Küresel piyasalar

Dün ABD piyasaları, aşı gelişmeleri eşliğinde güçlü geçen Kasım ayının son gününü öne çıkan realizasyonlar nedeniyle ekside tamamladı. (Halk Yatırım)

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Vaka sayılarındaki artış ve aşıya ilişkin oluşabilecek lojistik problemlerle ekside kapandı

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, aşı gelişmeleri eşliğinde güçlü geçen Kasım ayının son gününü öne çıkan realizasyonlar nedeniyle ekside tamamladı. Bu realizasyonların nedenini, ABD’de artışını sürdüren vaka sayıları ve aşı dağıtımında yaşanabilecek potansiyel lojistik sorunlar olarak belirleyebiliriz. Böylece, Dow Jones endeksi %0,91 değer kaybı ile 29.638,64 puan seviyesinden kapanış yaptı. S&P 500 endeksi de %0,46 düşüşle 3.621,63 puandan kapanırken, Nasdaq endeksi %0,06 gerileme ile 12.198,74 seviyesinden günü tamamladı. Bu arada dün Fed Başkanı Powell’ın yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin aşı cephesindeki olumlu gelişmelere rağmen belirsiz seyrini sürdürdüğünü belirtmesi de piyasalardaki negatiflikte etkili oldu. Bugün gerçekleşecek olan konuşma öncesinde Powell verdiği demeçte Fed’in bu endişelere nasıl yanıt vereceğini belirtmemekle beraber,ekonomik toparlanmayı tesis etmek için tüm parasal araçların kullanılacağını vurguladı. Salgın cephesinde, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre ABD’de vaka sayılarının 13 milyonu aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısının 270.000’e yaklaştığı görülüyor.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah küresel piyasalar, Çin Caixin imalat PMI verisinin Kasım ayında aylık bazda 1,3 puan artışla 54,9 seviyesinde, son 10 yılın zirvesinde gerçekleşmesine ek olarak, olumlu aşı gelişmeleri öncülüğünde küresel ekonominin toparlanacağına yönelik ümitlerle alıcılı seyir izliyor.

Yurt dışında, ABD’de Markit ve ISM imalat PMI verileri izlenecek. Euro Bölgesi’nde de TÜFE verisine ek olarak imalat PMI verisinin revizyonu takip edilecek. ABD’de ISM imalat PMI’n Kasım ayında 1,3 puan düşüşle 58,0 seviyesine gerilemesi; Kasım ayı imalat PMI’n da 56,7 seviyesinde teyit edilmesi bekleniyor. Euro bölgesinde imalat PMI’n da Kasım ayında daha önceden açıklanan 53,6 seviyesinde teyit edileceği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var?

Bu hafta ABD’de ISM hizmet PMI verisine ek olarak istihdam verileri izlenecek. Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ve hizmet PMI verisinin revizyonu takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı