İstanbul Sanal Maratonunda koruma altında yetişen gençler için adım atıyorlar

Devlet korumasında yetişen bir grup idealist genç tarafından kurulan Hayat Sende Derneği gönüllüleri bu yıl da, İstanbul Sanal Maratonunda koruma altında yetişen gençler için adımlarını atacak.

Koruma altından ayrılan bir grup genç tarafından kurulan Hayat Sende Derneği Başkanı Mustafa Dikyar, korumadan ayrılan bireylerin normal bir gencin en çok ihtiyaç duyduğu ve desteklendiği dönem olan bağımsız bir hayata geçiş sürecinde oldukça hazırlıksız bir şekilde hayata atıldığını ifade etti.

 

2007 yılından beri koruma altında yetişen çocuk ve gençlerin hayata eşit ve ayrımcılığa uğramadan atılması için çalışan Hayat Sende Derneği’nin Başkanı Mustafa Dikyar, koruma altından ayrılan gençlerin evsizlik, iş bulamama, sağlık hizmetlerine erişememe, toplum tarafından dışlanma gibi birçok sorunla hayata atıldığını belirtti. Mustafa Dikyar açıklamasına, "Gençleri hayata hazırlamak hepimizin görevi olmalıyken, bilerek ve bilmeyerek bu gençleri hayatın dışına itiyoruz." diyerek devam etti. Uluslararası alanda birçok çalışmada korumadan ayrılan bireylerin suça ve fuhuşa sürüklenmesine, intihar etmesine ilişkin haberlere rastlandığını, ülkemizde de benzer sorunların olabileceğini ifade eden Dikyar, bu sorunların önüne geçebilmek için herkesi çözümün parçası olmaya çağırdı.

 

Çözüm stratejilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hayat Sende Derneği Genel Sekreteri Nur Çubuk Karan ise, stratejilerinin en önemli ayaklarından birisinin gençleri burs, eğitim, kamp ve mentorluk gibi bütüncül bir stratejiyle hayata hazırlamak olduğunu, özellikle korona virüsü nedeniyle üniversite yurtlarının açılmaması, evsizlik riskiyle karşı karşıya kalan gençlerin birçok desteğe ihtiyaç duyabildiğini, bu gençleri risklerden uzak şekilde hayata hazırlamak için İstanbul Sanal Maratonuna katılma kararı aldıklarını, koruma altındaki gençlere destek vermek isteyen kişilerin bu maratonda koşarak ve yürüyerek katkı sağlayabileceğini ifade etti.

 

Hayat Sende Sanal Maratonda buluşmaya davet ediyor

Hayat Sende Derneği biyolojik ebeveynlerinden ayrı yetişen çocuk ve bireylerin sosyal yaşama uyumları güçlü ve özgüvenleri yüksek bireyler olarak hayata atılması için çalışmalar yapmakta olup, 2017 yılından beri 6 bin 200 gence eğitimi, 230 gence burs desteği sağlanmıştır.
 

İstanbul Sanal Maratonu kapsamında Hayat Sende Derneğinin düzenlediği bağış kampanyası 26 Ekim - 23 Kasım tarihleri arasında açık kalacak. Koşarak veya yürüyerek bağış toplamak isteyenlerin https://event.spor.istanbul/ adresinden sanal maraton için kayıt olmaları, https://ipk.adimadim.org/site/signup adresinden Hayat Sende Derneği’ni seçerek kampanyalarını oluşturmaları ve 7 - 8 Kasım günlerinden birinde sporunu yaparak bağış toplaması bekleniyor.


Hibya Haber Ajansı