Ham petrol analizi

Haftanın üçüncü işlem gününde Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rus temsilcilerin, OPEC ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan teknik komitenin bu ay düzenleyeceği toplantıya katılacağını açıkladı. (AHL Yatırım)

Haftanın üçüncü işlem gününde Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rus temsilcilerin, OPEC ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan teknik komitenin bu ay düzenleyeceği toplantıya katılacağını açıkladı. Gün içerisinde Suudi Borsası Tadawul'dan yapılan yazılı açıklamada, "Saudi Aramco, maksimum sürdürülebilir kapasitesini günlük 12 milyon varilden 13 milyon varile çıkarmak için Suudi Enerji Bakanlığından talimat almıştır." İfadeleri takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise ABD’de hem petrol stokları bir önceki haftaya göre 7,7 milyon varil artışla 451,8 milyon varile yükseldi. Gün içerisinde Trump’ın seyahat açıklamaları sonucu Petrol’ün sert düşüşü gözlenirken, takip edilen gelişmeler ile birlikte gün sonunda kayıplarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 30,90 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 32,00 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile Ham Petrol’deki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 30,00, 29,00 ve 27,90 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 32,00, 33,40 ve 34,20 direnç seviyeleri takip edilebilir

Kaynak:AHL Yatırım
Hibya Haber Ajansı