Haftalık Görünüm

17 Ekim Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Pence arasında ve sonrasında Türk-ABD heyetleri arasında yapılan görüşmelerin ardından varılan ateşkes anlaşması Barış Pınarı operasyonu başladığı günden beri özellikle Trump’tan gelen tweetler ile tansiyonu yükselen piyasaları rahatlattı.

17 Ekim Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Pence arasında ve sonrasında Türk-ABD heyetleri arasında yapılan görüşmelerin ardından varılan ateşkes anlaşması Barış Pınarı operasyonu başladığı günden beri özellikle Trump’tan gelen tweetler ile tansiyonu yükselen piyasaları rahatlattı. 13 maddelik anlaşmanın en önemli maddelerinden biri 120 saatlik ateşkes. Bu süre Salı gecesi doluyor. Terör örgütlerinin anlaşma gereği bölgeyi terk etmeleri piyasalardaki sakinliğin süreklilik kazanmasını sağlayacaktır.

Bu haftanın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de 24 Ekim Perşembe günü yapılacak olan TCMB PPK toplantısı. Faizler halen %16.5 seviyesinde bulunuyor. Operasyonun devam ettiği ve ABD ile gerginliğin iyiden iyiye tırmandığı günlerde TCMB’nin bu toplantıyı pas geçeceği ve faiz indirimi yapmayacağı beklentisi piyasalarda ağır basmaya başlamıştı. Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma sonrasında faiz indirimi beklentisi yeniden güçlendi. Piyasanın genel beklentisi 100-150 puanlık bir faiz indirimi. Bir başka ifade ile faizlerin %15.00-15.50 seviyelerine gelmesi. 100 baz puanlık bir faiz indiriminin USDTRY kurunda küçük çaplı bir harekete neden olabilir.

Tansiyonun yükseldiği günlerde 5.95 seviyesine kadar yükselen USDTRY kuru anlaşma haberinin ardından 5.75’e kadar geriledi ve yeni haftaya 5.80 seviyesinden başladı. 5.85 seviyesi önemini koruyor. 5.85 seviyesinin aşılması durumunda yukarı yönlü hareket hızlanabilir. Ancak anlaşma devam ettiği sürece döviz tarafında sert bir hareket beklememek daha doğru bir strateji olacaktır. Aşağıda ise ilk tepki 5.75 seviyesinden geldi. Şu aşamada en iyi senaryoda USDTRY için dip seviyenin 5.65 olduğu görüşündeyim. 5.75 ve altındaki seviyelerin alım düşünen yatırımcılar için uygun seviyeler olduğu görüşündeyim.

Borsa’da ise 93,300 puan seviyesinin aşağı yönlü geçilmemesi önemli. Gündemde olağanüstü bir değişiklik olmadığı sürece 93,300 seviyesi kısa vadeli dip olarak teyit edilmiş gibi görünüyor. Cuma günü yaşanan yükseliş Endeks’i 98,500 puan seviyesine taşısa da daha rahat nefes alabilmek için Endeks’in psikolojik seviye olan 100,000 puan seviyesinin üzerine çıkması ve orada tutunması gerekli. İçerideki sakinlik korunur, yurt dışı piyasalardan da olumlu haberler gelirse ilk denenecek yer 106,600 puan seviyesi olacaktır. Orası aşılırsa 120,000 seviyesi piyasalarda dillendirilmeye başlanacaktır.

Tüm yatırımcılara iyi ve bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Mert Yılmaz

İNFO YATIRIM