Kısa bir mola sonrası pozitif ayrışmaya devam ediyoruz

Dünya borsaları Avrupa’nın önderliğinde yükseliyor. Beklentilerden güçlü PMI rakamları Avrupa hisselerini yükseltirken, Almanya tahvilleride sınırlı baskı yaratıyor. ABD hisseleri teknoloji hisselerindeki satışlarla geride kalıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeniden 1,60 seviyesine gerilerken, dolar küçük akımlarla yükselmeye devam ediyor.

Gelişmekte olan piyasalar güçlü büyüme ve genişleyici politikaların desteğiyle yükselmeye devam ediyor. Ancak Brezilya, Hindistan gibi büyük gelişmekte olan ekonomilerde salgının tırmanmaya devam etmesi ve gıda enflasyonundaki artış görünümü bulanıklaştırıyor.
Türkiye varlıkları haftaya güçlü başladı. MSCI Türkiye %1,7 yükselişle en iyi performans gösteren borsa endeksleri arasında. Türk lirası Cuma günkü satış sonrası yaralarını sarmaya başladı. Yabancı katılımının sınırlı olduğu piyasa genelde yerleşik yatırımcıların alışıyla yükseldi.
Sert bir şekilde yavaşlayan PMI ve yüksek enflasyon rakamları risk iştahında bir bozulmaya yol açmadı. Kapanma kararı sonrası PMI’daki gerileme büyük ölçüde fiyatlanıyordu. Enflasyon cephesinde beklenti ise en kötünün geride kaldığı yönünde. Kısa vadede salgın cephesinde alınan olumlu sonuçların büyümedeki yavaşlamadan daha önemli olduğunu düşünüyoruz.
Dünya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Endeks için destek ve direnç seviyesi olarak 1.400 ve 1.450 seviyeleri öne çıkıyor. Endeks için 50 günlük ortalama olan 1.430 seviyesinin aşılması için bankalardaki yükselişin devam etmesi gerekiyor. Bankaların hareketini yakından izleyeceğiz.
İlk çeyrek sonuçlarını açıklayan THY ve TSKB hisselerinde özel bir tepki beklemiyoruz. Market alışverişlerine getirilen sınırlamanın gıda perakendeleri üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Gıda perakendesi şirketlerinde olası satışları alış için fırsat olarak görüyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi
İmalat PMI Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi
Salgın önlemleri ve hammadde teminindeki zorlular sebebiyle dün açıklanan Nisan ayı Türkiye imalat PMI endeksi Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesi olan 50,4’e geriledi. Gerilemeye rağmen endeksin genişleme bölgesinde kalmasında uluslararası talepteki toparlanma belirleyici oldu. Yerli siparişler ve üretimde yavaşlama görülüyor. Girdi fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı