Kıymetliler rallisini sürdürüyor

Altın dünkü seansı da pozitif bir şekilde tamamlarken, üst üste yedinci seansı artıda kapatarak toparlanma yönündeki arzusunda sürdürmüş oldu. 

Altın dünkü seansı da pozitif bir şekilde tamamlarken, üst üste yedinci seansı artıda kapatarak toparlanma yönündeki arzusunda sürdürmüş oldu. 1700 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu pozitif bir seyir içerisinde olduğu bir günü daha geride bıraktı. Pozitif seyir neticesinde 1732 dolar/ons seviyesine kadar uzanan sarı maden son üç haftanın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Bu seviyeden kısmen satış baskısı gelse de günü 1029 dolar/onstan kapanış yapan sarı maden, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,7 kazanç yazmış oldu.

 

Gümüş de dünkü seansta artıda kapatmayı başarırken, 21,24 dolar/onsla son 4 ayın en yüksek seviyesini kaydettiği bir seansı geride bıraktı. 20,70 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 21,07 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 1,8 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin de dünkü kıymetli maden rallisinden payına düşeni fazlasıyla alırken, son iki ayın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. 908 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 942 dolar/onstan günlük kapanışı yaparak yüzde 3,8 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olurken, geçtiğimiz Nisan ayından bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. 2217 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2317 dolar/onstan günlük kapanış yaparak yüzde 4,5 hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta artan altın fiyatına karşın işlem primlerinin azalırken, dünya fiyatlarının üzerinde 6 dolar/onsla gerçekleşti. işlem hacmi açısından ortalama bir gün geride kalırken toplamda 3.523 kg altın ve 15 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı