Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,04 değer kazanarak günü 1.447,59 puandan kapatırken toplam işlem hacmi 14,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,04 değer kazanarak günü 1.447,59 puandan kapatırken toplam işlem hacmi 14,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,74 finansal kiralama, faktoring olurken en çok kaybettiren ise % 1,71 ile spor oldu. Usd/Try ise yatay bir görüntü hakimdi. ABD Dışişleri Bakanlığı aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 90 ülke için koronavirüs salgını nedeniyle yaptığı "Seyahat Etmeyin" uyarısını bir basamak düşürerek "Seyahatinizi gözden geçirin" olarak revize ederken tam aşılanmış olmayanların Türkiye seyahatlerinden sakınmalarını önerdi. Alınan  bu kararın başta turizm sektörü hisseleri olmak üzere BİST100 geneline nasıl yansıyacağını izleyeceğiz.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin.

ABD:  Dün ABD’de açıklanan Nisan ayına ait ticaret açığı Mart ayındaki 75 milyar dolardan 68,9 milyar dolara geriledi. Beklentiler ticaret açığının 69 milyar dolar açık şeklindeydi. İhracat bir önceki aya göre % 1,1 artarken ithalat ise % 1,4 azalış gösterdi. ABD Senatosu, teknolojide ABD'nin Çin'le rekabetine katkı sağlayacak tasarıyı onayladı. ABD Senatosunda yapılan oylamada 32 "hayır" oyuna karşılık 68 "evet" oyu ile onaylanan tasarı, Başkan Joe Biden'ın masasına gitmeden önce Temsilciler Meclisinde de oylanacak. Bunun Nasdaq üzerindeki etkilerini takip ediyor olacağız. ABD'nin teknolojik alanda Çin'le rekabetinde üstünlük sağlayabilmesi amacıyla hazırlanan tasarı, teknolojik altyapı ve Ar-Ge yatırımlarına 190 milyar dolar ayırırken, yarı iletkenlerin üretimi içinse 54 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda. ABD 10 yıllık tahvil faizleri sürpriz bir şekilde baskı altında kalmayı sürdürürken % 1.52 seviyesine geri çekilmiş durumda. Dolar endeksinin baskı altında kalması küresel bazda doların değerini de etkilerken dolar endeksinde de yükseliş eğiliminin baskılandığını izliyoruz. ABD borsalarında karışık seyir dünde devam etti. Ancak dünyada enflasyon artarken tahvil faizlerindeki bu baskılanmanın daha ne kadar devam edeceğini izleyeceğiz. Çin’den gelen verilerde üretici fiyatları bu ay 2008 yılından bu yana görülen en hızlı artışını yaşadı. Çin’de yıllık ÜFE % 9.0’a yükselirken yıllık TÜFE’nin ise % 1.3’e gerilediğini izledik. Dünya genelinde artan emtia ve gıda fiyatlarının yanında bazı malların arzında oluşan tıkanıklık ve bunun yanında Merkez Bankalarının para basmayı sürdürmesi ÜFE’yi yukarıya taşırken bu kuşkusuz önümüzdeki dönemde TÜFE’ye yansıyacaktır. Dünya hiç beklemediği bir enflasyonla karşı karşıya kalabilir. Bu bağlamda 15-16 Haziran’da yapılacak Fed faiz toplantısı daha da önem kazanmış durumda.

Bugün ABD’de toptan satış envanterleri açıklanacak. Ancak tüm dikkatler yarın ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerine çevrilmiş durumda.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde 2021 yılının 1. çeyreğine ilişkin açıklanan büyüme verisi % - 0.3 açıklanırken son dönemde ekonomik toparlanmaya doğru gidildiğini gösterdi. Beklentiler ekonominin % 0.6 daralacağı yönündeydi. Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeksi beklentilerin altında 81.3 puan olarak açıklanırken Almanya’da da ZEW ekonomik güven endeksi beklentilerin altında 79.8 puan olarak gerçekleşti. Almanya’da sanayi üretimi de % 1 azalırken beklentiler sanayi üretiminin % 0.3 artacağı yönündeydi. ZEW Başkanı Achim Wambach yaptığı açıklamada ekonomide toparlanmanın devam ettiğini,  görülen düşüşün büyük ölçüde ekonomik duruma yönelik kayda değer şekilde daha iyi değerlendirmelerden kaynaklı olduğunu söylerken gelecek 6 ayda güçlü bir ekonomik toparlanma beklendiğini ifade etti. Avrupa borsaları tahvil faizlerindeki düşüşün pozitif yansımasına karşılık gelen verilerin olumsuzluğu günü karışık kapattı.  Eur/Usd ve Eur/TL’de yatay eğilim görüldü.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1443 seviyesinin altında önce 1434 ve arkasından 1427 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1450 direncinin kırılması halinde önce 1465 ve arkasından 1480 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1570 seviyesinin kırılması halinde önce 1580 ve arkasından 1591 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1549 desteğinin altında önce 1536 ve arkasından 1520 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.5875 seviyesinin kırılması halinde önce 8.5300 ve arkasından 8.4750 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.6340 direncinin üzerinde önce 8.6900 ve arkasından 8.7700 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1882 seviyesinin altında önce 1873 ve arkasından 1865 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1903 direncinin kırılması halinde önce 1909 ve arkasından 1916 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AKCNS AKÇANSA - Şirketin Bazalt Ocağı Projesi ile ilgili ÇED sürecinin başladığı medyada yer aldı.

#BLCYT BİLİCİ YATIRIM - Adana Çınarlı Mahallesinde bulunan 50m 2 ’lik arsanın 450.000 TL’ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM - İndüksiyon Ocağı Yatırımı için inductotherm İndüksiyon Sistemler ile 1,6 milyon dolar bedelli sözleşme imzalandığı, üç set, 2.500 kW güçteki VIP Dual Power (+500kW) üretilecek indüksiyon ocaklarının ilk seti 7 ay sonra, ikinci seti 9 ay sonra üçüncü seti ise 12 ay sonra teslim edileceği açıklandı.

#DERAS DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Emiliano Zapata Deri’nin sermayesinin 10 milyon TL’den 25 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#ENKAI ENKA İNŞAAT - Şirketin Umm Qasr Çok Amaçlı Terminal, Konteyner Sahası 5, Rıhtım Duvarı ve Deniz İşleri Projesinin tamamlandığı medyada yer aldı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK - Halka arzdan elde edilen fonun 45,4 milyon TL’sinin Özyer Grup’tan Güneş Enerjisi Santrali satın alımında, 100,3 milyon TL’sinin Angora Elektirik’in satın alımında, 10,5 milyon TL’sinin EPC faaliyetleri için Güneş Paneli satın alınmasında, 169,1 milyon TL’sinin ise Kinsesis Enerji ve Hasan İnaloğlu’dan Güneş Enerji Santrali satın alınmasında kullanıldığı açıklandı.

#GWIND GALATA WIND ENERJİ - Şirketin mevcut kapasitesini 3 yıl içerisinde 2 katına çıkarmayı planladığı medyada yer aldı.

#ISGYO İŞ GYO - Şirket ile Saha Kurumsal arsında 2 yıl süreli Kredi Derecelendirme Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#KOZAL KOZA ALTIN - Şirkete ait İzmir Dikili’de bulunan Çukuralan Altın Madeninde, 3.Kapasite Artırımı projesine ilişkin ÇED olumlu kararı verildiği açıklandı.

#OYAKC OYAK ÇİMENTO - Şirketin Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesi ile ilgili İDK Toplantısı gerçekleştirileceği medyada yer aldı.

#OYYAT OYAK YATIRIM - Şirket payları yarın Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#OLMIP OLMUKSAN - Mondi Corrugated B.V.'nin , şirket pay sahipliği oranının %90,38'e yükselmesi sonrası Pay Alım Teklifi fiyatının 7,7003 olarak hesaplandığı açıklandı.

#RYGYO REYSAŞ GMYO - Giresun Bulancak’taki 6.118 m 2 ’lik deponun 6.400 m 2 ’lik depolama alanının 1 yıllığına kiraya verildiği, 1 yıllık kiradan 613.980 TL gelir elde edileceği açıklandı. Ankara Sincan’daki 13.847 m 2 ’lik gayrimenkulün ihalesinin şirket lehine sonuçlandığı ve 12,8 milyon TL bedelle peşin olarak satın alındığı açıklandı. Adana Sarıçam’daki 46.946 m 2 ’lik arsanın üzerine 31.000 m 2 ’lik lojistik depo yapılacağı, yapılacak yeni depolama binası için VYT İnşaat ile 100 günde teslim edilmek üzere 10 milyon TL bedel ile Kaba İnşaat İşleri Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#SASA SASA POLYESTER - Yurt dışında paya dönüştürülebilir tahvil ihracı için yurt dışında yerleşik hisse senedi ve sabit getirili menkul kıymet yatırımcılarıyla sanal toplantı düzenlenmesi için BNP ve HSBC’nin yetkilendirildiği, ihracın gerçekleşmesi halinde, ihraçtan elde edilecek gelirlerin, mevcut borçların yeniden finansmanı, mevcut ve gelecekteki yatırımların finansmanı ve genel kurumsal amaçlar için kullanılacağı açıklandı.

#TAVHL TAV HAVALİMANLARI - TAV Mayıs ayı yolcu trafiği verilerine göre, Mayıs ayında Kazakistan Almati Havaalanı’nın dahil olması ile birlikte, 2.38 milyona ulaştığı, medyada yer aldı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı