Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,11 değer kazanarak günü 1.449,17 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 13,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,11 değer kazanarak günü 1.449,17 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 13,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,34 ile taş, toprak olurken en çok kaybettiren ise %1,70 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı oldu. Usd/Try ise küresel bazda doların değer kaybetmesi ile düşüşüne devam etti. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın ilk yurt dışı ziyaret programında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini belirterek, 14 Haziran'daki görüşmenin "yüz yüze diplomasi için bir fırsat" olacağını belirtti. Gözler 14 Haziran Pazartesi günü yapılacak olan Erdoğan-Biden görüşmesinde olacak.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Ancak ABD’den gelecek enflasyon verileri ile Avrupa Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararı  yurtiçi piyasalarda belirleyici olacaktır.

ABD:  Dün ABD’de piyasaları etkileyebilecek önemli veri akışı yoktu. Reuters'ın haberine göre AB ve ABD arasında 15 Haziran'da yapılması planlanan toplantıda çelik konusunda taraflar arasındaki tarifelerin 1 Haziran itibarıyla kaldırılması  planlanıyor. Bugün AB üyesi ülkelerin Brüksel'deki daimi temsilcilerinin ele alacakları tasarıya göre Avrupa Birliği ile ABD, sivil uçak üreticilerine sağlanan sübvansiyonlar konusundaki anlaşmazlığı da 11 Temmuz'dan önce bitirecekleri belirtiliyor. Dün ABD10 yıllık tahvil faizinde düşüş eğilimi devam ederken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.47 seviyesine kadar çekilmesi  küresel bazda dolarında değer kaybetmesini sağladı. ABD borsaları ise  enflasyon beklentileri tedirginliği ile dünü satıcılı kapattı.

Bugün ABD’de Fed’in önümüzdeki dönemde para politikasını belirlemek için en dikkat edeceği verilerden enflasyon verileri açıklanacak. Yıllık bazda TÜFE % 4.7 beklenirken aylık bazda TÜFE’de de artışın % 0.4 olacağı tahmin edilmekte. Yıllık bazda çekirdek TÜFE’de beklenti % 3.4 seviyesinde oluşurken aylık bazda çekirdek TÜFE’deki beklenti ise % 0.4 olarak öngörülmekte. ABD’de artan ÜFE fiyatlarını da baz aldığımızda bundan sonraki süreçte yukarı yönlü bir enflasyon izlesekte Fed yetkilileri bunun geçici faktörlerden kaynaklandığını ifade etmekte. Ancak dünya genelinde gıda fiyatlarındaki artış, emtia fiyatlarındaki artış ve bazı malların tedarikinde yaşanan sıkıntılar enflasyona sebep olurken Merkez Bankalarının para basması da enflasyonu artırıcı bir unsur olarak ön plana  çıkmakta. Buna birde korona virüs kısıtlamalarının kaldırılmasıyla eklenecek olan tüketici harcamalarını eklediğimizde enflasyonda kalıcı faktörler oluşabilir ve buda Merkez Bankalarının daha erken önlem almasına sebep olabilir. 15-16 Haziran’da Fed faiz kararında tahvil alımı programının tartışılıp tartışılmayacağı sinyalini de enflasyon gelişmelerinden alabiliriz. Bugün diğer bir veri ise ABD haftalık işsizlik başvuruları. Pandemi sonrası en düşük seviyeye gelen haftalık işsizlik başvurularının  370K seviyesine inerek istihdamdaki toparlanmanın devam edeceği öngörülüyor. Ayrıca enflasyon verileri sonrası altın fiyatlarında sert düşüşler yaşanabilir. Yatırımcıların bu noktada dikkatli olması gerekmektedir. Ons altın 1916 seviyesini kırmadıkça satış baskısını devam ettirmekte.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Dolar endeksindeki sakin yapı nedeniyle Eur/Usd’de oynaklık azalmışken 1.2245 seviyesinin üstüne çıkılmadıkça düşüş beklentimizi sürdürüyoruz. Eur/Try’de de kısmi geri çekilme devam ediyor. Ancak düşüşlerin kalıcı olmayacağını düşünüyoruz. Avrupa borsaları ise dünü karışık kapatırken tedirginliğin devam ettiği görüldü. Avrupa borsalarında kısa vadede geri çekilme bekliyoruz.

Bugün euro Bölgesi’nde Avrupa Meerkez Bankası’nın vereceği faiz kararı oldukça önemli olacaktır. Faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak üyelerin PEPP’te (Pandemi Acil Varlık Alım Programı) bir azaltım yapıp yapmayacağı kritik olacaktır. Bu toplantıda bir azaltım beklemiyoruz. Avrupa Merkez Bankası bu kararı almak için Fed2in ilk adımı atmasını bekleyecektir. Ancak tahvil alım programının azaltılmasının tartışılması ve buna göre takvim belirlenip belirlenmeyeceği piyasalarda ciddi oynaklık yaratacaktır. Enflasyondaki artışın devam etmesi Avrupa Merkez Bankasını da sıkıştırırken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde daha önce tüm sektörlerin aynı büyümediğini özellikle hizmet sektöründe hala aksamaların yaşanması nedeniyle bir süre daha tahvil alım programının sürdürülmesi gerektiğini ifade etmişti. Başkanın bugün yapacağı konuşmada bu görüşünü değiştirip değiştirmeyeceği önemli olacaktır. Avrupa borsaları ve euro gelecek kararlarla yön bulacaktır.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1443 seviyesinin altında önce 1434 ve arkasından 1427 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1453 direncinin kırılması halinde önce 1465 ve arkasından 1480 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1570 seviyesinin kırılması halinde önce 1580 ve arkasından 1591 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1560 desteğinin altında önce 1549 ve arkasından 1536 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.5875 seviyesinin kırılması halinde önce 8.5300 ve arkasından 8.4750 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.6020 direncinin üzerinde önce 8.6340 ve arkasından 8.6900 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1882 seviyesinin altında önce 1873 ve arkasından 1865 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1895 direncinin kırılması halinde önce 1903 ve arkasından 1916 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ATATP ATP BİLGİSAYAR- 2021 yılı 1. çeyrek bilançosunun KAP’ta açıklanması için 9 Temmuz’a kadar istenen ek süre SPK tarafından olumlu karşılandı.

#AYDEM AYDEM ENERJİ - Yurtdışında 1 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#BASGZ BAŞKENT GAZ - Şirket payları yarın Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#ENKAI ENKA İNŞAAT - Şirket tarafından Libya'da devam eden "Tripoli West" elektrik santrali projesinde ilk yapısal beton dökümünün gerçekleştirdiği medyada yer aldı.

#EREGL EREĞLİ DEMİR ÇELİK - 2013 yılında şirket aleyhine açılan 10,8 milyon TL’lik davanın bir sonraki duruşma tarihinin 15 Eylül olduğu açıklandı.

#INVEO INVEO YATIRIM - Bodrum Girişimcilik’e 200.000 TL yatırım yapılarak %10 oranında iştirak edinilmesine karar verildiği açıklandı.

#KERVN KERVANSARAY - 2020 yılı 4. çeyrek bilançosu ve 2021 yılı 1. çeyrek bilançosunun KAP’ta açıklanması için 30 Haziran’a kadar istenen ek süre SPK tarafından olumlu karşılandı

#MAALT MARMARIS ALTINYUNUS - Antalya Muratpaşa’da Maliye Hazinesi adına tescil edilen alanların satın alınması ile ilgili olarak, taksitli ödeme seçeneğinin uygun bulunduğu ve Milli Emlak Müdürlüğü ile sözleşme imzalandığı açıklanırken, satış bedelinin %25'ine karşılık gelen toplam 1,5 milyon TL peşinat ile satış bedelinin %1'i 59.559 TL döner sermaye bedelinin ödendiği, kalan tutarın 2 yıl içerisinde 3 aylık vadelerde faizi ile birlikte taksitlerle ödeneceği açıklandı.

#MERCN MERCAN KİMYA - 2021 yılı 1. çeyrek bilançosunun KAP’ta açıklanması için 16 Temmuz’a kadar istenen ek süre SPK tarafından olumlu karşılandı.

#OYYAT OYAK YATIRIM - Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#RALYH RAL YATIRIM HOLDİNG - Şirketin bağlı ortaklığı Hera Teknik’in TOKİ tarafından düzenlenen İzmir Bayraklı 6. Etap 444 Konut, 6 Adet Dükkan İnşaatı ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi’ne 189,9 TL ile en düşük 2. teklifin verildiği açıklandı.

#SARKY SARKUYSAN - Kastamonu Hanönü’ndeki şirkete ait IV. Grup Arama Ruhsatı ile ilgili, maden sahasında arama ruhsat sürecinin devamı olarak planlanan işletme ruhsatı için MAPEG E-maden platformuna gerekli başvuruların yapıldığı ve değerlendirme sürecinin devam ettiği açıklandı

#THYAO TÜRK HAVA YOLLARI - Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın araştırmasına göre, 1,6 milyar dolarlık marka değeriyle şirketin Türkiye’nin en değerli markası” olduğu medyada yer aldı.

#VESTL VESTEL - Şirketin paylarının tamamına sahip olduğu 50.000 TL sermayeli Vest Batarya’nın bir bütün halinde devralmak suretiyle şirketin %100 bağlı ortaklığı Vestel Komünikasyon bünyesinde kolaylaştırılmış usulde birleşme yöntemiyle birleşmesi işlemleri kapsamında, Vest Batarya'daki şirketin sahip olduğu payların tamamının Vestel Kom'a devredildiği açıklandı.

#ZRGYO ZİRAAT GMYO - ZRGYO’nun halka arzından pay alan ve 33 günlük sürede sahip oldukları gün sonu en düşük şirket payını ZRGYO’ya geri satma hakkında 33 günlük elde tutma süresinin 8 Haziran’da sona erdiği, geri alım taahhüdünden yararlanmak için başvuru süresinin 11 Haziran’da sona ereceği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı