İsrail casus virüsü yaygınlaşıyor - Faslı gazeteci de dinlendi

Dünyanın en gelişmiş gözetim programlarından biri olarak kabul edilen İsrailli NSO Grubu tarafından geliştirilen Truva Atı Virüsü programının özellikle tanınmış kişilerin takibi ve dinlenmesindeki kullanımı yaygınlaşıyor.

Dış Haberler, 23 Haziran (HİBYA) – Dünyanın en gelişmiş gözetim programlarından biri olarak kabul edilen İsrailli NSO Grubu tarafından geliştirilen Truva Atı Virüsü programının özellikle tanınmış kişilerin takibi ve dinlenmesindeki kullanımı yaygınlaşıyor.

Analistlere göre daha önce de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ve Amazon milyarderi Jeff Bezos'a karşı da kullanılan İsrail casus virüsünün izi en son Faslı tanınmış gazeteci ve insan hakları aktivisti Omar Radi' nin telefonunda da bulundu.

Uluslararası Af Örgütü'nce mobil ağ üzerinden fark edilmeden saldırı yapan benzersiz bir truva atı virüsü olarak tanımlanan casus virüs İsveç Televizyonu ve Fransız gazeteciler ağı Forbidden Stories'in (Yasak Hikayeler) birlikte, Af Örgütü'nün güvenlik laboratuvarının yardımıyla yaptığı araştırmada Faslı gazetecinin telefonunda da tespit edildi.

Radi'nin telefonunu analiz edildikten sonra dijital izler, telefonunun NSO'nun yüksek teknoloji casus yazılımı tarafından ele geçirildiğine işaret etti. Yeni otomatik saldırı türü, mobil ağa erişimi gerektiriyor ve kurbanın bir linki tıklamasını gerektiren diğer saldırılardan ayrılıyor. Program telefonlarda çok az görünür iz bırakıyor.

NSO sözcüsü, şirketin "iddialar konusunda derin endişe duyduğunu" ve "bilgileri gözden geçirdiğini ve haklıysa bir soruşturma başlatacağını" açıklarken, Fas'ın şirket hizmetlerini satın alıp almadığı konusunda müşteri gizliliğini öne sürerek bilgi vermedi.

Ancak uzmanlar, Fas, Suudi Arabistan gibi totaliter ülkelerle, ciddi yolsuzluk iddialarının yaygın olduğu ülkelerde casus virüs programının toplumlarda istismar riski bulunduğuna dikkat çekiyor.


Hibya Haber Ajansı