İEÜ akademisyenleri EGİAD üyeleriyle buluştu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesinde görev yapan 17 akademisyenin, bilgi ve tecrübelerini derlediği "Zor Dönemlerde Şirket Stratejileri" kitabı çerçevesinde birikimleri Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) üyeleriyle buluştu.

Pandeminin de etkisiyle dünya genelinde yaşanan kriz ve sorunlarla başa çıkabilme noktasında şirketlere yönelik tavsiyelerin yer aldığı kitapta yer alan öneriler EGİAD üyelerine aktarıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Dalkılıç’ın yaptığı dernek merkezinde gerçekleşen toplantıya İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı “Pandemi Sonrası Liderlik ve İnsan Kaynakları Stratejileri”, İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Taylan Özgür Demirkaya “Pandemi Sonrası İnovasyon Stratejileri”, Lojistik Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysu Göçer, Prof. Dr. Bengü Oflaç “Pandemi Sonrası Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Stratejileri” başlıkları ile ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Fatih Dalkılıç, pandemi sürecinin etkilerinin bir nebze azalmış olduğuna dikkat çekerek, “Normal hayatımıza büyük ölçüde döndük ama pandemiyle birlikte ortaya çıkan hammadde, gıda ve tedarik zincirindeki sıkıntıların etkisini hala hissediyoruz. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan IMF raporu bu etkiyi ekonomik anlamda 2023’de daha sert hissedeceğimizi söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Dalkılıç, kendilerini işletmecilik eğitimi alırken krizlerin fırsatları da barındırdığını öğrendiklerini belirterek, “İşletmelerin krizleri bir dönüşüm fırsatına çevirerek büyümeye devam ettikleri örnekleri sıkça da duyuyoruz.” dedi.

Liderlik ve insan kaynakları yönetimi stratejileri, üretim ve operasyon stratejileri, pazarlama ve marka stratejileri, işletme finansman stratejileri, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi stratejileri, perakende yönetimi stratejileri, inovasyon stratejileri, finansal teknoloji stratejileri, iş birliği ve sosyal ağ stratejilerine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı etkinlikte, İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı, EGİAD Üyesi şirketlere uygulanabilir ipuçları sundu.

İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı “Son yıllarda yaşanan en zor dönem olarak adlandırdığımız pandemi süreci etkisini azalttı. Belki normal hayatımıza büyük oranda döndük ama pandemiyle başlayan hammadde, gıda ve tedarik zincirindeki sıkıntıların etkisini hala hissediyoruz. İşletmelerin yaşadığı zor dönemleri atlatmaları için önerilerimiz rehber niteliğinde olacaktır. Sadece Kovid-19 pandemisi özelinde değil, önümüzdeki yıllarda oluşabilecek yeni sıkıntılara karşı da yol göstermeye özen gösterdik.” diye konuştu.

Zor dönemlerin ve krizlerin zarar verici faktörünün belirsizlik olarak karşılarına çıktıklarını dile getiren İEÜ İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Taylan Özgür Demirkaya ise, şunları kaydetti:

“Böyle zamanlarda işletmeler, çevreden birçok karışık ve yüklü bilgiye maruz kalabiliyor. Pandemi gibi beklenmeyen krizler, işletmeler için zararlara sebep olduğu gibi önemli fırsatları da beraberinde getiriyor. Bugün bildiğimiz ve ömürlerini başarılı bir şekilde devam ettiren çoğu küresel marka; savaş, kıtlık, pandemi ve finansal krizler çerçevesinde hayatına başlamıştı. Birçok işletme, krizleri bir dönüşüm fırsatına çevirerek büyümeye devam etti.”

Demirkaya, kriz zamanlarında işletmeye 360 derece bakmak gerektiğini işaret ederek, “Kriz dönemlerinde işletmelerin ilk yaptıkları; maliyet düşürme, işten çıkarma, operasyonları azaltma, inovasyon faaliyetlerini ve AR-GE’yi erteleme oluyor. Bu davranışların olumlu sonuçlar getirdiğini söylememiz zor olabilir.” diye konuştu.

Finansman, markalaşma, inovasyon, tedarik zinciri, teknoloji, perakende, lojistik, pazarlama ve sosyal ağ stratejileri gibi şirketler için kilit noktada olan konulara değinilen toplantıda özellikle pandemi dönemine bağlı olarak meydana gelen değişimlere karşı şirketlerin hangi adımları atması gerektiğine ilişkin detaylar değerlendirildi.

Hibya Haber Ajansı