Katar swap anlaşması ve olası diğer anlaşmalar üzerine

TCMB, Katar MB ile olan mevcut swap anlaşmasını 15 milyar USD karşılığına yükseltmiştir. 2018’de iki merkez bankası arasında yapılan 5 milyar USD karşılığındaki swap anlaşması, böylece 10 milyar USD daha genişletilmiş oldu.

Türkiye ve Katar arasındaki swap anlaşması, bir USD swapı değil. Yerel paralar üzerinden bir anlaşma, yani Türkiye Katar’a TRY verirken karşılığında teminat olarak QAR alacak. Swap işlemleri belli bir vade üzerinden karşılıklı para takası olarak yapılıyor ve vade sonunda bu işlemin tersi yapılıyor. Tabii anlaşmanın koşullarına ve piyasa şartlarına göre swap yükümlülüğü kapatılırken belli bir faiz ödemesi de söz konusu oluyor. Kanımca, Katar ile yapılan swap anlaşması daha çok rezervlere katkıda bulunması ve iki ülke arasında yerel paralar üzerinden ticaretin geliştirilmesi fonksiyonuna yarayacak. İstediğimiz USD likiditesi şartları ise, QAR konvertibilitesi olmadığından (USD’ye çevrilebilirlik) sağlanmış olmuyor.

Bunun için G7 içinden (Çin haricinde) bir merkez bankasından swap anlaşması yapmak daha önemli… İngiltere ve Japonya haberleri bu nedenle önemli, bu merkez bankalarının Fed ile direkt swap hattı olması itibariyle de USD swapı konusunda dağıtıcı rol üstelenebilirler. Direkt USD swapı olmasa bile, GBP ve JPY çevrilebilir paralar olduklarından dolayı kısa vadeli likiditeye erişim ihtiyacını sağlayabilirler. Kur, piyasa ve dış borç finansmanı açısından etkileri de asıl böyle göreceğiz. Tabii swap geçici ve belli bir vadede gerçekleştirilen bir işlemdir ve vade sonunda teminat olarak alınan dövizin geri ödenmesi, yani ilk swap işleminin tersinin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle asıl sağlanması gereken, güven ve stabilite ile doğal döviz girişini sağlayabilmekten geçmektedir.

Kaynak Tera Yatırım

Hibya Haber Ajansı