Ha Gayret

Global piyasalarda son 10 günün yıldızı petrol oldu. 2 Ekim Cuma akşamı 39.5 dolar olan Brent petrolün varili şimdi 43 doları geçti. (Alnus Yatırım)

10 günde % 10 artışın benzerleri aynı sürede % 7 yükselen Nikel, % 5 yükselen Alüminyum, % 4 yükselen Çinko ve %3 yükselen Çinko oldu. Dün de bu artış trendinin devamı gözlenirken emtialardaki artışın diğer piyasaları da olumlu etkilediğini gördük. ABD’de S&P500 Endeksi aynı sürede % 5 yükselerek,2 ay önce gördüğü zirve rekorunu kırmaya % 1.5 mesafeye kadar yaklaştı. Ancak dün kâr satışlarının etkisiyle %0.66 geriledi. Bahane olarak teşvik umutlarının azalması öne sürülüyor. Trump’ın adamı Mnuchin, demokratlarla görüşmeden sonra, 3 Kasım'da gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinden önce bir anlaşmanın sağlanmanın zor olacağını söyledi. Diğer taraftan Avrupa için ikinci dalga korkusu artıyor. Fransa’da kısmi gece sokağa çıkma yasağı gelirken, bir çok ülkede akşam saatlerinden sonra yeme/içme mekanlarına kapatma kararı geldi.

 

Bizde ise dün de % 1.24 artan ve yükselen trendde yoluna devam eden BIST100’de tarihi rekora sadece % 4.7 kaldı.  BIST Tüm-100 Endeksi zaten rekorda. Sanayi Endeksi de yeni rekor seviyelerde. Banka ve Ulaştırma endekslerinde de destek gelirse BIST100 “neden olmasın” der gibi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek, hem çalışmaları bizzat yerinde görecek, hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız." deyince borsada enerji hisselerinde yükselişler görüldü. Dünkü en çok işlem gören ilk 4 hissenin enerji hisselerinden olması ve bu hisselerden bazılarının % 10’a varan günlük yükselişler yaşaması dikkat çekmektedir.

 

Dolar endeksi dün % 0.2 değer kaybederken gelişmekte olan ülke paraları hafif değer kazandı.  TL ise öğle saatlerinde 7.96 sınırına yaklaşmışken, rezerv açıklaması sonrasında 5 saat sonra 7.90 seviyesini gördü.

 

Bugün saat 10’da Eylül ayına ilişkin konut satış verileri ile özel sektörün yurtdşından sağladığı uzun vadeli kredi borcu konusunda güncel rakam açıklanacak. 11:’de ise Merkezi Yönetimin Eylül’e ilişkin Bütçe verileri açıklanacak. Bütçe;2019’da 123.7 milyar TL açık ile bitirirken 2020’nin ilk 8 ayında 111 milyar TL açık vermişti.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi 21 Eylül'de 1087 den başlayan yükselişte 17 işgününde % 9.5 artış yaşayarak 1190 seviyesine yükseldi. Bugün için 1170 seviyesini önemli destek olarak görüyoruz. Üstünde pozitif olmaya devam edilebilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı