İmamoğlu: “İstiklal Caddesi çatışmanın değil, barışın merkezidir”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstiklal Caddesi, barışın merkezidir; çatışmanın merkezi asla değildir, olamaz. Bunu hep beraber sağlamalıyız." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, konunun tüm paydaşlarının görüşleri alınarak hazırlanan “Beyoğlu Mekansal Strateji Planı”nı kamuoyu ile paylaştı.

İmamoğlu, İstiklal Caddesi Halep İşhanı’ndaki Ortaoyuncular Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuştu.

Şehirleri bekleyen en büyük tehlikelerden birinin “yönetici pervasızlığı, densizliği, umursamazlığı ve kibri” olduğu tespitinde bulunan İmamoğlu, “Yani bir anda bir alan için, kişisel kaprisleriyle ya da kişisel birikimleriyle karar verme mekanizmasını hayata geçiren bireyler, geçmişten gelen büyük değerleri, eserleri ortadan kaldırabilmiştir ya da yaptığı eserlerle, bir eser değil, kalıcı tahribat ürettiğinin ne dünyada da ülkemizde de şehrimizde de görebilmek mümkün. O bakımdan biz, bütün bu anlayışın karşısında bir duruşu, ortak aklı hakim kılmak istiyoruz.” dedi.

“Beyoğlu, ‘strateji belgesiyle’ gerçek kimliğini ortaya koymuştur”

İmamoğlu, “Vizyon 2050” belgesiyle İstanbul içim geniş bir perspektif ortaya koyduklarının altını çizerek, “Beyoğlu'nda ortaya koyduğumuz bu ‘Strateji Belgesi’yle de onun bir parçası olarak, yine geleceğe dönük bir yolculuğu tariflemiş olduk.” diye konuştu.

Beyoğlu’nun kültür-sanat, ticaret, yaşam, yoksulluk, işgaller, kullanım aykırılıkları ve altyapı gibi konularda birçok sorunu olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Sorunların tümden çözüme kavuşmasıyla bu güzel, güzide alan, gerçekten geleceğe dönük, başta insanları konuk etmesiyle, yani turizmin en önemli merkezlerinden birisi olması sıfatıyla çok önemli bir hazırlık içerisinde. Beyoğlu, bu Strateji Belgesiyle aslında gerçek kimliğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla hiç kimse, kolay kolay kayıt altına alınan bu süreçle yapboz tahtası gibi oynayamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Bir sonuç değil, bir başlangıç”

İmamoğlu, Beyoğlu için umutlu bir geleceği el birliğiyle kurulabileceğinin farkında olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bunun Beyoğlu hafızasına sahip çıkarak, tüm özgün değerleriyle yaşatarak değer üretmeye devam ettirebilirsek mümkün olduğunu da biliyoruz. Beyoğlu'nda yaşayan herkes, güvenceli iş imkanlarıyla kendini geliştirme olanaklarına sahip olacaktır. Bu Stratejik Plan’da Beyoğlu, depreme dayanıklı, iklim kriziyle mücadele eden, savaşan, afetlere hazırlıklı bir ilçe konumuna kavuşacaktır. Tüm bunların kazandırılması ve başarılmasının, ancak hep birlikte elimizi taşın altına koymamızla mümkün olduğunu belirtmek isterim.”

“Terörürün sorumlusu saksılar ve banklar değildir”

Geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısına da konuşmasında değinen İmamoğlu, “İstiklal Caddesi; dayanıklıdır, güçlüdür. İstiklal Caddesi, barışın merkezidir; çatışmanın merkezi asla değildir, olamaz. Bunu hep beraber sağlamalıyız. O bakımdan bu bakış açısıyla da Beyoğlu'nu ve İstiklal'i değiştirmeliyiz. Umarım her konuda ortak akılla, iyi düşünerek, güzelliklerin nasıl olabileceğine ortak bir kararla hareket ederiz.” şeklinde konuştu.

Tanıtım toplantısında, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe ile İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün de birer konuşma yaparak, konunun detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

“Strateji Planı” çalışmaları 2020 yılında başladı

İBB, 2020 yılı sonunda, “Sen de fikrini söyle, hayalindeki Beyoğlu’nu ortak akılla birlikte tasarlayalım” diyerek yola çıktı. Yaklaşık 2 yıl önce başlayan süreç, konunun tüm paydaşlarının görüşleri alınarak şekillendirildi.

Plan çalışması kapsamında, 300’den fazla etkinlik gerçekleştirilip, yaklaşık 15 bin kişiyle birebir temas kuruldu. Binden fazla öneri toplandı ve tüm kurumlara örnek olabilecek bir katılım süreci uygulandı. Çalışmalar sonunda; ilçenin çok kültürlü yapısı ve kültürel mirası korunarak, daha yaşanabilir, depreme dayanıklı bir hale gelebilmesi için “Beyoğlu Mekansal Strateji Planı” oluşturuldu.

Hibya Haber Ajansı