Kıymetliler yeni yıla satıcılı başladı

Paladyum diğer kıymetlilere uyum sağlayarak kırmızıda kapattığı bir haftayı geride bıraktı. Geçtiğimiz haftaya 2445 dolar/onstan başlayan paladyum, haftayı 2368 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 3,2 kaybı hanesine yazmış oldu.

Yeni yıl, yeni umutlar diye pozitif başlangıç yapan piyasalar altına satmaktan kendini alıkoyamadı. Ocak ayını genelde yeşilde kapatmasıyla bildiğimiz altın bu sefer alışıldığında dışında sert satıcılı yıl başlangıcı yaptı. Son 10 yılın ocak ayının yedisinde yeşilde bir kapanış yapmayı başaran altın bu sefer kırmızıda bir ocak ayı yaşıyor. ABD seçimlerinin neticesini belirleyen Georgia seçimleri, geçtiğimiz haftaki oylamayla tamamlandı. Seçim, Demokratların zaferiyle sonuçlanırken, Demokratlar temsilciler meclisinin kazanmasının ardından senatoyu da kazanmış oldular. Mavi dalga diye adlandırılan bu durum, Yeni Başkan Joe Biden’ın işini oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor. Piyasalara ise bu gelişme hisse senedi piyasalarına coşku, ABD 10 yıllıklarına yukarı doğru ivme, altına ise satış getirdi. Mutlak bir demokrat zaferi ekonomik toparlanmayı hızlandıracağı beklentisiyle risk iştahı hızla artarken, altın önderliğinde kıymetli madenlere sert kayıp yaşadı.  Hatta bu risk iştahı ve coşku o kadar yüksekti ki Cumhuriyetçilerin Senato binasına basmasına hiçbir tepki vermeden hisse senedi piyasası alımlarla yoluna devam etti. ABD 10 yıllıklarında oluşan getiri altın fiyatını baskı altın almasının ardından sarı maden haftalık seansı 1849 dolar/onstan tamamlarken yüzde 2,6 kaybı hanesine yazmış oldu. Ekonomi adına genel konjonktürde değişen bir şey olmadığı için altın önderliğinde kıymetli madenlerdeki yukarı doğru hareketinin devam edeceği beklentisi sürdüğünü söyleyebiliriz.

Gümüş de altınla benzer şekilde pozitif başladığı haftayı kırmızı da kapatarak öne çıktı. Senato seçimleri öncesi 27,93 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son dört ayın en yüksek seviyesini kaydeden beyaz maden, kazançlarının hafta sonuna kadar taşıyamadı. Gümüş seansı 25,43 dolar/onstan tamamlarken önceki haftaya kıyasla yüzde 3,4 kaybı hanesine yazmış oldu. Geçtiğimiz hafta aynı zamanda altın gümüş rasyosunda bir kez daha 70 seviyesinden geri dönülürken haftalık kapanış 73 seviyesinden oldu.

Platin ise Demokratların galibiyetini kutlayan tek kıymetli madeni olarak öne çıktığı haftada 1134 dolar/onsla son dört yılın en yüksek seviyesini kaydederek dikkat çekmişti. Demokratların yeşil ekonomiyi destekleyeceği beklentisiyle platin kendine destek bulurken, ABD 10 yıllıklarındaki artış ona da satış yönlü tesir etti. Haftayı 1066 dolar/onstan tamamlayan platin yüzde 0,6 kaybı hanesine yazdı.

Paladyum diğer kıymetlilere uyum sağlayarak kırmızıda kapattığı bir haftayı geride bıraktı. Geçtiğimiz haftaya 2445 dolar/onstan başlayan paladyum, haftayı 2368 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 3,2 kaybı hanesine yazmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda satıcıların iştahlı olduğu bir hafta geride kalırken, altın işlemleri dünya fiyatlarının altında eksi 1-2 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim açısından düşük denilecek bir hafta yaşanırken Borsa İstanbul’da toplamda 15.498 kg altın, 15.627 kg gümüş işlemiyle haftalık seans tamamlamış oldu.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı