L’Oréal çalışanları için çalışma hayatı esnek, mutlu ve rahat

L’Oréal Türkiye “Smart Benefits” Esnek Yan Haklar Programı ile çalışanlarına yan haklarını seçme özgürlüğü veriyor

L’Oréal Grup’un global olarak sürdürdüğü Share & Care programı, tüm dünyadaki L’Oréal çalışanlarının en iyi sosyal koruma, sağlık hizmetleri, emeklilik ve eğitim imkanlarına erişmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda L’Oréal Türkiye, yeni bir uygulamayı daha hayata geçirerek çalışanların ihtiyaçlarına göre yan haklarını kendilerinin belirlediği Esnek Yan Haklar Uygulaması Smart Benefits’i duyurdu.

Bu yeni uygulama ile L’Oréal Türkiye çalışanları, kendilerine sunulan yan hakları kişiye özel beklentilerine göre diledikleri gibi esnetip değiştirebiliyor.

İş hayatında ihtiyaç ve talepler zaman içerisinde değişebiliyor, günden güne başkalaşıyor. Kimi zaman konforlu ulaşım kimi zamansa sağlık koşulları öncelik kazanıyor. Her zaman olduğu gibi içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte de çalışanlarının sağlığını, güvenliğini ve esenliğini ön planda tutan L’Oréal Türkiye, bu kapsamda çalışanlarına yan haklarını belirleme konusunda esneklik kazandıran “Smart Benefits” Esnek Yan Haklar Programı’nı hayata geçirdi. L’Oréal Türkiye çalışanları bu yeni uygulamayla yan haklarını; kendi hayat dinamiklerine, kendi istek ve ihtiyaçlarına göre kendileri şekillendirilebiliyor.

Esnek çalışma koşulları, çalışan memnuniyeti, çalışan sağlığı ve zindeliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık, etik ve seçme özgürlüğü gibi konulara verdiği önemin yanı sıra yenilikçi İnsan Kaynakları uygulamalarıyla da adından söz ettiren L’Oréal’in yeni programı, çalışan memnuniyet anketi ve yine çalışanlardan alınan tüm geri bildirimler dikkate alınarak, sektör uygulamaları incelenerek hazırlandı. Tüm L’Oréal çalışanlarının haklarını korumayı, her anlamda güvenliklerini sağlamayı amaçlayan, iş-özel yaşam dengesini gözeten “Share&Care” kapsamında hayata geçirilen Smart Benefits Esnek Yan Haklar programı, çalışanlardan yoğun ilgi görerek olumlu geri dönüşler aldı.

L’Oréal Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Demet Akman konu hakkında şunları söyledi: “Koşullar ne olursa olsun, çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini odağımıza alıyoruz ve yaptığımız tüm çalışmaları, çalışanlarımızın kendilerini güvende ve iyi hissetmeleri amacıyla hayata geçiriyoruz. İçinde olduğumuz bu hassas dönemde de çalışanlarımızın yanında olduğumuzu gösterebilmek, onların kişiden kişiye değişiklik gösteren ihtiyaçlarını karşılamak ve hepimizin belli sınırlar içinde kalmak zorunda olduğu zorlu bir dönemde, kendilerini özgür hissetmelerini sağlamak istedik. Smart Benefits Esnek Yan Haklar Programımız’ın, kapsayıcı ve sahiplenici vizyonumuzun çok başarılı bir örneği olduğuna inanıyoruz. Programı, çalışanlarımıza sunduğumuz seçenekleri ve seçme özgürlüklerini arttırarak her yıl yenilemeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz.”

L'Oréal Hakkında

L’Oréal 100 yılı aşkın süredir kendini güzelliğe adamıştır. 36 marka ve tamamlayıcı markadan oluşan benzersiz uluslararası portföyü ile Grup, 2019 yılında 29.87 Milyar Euro satış gerçekleştirdi. L’Oréal’in tüm dünyada 88.000 çalışanı bulunuyor. Dünyanın lider güzellik şirketi olarak L’Oréal farklı dağıtım kanallarından tüketicilere ulaşıyor: Perakende, katlı mağazalar, eczaneler, kuaförler, havaalanları, kendi mağazaları ve e-ticaret. L’Oréal’in kalbinde yer alan araştırma ve inovasyon merkezlerinde tüm dünyada tüketicilerinin beklentilerini karşılamak üzere 4100 araştırma görevlisi çalışıyor. L’Oréal’in 2030 sürdürülebilirlik taahhütleri, Grup için iddialı sürdürülebilir gelişim hedefleri belirliyor ve daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekosistem için çalışıyor.

Hibya Haber Ajansı