Kırmızı, turuncu ve gri listeye ''3 çizik'' daha

Eren-2 Şehit J.Uzm.Çvş. Mehmet Çelik operasyonunda öldürülen teröristlerden 3'ünün kırmızı, turuncu ve gri listede yer aldığı belirlendi.

Eren-2 Şehit J.Uzm.Çvş. Mehmet Çelik operasyonunda öldürülen teröristlerden 3'ünün kırmızı, turuncu ve gri listede yer aldığı belirlendi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

''Eren-2 Şehit J.Uzm.Çvş. Mehmet Çelik operasyonu kapsamında, 29 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında  il jandarma komutanlığınca eylem hazırlığındaki bir grup teröriste yönelik, hava kuvvetleri, jandarma ATAK helikopterleri ve SİHA destekli operasyon gerçekleştirilmiş, 6 terörist etkisiz hale getirilmişti. Teröristlerden birinin sözde orta saha karargahında kadın sorumlusu olarak faaliyet gösteren Suna Taş isimli terörist olduğu, 2011 yılında Diyarbakır'dan terör örgütüne katıldığı, terörden arananlar listesinde 10 milyon TL’ye kadar ödülle 'kırmızı' kategoride arandığı belirlendi. Diğer teröristlerden birinin Amed eyaleti Lice bölgesi kadın sorumlusu olarak faaliyet yürüten  Latife Hanibi isimli terörist olduğu, terörden arananlar listesinde 1 milyon TL’ye kadar ödülle 'turuncu' kategoride bulunduğu, diğerinin ise sözde Amed eyaleti Lice bölgesinde faaliyet yürüten Dilan Silinsin isimli terörist olduğu, terörden arananlar listesinde 600 bin TL’ye kadar ödülle 'gri' kategoride yer aldığı tespit edildi. Söz konusu teröristlerin Diyarbakır bölgesinde meydana gelen terör olaylarının bizzat planlayıcısı olduğu belirlendi.''

Hibya Haber Ajansı