri’nin 829.200.000 adet payının 70 milyon dolara satın alındığı açıklandı.

#BUCIM BURSA ÇİMENTO - Sermaye artırımından elde edilen fonun modernizasyon yatırım harcamasında kullanıldığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT - Şirket projelerinden İstanbul Beşiktaş Ortaköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’nin Yer Tesliminin yüklenici Pasifik - Levent Adi Ortaklığı’na yapıldığı açıklandı..

#ENKAI ENKA İNŞAAT - Şubat 2019’da üretimi durdurulan Adapazarı Doğal Gaz Kombine Çevrim Sanatralinde elektrik üretimine tekrar başlandığı açıklandı.

#KRDMD KARDEMİR D - 2021 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında alınan 9 no'lu kararın yürütmesinin geri bırakılması ve iptali için Kaptan Demir Çelik’in Şirket aleyhine dava açıldığı belirtildi.

#SKBNK ŞEKERBANK - Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankaya 35.743 TL idari para cezası verildiği açıklandı.

#TUPRS TÜPRAŞ - Şirketin sermayesinin tamamına sahip olduğu Tupras Trading’in sermayesinin 25 milyon dolardan 50 milyon dolara yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı