Küresel piyasalar

Dün küresel piyasalarda ağırlıklı negatif seyir görüldü.

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda ağırlıklı negatif seyir görüldü. Bugün açıklanacak ve FED faiz kararı için oldukça önemli bir gösterge olacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde endekslerde satıcılı seyir hakim olurken; Avrupa endekslerinde Euro Stoxx 50 endeksi %0,41, İngiltere FTSE100 %0,78 ve Alman DAX endeksi %0,37 oranında değer kaybetti. ABD tarafında Fed yetkililerinin şahin tondaki açıklamaları sürerken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed'in enflasyonu düşürmek için daha yapacak çok işi olduğunu belirtti. Enflasyonun zirve yaptığına dair neredeyse hiçbir kanıt olmadığını kaydeden Kashkari, Fed'in faiz artırımlarını durdurmaktan "oldukça uzakta" olduğunu ifade etti. Chicago Fed Başkanı Charles Evans da, Fed'in gelecek toplantısında faizlerin 50 baz puan mı yoksa 75 baz puan mı artırılacağına karar verileceğini aktardı. Fed'in gelecek iki toplantısında 125 baz puanlık faiz artışının beklendiğini belirten Evans, politika faizinin 2023 baharına kadar muhtemelen %4,5-4,75 aralığına yükseleceğini kaydetti. Fed Yönetim Kurulu üyesi Chistopher Waller da inatçı şekilde yüksek enflasyonu aşağı getirmek için faiz oranlarını gelecek yılın ilk çeyreğine kadar artırmaya devam etmeye ihtiyaç olduğunu söyledi. New York borsası kapanışında, Dow Jones endeksi, 300 puanın üzerinde değer kaybetti ve %1,15 azalışla 29.926,94 puana geriledi. S&P 500 endeksi %1,03 kayıpla 3.744,40 puana ve Nasdaq endeksi %0,68 azalarak 11.073,31 puana indi. Piyasalar, ABD'de bugün açıklanacak ve para politikası için önem taşıyan istihdam verisini beklerken makro veriler tarafında dün haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Veride beklenenden fazla artış görüldü ve ABD'de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı geçen hafta 29 bin kişi artarak 219 bine çıktı. İşsizlik maaşı başvurularında yaşanan artış, iş gücü piyasası koşullarında bir miktar gevşemeye işaret etti. ABD 10 yıllıkları dün gün içinde %3,94 seviyelerine kadar yükselirken günü %3,81 seviyelerinden tamamladı. İngiltere 10 yıllıkları günü %4,15 seviyesinden günü tamamlarken Almanya 10 Yıllık tahvil faizi ise günü %2,07 seviyesine yükseldi. Dün DXY 112,0 seviyesine yükseldi. Dolar endeksindeki yükselişle birlikte EURUSD paritesi bu sabah 0,9795 seviyesinde geriledi. Son günlerde yükselişini sürdüren ons altında yükseliş dün momentum kaybetti. Bu hafta petrol piyasalarında OPEC+ koalisyonunun 2.000.000 varillik agresif üretim kesintisi kararının etkisiyle Mart ayından bu yana en hızlı ralli yaşanırken petrol fiyatları dün de yükselişine devam etti. Brent petrol bu sabah 94,2 USD seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Çin piyasalarının kapalı olmaya devam ettiği bu sabah Asya piyasalarında negatif bir seyir görüyoruz. ABD vadelilerinde ise bu sabah hafif negatif bir görünüm var. VIX endeksi 30,5 seviyesinde. Yurt dışında bugün haftanın da en önemli gelişmesi olan ABD tarımdışı istihdam verisi açıklanacak. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. ABD'de tarım dışı istihdam Ağustos'ta beklentilerin hafif üzerinde 315 bin kişi artmış, işsizlik oranı %3,5’ten %3,7'ye yükselmişti. Bu ay için beklenti tarımdışı istihdamda 255 bin kişilik artış olması, işsizlik oranının ise %3,7’de sabit kalması yönünde oluşuyor. Önceki ay yıllık bazda %5,2 artış gösteren saatlik kazançların bu kez %5,0 artması bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta küresel piyasalar Fed tutanakları ve enflasyon verilerine odaklanacak. Pazartesi günü Güney Kore ve Japonya piyasaları kapalı olacak. Salı günü İngiltere’de işsizlik, Brezilya’da TÜFE ve ABD’de üretici enflasyonu verisi açıklanacak. Çarşamba günü ABD’de ÜFE verisinin ardından TÜFE verisi takip edilecek. ABD'de TÜFE Ağustos ayında %0,1 ile beklentilere paralel arttı. Çekirdek TÜFE %0,6 artışla %0,3'lük beklentiyi aşmış, yıllık enflasyon da % 8,3'le beklentilerin üzerinde gelmişti. Aynı gün Fed’in son toplantısına ait tutanaklar yayımlanacak. Perşembe günü ise Almanya’da Eylül ayı TÜFE verisi açıklanacak. Cuma günü ise Çin’de TÜFE verisi, ABD’de perakende satışlar ve Michigan Tüketici Endeksi verisi izlenecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı