Küresel borsalarda kar satışı

Ons Altın 1.900 seviyesinden tutunmaya çalışıyor. Dün tekrar 7,95 - 7,96 direnç bölgesini geçemeyen ve günü de 7,91 seviyesinden kapatan Dolar /TL ise bu sabah dünkü kapanışın hafif üzerinde seyrederken, BIST100 endeksi güne yatay bir görüntüyle başlayabilir(Ziraat Yatırım)

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Küresel borsalarda kar satışı baskısı bu sabah da devam ediyor. ABD'de muhtemel teşvik paketinin seçim sonrasına kalması ve Avrupa'daki artan Kovid - 19 vakaları piyasalarda bir süredir fiyatlandığı için borsalardaki düşüşler şu aşamada sınırlı. Avro'da bu sabah dirençli bir görüntü sergilerken, Ons Altın 1.900 seviyesinden tutunmaya çalışıyor. Dün tekrar 7,95 - 7,96 direnç bölgesini geçemeyen ve günü de 7,91 seviyesinden kapatan Dolar /TL ise bu sabah dünkü kapanışın hafif üzerinde seyrederken, BIST100 endeksi güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Karadeniz'deki gaz keşfinde yeni rezerv miktarı ile ilgili haber akışıyla MSCI Türkiye endeksi dün %1,5 oranında prim yapmış ve %0,1 oranında düşüş kaydeden MSCI Gelişmekte Olan Ülke endeksinden pozitif ayrışmıştı.


        

 

MAKROEKONOMİ

        
ABD'de teşvik paketinde belirsizliğin sürmesi ve ABD bankalarının karlılıklarının karışık bir görünüm sergilemesinin etkisiyle Wall Street ekside kapandı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinden önce pakette bir anlaşmaya varmanın zor olacağını belirtti. Birçok Avrupa ülkesinde koronavirüse karşı kısıtlayıcı tedbirlerin yeniden artırılmaya başlanması büyüme endişelerini de beraberinde getiriyor. IMF koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin 11,7 trilyon USD seviyesine ulaştığını ve bunun küresel GSYH'ın %12'sine yakın olduğunu belirtti. Salgın nedeniyle bu yıl kamu açıklarının GSYH'a oranının ortalama %9'u kadar artacağı ve küresel kamu borcunun GSYH'a oranının ise %100'e yaklaşarak rekor kıracağı IMF tarafından düşünülmekte.

Bugün ABD tarafında, TSİ 15.30'da ekim ayına ilişkin New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi ve Philadelphia Fed iş dünyası endeksi verileri izlenecek. TSİ 15.30'da ABD'de 10 Ekim haftasına ilişkin yeni işsizlik başvuruları verisi de açıklanacak. Son dönemde dalgalı bir seyir izleyerek iş gücü piyasasındaki toparlanmanın inişli çıkışlı olduğunu işaret eden yeni işsizlik başvurularının 840 bin kişiden 825 bin kişiye kısmi gerilemesi bekleniyor. Haftalık işsizlik maaşı başvurularından istihdam piyasasındaki toparlanmaya dair ipucu aranacak fakat haftalık işsizlik maaşı başvuruları 800 bin kişi altına düşememekte.

Avrupa tarafında, 2 gün sürecek olan AB Konseyi Toplantıları başlayacak. Söz konusu toplantıda İngiltere ve AB arasında devam eden Brexit ticaret müzakereleri ve Doğu Akdeniz ile ilgili yapılabilecek olası açıklamalar dikkatle takip edilecek. 

Ayrıca IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları'nın ön seminerinde IMF Başkanı Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass'ın konuşmaları izlenecek. Bunun yanında, TSİ 17'de ECB Başkanı Christine Lagarde'ın konuşması takip edilecek.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 11'de eylül ayı merkezi yönetim bütçe dengesi verisi takip edilecek. TSİ 10'da eylül ayı konut satışları verisi açıklanacak.

Bütçe dengesi verisinden önce açıklanan Hazine'nin nakit dengesi, eylül ayında 30,8 milyar TL açık verdi. Gelirlerde azalış ve giderlerde özellikle faiz dışı gider kaynaklı artış gözükmekteydi. Bu sebepten ağustos ayında aylık bazda fazla veren bütçenin eylül ayında tekrar bütçe açığına dönmesini beklemekteyiz.

  • Bütçe dengesi, ağustos ayında 28,2 milyar TL fazla vermişti. Salgın sonrası ekonomik aktiviteyi desteklemek amacıyla harcamalar artmış ve vergi ötelemeleri ve ekonomik aktivitedeki yavaşlama ile gelirlerin azalmasıyla birlikte yılın ilk 7 ayındaki bütçe açığı 139 milyar TL'ye ulaşmıştı. Ağustos ayında iktisadi faaliyetteki toparlanma ve ötelenen vergi gelirlerinin tahsilatının artmasıyla birlikte gelirlerde aylık %25,5, yıllık ise %15,1 artış görmüştük.

                                   

  • 12 aylık kümülatif bütçe açığı, 194,2 milyar TL'den 166,5 milyar TL'ye gerilemiş böylelikle bütçe açığının GSYH'ye oranı ise %4,3 seviyesinden %3,7 seviyesine iyileşmişti. Vergi gelirleri ise ağustosta %47,8 artarak 3 aydır ardı ardına yükselmişti. Diğer gelirler kalemine baktığımızda ise yıllık %63,5 düşüş yaşanmıştı. Geçen sene temmuz ve ağustos aylarında ihtiyat akçesinin Hazine'ye aktarılmasının etkisiyle güçlü artmıştı. Harcamaların en büyük kalemini oluşturan cari transferlerde ise yavaşlama görmüştük.

YEP'te bütçe açığı/GSYH oranının 2020 yılı tahmini %4,9 seviyesinde. 2021 beklentisi ise büyümenin toparlanmasıyla hafif bir şekilde iyileştirilerek %4,3 seviyesine getirilmişti. Maliye politikası ile ekonomiye desteğin bu seneye nazaran daha sınırlı da olsa süreceğini işaret etmişti.

  • Neticede YEP'te salgın sürecinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için bütçeye yansıyan maliyetlerin, önümüzdeki dönemde azalarak ekonomik faaliyette yaşanan iyileşmeye bağlı olarak bütçe gelirlerini artıracağı öngörülmekte.Bugün TCMB DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

BDDK'nın yayınladığı günlük verilere göre 9 Ekim haftasında DTH miktarında haftalık bazda artış gözükmekte. Toplam DTH miktarı yaklaşık 1 milyar USD arttı. Kurumsal DTH'ler yaklaşık 0,57  milyar USD arttı,  geçen haftada bu rakam 1,22 milyar USD azalış yönündeydi. Bireysel DTH'larda geçen haftaki 0,98 milyar USD artışın ardından, bu hafta 0,43 milyar USD  arttı.  TL kredilerde ise artış eğilimi devam etmesine rağmen hızı azalarak haftalık %0,07 arttı. YP krediler de haftalık %0,32 artış görürken,  toplam krediler ise kur etkisinden arındırılmış olarak %0,16 arttı.

TCMB Analitik Bilanço verisine göre 9 Ekim haftasında dış varlıklar 85,7 milyar USD seviyesinde yatay seyretti. Bunun neticesinde toplam rezervin 83,6 milyar USD seviyesinde kaldığını tahmin ediyoruz. Zorunlu karşılık rakamlarına baktığımızda ise ilgili hafta 61,8 milyar USD seviyesinden 61,5 milyar USD seviyesine geriledi. Toplam rezervdeki değişimden zorunlu karşılıktaki değişimi çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 0,3 milyar USD artarak 16,8 milyar USD seviyesinden 17,1 milyar USD seviyesine yükseldiğini öngörmekteyiz. TCMB'nin swap rakamındaki değişim ise 0,96 milyar USD azalış yönündeydi. Hazine geçen hafta dış piyasalarda USD cinsi Eurobond ihrac etti ve 2,5 milyar USD borçlandı. 14'ünde ilgili tutarın hesaplara girmesiyle hem toplam hem de net rezervlerde artış göreceğiz.

Konut satışları geçen ay TCMB'nin likidite sıkılaştırıcı adımlarının etkisiyle aylık bazda %25,7 azalmıştı fakat yıllık %54,2 artış sergilemişti ve salgın sonrası yüksek seviyede kalmayı başarmıştı. TCMB'nin normalleşme adımları kapsamında attığı atımların etkisiyle konut faizlerinin yukarı yönlü hareketiyle eylül ayında da aylık bazda azalma görülmesi beklenebilir. Konut Fiyat Endeksi ise temmuz döneminde aylık %1,4 artmıştı. Ağustos ayında yataya yakın bir seyir görmemiz olası.

ŞİRKET HABERLERİ 

Çimsa (CIMSA, Sınırlı Pozitif): Şirket'in %40, ana ortağı Sabancı Holding'in (SAHOL, Nötr) %60 oranında sermayesine katılacağı 87nm EUR sermayeli Hollanda'da yerleşik Cimsa Sabancı Cement BV (CSC BV) unvanlı yeni bir şirket kurulmasına, CSC BV'ye kurucu ortak olarak iştirak edilmesine ve 34,8mn adet pay karşılığında (Sabancı Holding 52,2mn) 34,8mn EUR tutarında (Sabancı Holding 52,2mn EUR) sermaye konulmasına Şirket Yönetim Kurulu tarafından karar verilmiştir.

14 Ağustos 2020 Tarihli Çimsa Raporumuz için tıklayınız…

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket portföyündeki projelere ait, 2020 yılı 3. çeyrek (01.07.2020-30.09.2020) dönemine ilişkin satış rakamları aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir.  Bizimtepe Aydos Projesi'nde (Halk GYO-Vakıf GYO (VKGYO, Nötr) Adi Ortaklığı %50-50), toplamda 6,9bin m² satılabilir alana sahip, 52 adet bağımsız bölüm, KDV hariç 33,6mn TL tutarla satılmıştır. Eskişehir Panorama Plus Projesi'nde, toplamda 377m² satılabilir alana sahip, 2 adet bağımsız bölüm, tapu devri ile KDV hariç 960bin TL tutarla satılmıştır. Erzurum Şehristan Projesi'nde (Halk GYO-Erkonut Adi Ortaklığı %50-50), toplamda 1,7bin m² satılabilir alana sahip, 10 adet bağımsız bölüm, KDV hariç 4,5mn TL tutarla satılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ 

Halka Arz: Arzum, halka arz için SPK'ya başvuru yaptığını duyurdu. Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklamasına göre 50 yılı aşkın tecrübesiyle küçük ev aletleri sektörünün önde gelen şirketlerinden Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Arzum"), şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu'na ("SPK") başvurdu. Kaynak: Matriks

Kurumlar Vergisi: Hükümet 2021 yılı ve sonrasında uygulanmak üzere kurumlar vergisinde 'sürpriz bir oran' üzerinde çalışıyor. Kurumlar Vergisi'nde oran, ciro kriterleri baz alınarak yüzde 15 ile 18 arasında değişecek. Bu kapsamda uygulanacak oranlara 10 milyon lira sınırı getirileceği öğrenildi. 2017 yılında yapılan değişiklikle, kurumlar vergisi oranı 2018, 2019 ve 2020 yılları kurum kazançlarına uygulanmak üzere geçici olarak yüzde 20'den yüzde 22'ye çıkarıldı. Üç yıllık bir dönemi kapsayan bu uygulamanın süresi, 31 Aralık'ta sona eriyor. Herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde, 2021 ve sonraki yıllar kurum kazançlarına yeniden yüzde 20 kurumlar vergisi uygulanacak. Kaynak: Dünya


DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

RTA Laboratuvarları (RTALB): Diagnovital Sars-CoV-2 Real Time PCR kitine ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Listesine (EUL) kabulü yönünde yapılan başvurunun evrak değerlendirme süreci sonucunda reddedildiği DSÖ'nün internet sitesinde yayımlanmıştır. Söz konusu başvurunun ret nedenleri ile, eksikliğin giderilir bir eksiklik olup olmadığı DSÖ'ne sorulmuş ve itiraza yönelik çalışmalara başlanmıştır. Bununla beraber; 15.06.2020 tarihinde açıklandığı üzere; tescil süreçlerinin tamamlanmış olması durumunun dahi, bu tescilin ilgili ürünlerin hedef pazar veya sektörde satışa dönüşmesi garantisi anlamına gelmemektedir. Korumacı diğer politikalar ya da rekabet dezavantajı kimi durumlarda onay alınmış olsa dahi ilgili hedef pazara girişi engellenebilmektedir. Kimi durumlarda ise, Şirket özelinde DSÖ sürecinde olduğu üzere, ilgili tescil sadece genel bir kabul niteliğini taşımakta, ilgili ürünün pazarlanabilmesi için hedef pazarda ayrıca tescile tabi tutulmaktadır. Tescil süreçlerindeki bu kriterler her ülkede farklılık göstermektedir. Bu, aynı ürünün kimi hedef pazarlarda tescili gerçekleşirken, kimi hedef pazarlarda ise reddedilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle DSÖ'nün Acil Durum Listesine (EUL) kabulü yönünde yapılan başvurunun reddedilmiş olmasının üretim ve satışlar üzerinde olumsuz yönlü bir etkisinin olmayacağına inanılmaktadır.

Verusatürk GSYO (VERTU): Şirket'in %50 oranında pay sahibi olduğu girişim şirketi CoreEngage Yazılım A.Ş. tarafından yazılım hizmetleri ve dijital oyun yazılımları alanında faaliyet göstermek amacıyla, sermayesinin %100'ü CoreEngage Yazılım A.Ş. ait olmak üzere 1mn TL sermayeli "Zeroone Interactive Yazılım Anonim Şirketi" unvanlı yeni bir şirket kurulmuş olup, şirketin tescil işlemleri 14.10.2020 (dün) tarihinde tamamlanmıştır.


FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %12,03 seviyesinden %12,12 seviyesine yükseldi. TCMB dün geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı 10 milyar TL (28 gün, %13,22'den) fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 227,3 milyar TL ile 140 milyar TL'si (140 milyar TL 1 aylık,%12,34) repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın, 60,4 milyar TL'si BİST'te, 18 milyar TL'si BAPP'ta ve diğer geri kalan 8,9 milyar TL TCMB bünyesinde %11,75'ten kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,73 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,71-%0,73 bandında hareketin ardından, %0,73 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 50 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 10 baz puana varan daha sınırlı yükselişler görüldü. 

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı