İmalat sanayiinde Haziran’da toparlanma devam etti

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Haziran ayında imalat PMI 50 baz değerini aşarak 53,9 oldu ve büyüme pozisyonuna geçti.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Haziran ayında imalat PMI 50 baz değerini aşarak 53,9 oldu ve büyüme pozisyonuna geçti. Nisan ayında Covid-19 kaynaklı ekonomide durgunluk etkisiyle 33,4 olan imalat PMI endeksi, Mayıs ayında dipten bir miktar toparlanma ile 40,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Üretimdeki belirgin artışa ek olarak yeni siparişler ve istihdamda artış gözlenirken, girdi maliyetleri anlamında ise yukarı yönlü baskı görülmektedir.

 

Nisan ayında oldukça şiddetli bir şekilde görülmüş olan Covid-19 etkileriyle beraber yaşanan ani durgunluk sonrasında, kapanma önlemleri gevşetildikçe toparlanma evresini geçirmekteyiz. Mayıs ayındaki kısmi toparlanma, Haziran’da normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber artan fabrika aktivitesi çerçevesinde yerini genişlemeye bırakmıştır. Dış talepteki toparlanma da tamamen ekonomik açılmaların devamlılığına bağlıdır. Bugün Avrupa tarafında açıklanan imalat sanayi PMI’larda da Haziran ayında Almanya’da 45,2 ve Euro Bölgesi’nde 47,4 endeks değerlerini görüyoruz. Toparlanma olmakla beraber, fabrika aktivitesi halen daralma pozisyonunda kalmaya devam etmektedir.

 

Kaynak: TÜİK, İstanbul Sanayi Odası, IHS Markit, Bloomberg

 

İlk çeyrekte %4,5 oranında gerçekleşen ve bunun çok önemli bir kısmı da ilk 2 aydaki ekonomik faaliyetten gelen ekonomi için Covid-19 kaynaklı asıl darama etkisini 2Ç20 dönemine dair verilerde göreceğiz. Üretim ile beraber talep, istihdam ve ihracat bileşenlerinde ilerleme için ekonomilerin yeniden bir kapanmaya girmeden mevcut durumlarını muhafaza etmeleri ve normalleşmeyi sürdürebilmeleri önem arz etmektedir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı