İklim Eylemi İçin Liderler, Türkiye'deki faaliyetlerini genişletiyor

Dünyanın dört bir yanından iklim eylemi için buluşan 900 teknoloji şirketi, İklim Eylemi İçin Liderler (Leaders for Climate Action -LFCA) girişimine katılarak sektörlerini karbonsuzlaştırmak için çalışıyor.

Türkiye'deki faaliyetlerini 2020 yılında başlatan LFCA, şimdiden 70'ten fazla üye şirketin güçlerini birleştirmesiyle hızla büyüyor.

Delivery Hero, Glovo ve Cabify gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ve Project A, Holtzbrinck Ventures ve eVentures'ın da içinde bulunduğu büyük risk sermayesi fonları, sürdürülebilir ve küresel ekolojik kalkınmaya katkıda bulunma amacıyla LFCA girişimi altında bir araya geldiler. Girişim, dijital teknolojiler endüstrisini karbon-nötr hale getirmek, küresel bir karbon fiyatı belirlenmesini desteklemek ve diğer endüstriler için bir örnek yaratmak amacıyla kuruldu.
 
LFCA bundan 1,5 yıl önce Berlin'de, çevresel sorunların piyasa mekanizmalarının çökmesine yol açacağına inanan küçük bir girişimci grubu olarak başladı. Bu yeni çağın, dünya için dev bir fırsat oluşturduğuna inanan girişim, kısa sürede küresel ölçekli bir iklim hareketi oluşturdu. LFCA Türkiye ekibi Yvonne Rosenbaum-Afra'nın elçiliğinde Türkiye'deki faaliyetlerini 2020 yılında başlattı ve yedi kişilik bir ekiple çalışmalarına hızla devam ediyor.
 
LFCA'in mevcut üyeleri, yaklaşık 100 bin çalışan ve 1 milyar aktif kullanıcıdan oluşuyor. Bu geniş kapsam, endüstri düzeyinde ölçülebilir bir iklim eylemi oluşturmak için etkileyici bir potansiyel sağlıyor.
 
LFCA kısa sürede üye şirketlerin karbon ayak izlerinin azaltılması için (ortalama yüzde 20 azaltım hedefi) iklim koruma projelerine 5,8 milyon avrodan fazla yatırım ve 325 bin tondan fazla CO2 tasarrufu sağlayarak umut verici bir başlangıç yaptı.
 
“Hem kişisel hem de şirket düzeyinde bir taahhüt istiyoruz”
LFCA Türkiye Elçisi Yvonne Rosenbaum-Afra, şunları söylüyor: “Hem kişisel hem de şirket düzeyinde bir taahhüt verilmesini istiyoruz. Derin değişim her zaman bireyde başlar. Girişimimize katılan herhangi bir kurucu veya CEO, Yeşil Taahhüdü yerine getirmek zorunda. Bu, kişisel karbon ayak izlerini ölçmek, azaltmak ve dengelemek zorunda oldukları ve şirketlerinde de aynısını yapmayı taahhüt ettikleri anlamına geliyor.”
LFCA, iklim eylemi için net bir çerçeve ve dijital araçlar sağlıyor. Etki yaratmadaki ana odak, şirketin karbon ayak izinin azaltılmasında yatıyor. LCFA'ya üye olmak ücretsiz ancak şirketlerin üyeliği devam ettirmeleri için ölçüm, azaltım ve karbon dengeleme sürecini her yıl tekrar etmeleri gerekiyor.
 
Şirket düzeyinin ötesine geçen topluluk, finans alanında da iklim eylemini yönlendiriyor. Yatırımcılar aktif olarak sürdürülebilir şirketler arıyor. Bu yıl, 30'dan fazla önde gelen VC fonu, LFCA tarafından başlatılan Sürdürülebilirlik İlkesi'ne katıldı. Bu ilkeyi hem varsayılan dönemki hem de hissedar sözleşmelerine entegre ettiler. Yeni finanse edilen şirketlerin çoğu, karbon emisyonlarını azaltmayı taahhüt edecek.


Hibya Haber Ajansı