Manşet enflasyon beklentilerin altında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında bir önceki aya göre % 1,68 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 17,14 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında bir önceki aya göre % 1,68 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 17,14 artış gösterdi. Piyasa beklentisi manşet enflasyonda aylık bazda % 1,80 ve yıllık bazda % 17,30 artış yaşanabileceği yönünde şekilleniyordu. Açıklanan veri piyasa beklentisi altında artış gösterdi.

Raporun detaylarına bakıldığında, Yıllık bazda en düşük artış %3,60 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşirken, bu artışı sırasıyla %9,05 ile haberleşme, %10,21 ile eğitim ve %11,03 ile giyim ve ayakkabı grubu izledi. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %29,31 ile ulaştırma, %22,27 ile ev eşyası ve %19,20 ile sağlık olduğu görülüyor.

Aylık bazda en yüksek düşüş gösteren grup %0,28 ile haberleşme olduğu görüldü. Ana harcama grupları itibarıyla 2021 yılı Nisan ayında azalış gösteren diğer ana grup %0,03 ile ev eşyası olduğu gözüküyor. En az artış gösteren diğer ana gruplar %0,56 ile sağlık ve %0,73 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Buna karşılık, 2021 yılı Nisan ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla,%7,57 ile giyim ve ayakkabı, %2,13 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve %2,09 ile eğitim grubu olarak kaydedildi. Nisan 2021'de, endekste kapsanan 415 maddeden, 92 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 42 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 281 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,65 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %18,11 artış görüldü.

Tüketici Fiyat Endeksi Değerlendirmesi / Nisan 2021

Grafik-5: TÜFE ve Çekirdek TÜFE Yıllık Değişim Oranları (%) ile

Grafik-6: TÜFE Yıllık Değişim Oranı, TCMB Politika Faiz Oranı ve TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (%)

Tüketici Fiyat Endeksi Değerlendirmesi / Nisan 2021

TÜİK tarafından açıklanan Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %4,34 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %35,17 artış gösterdi.

Tüketici Fiyat Endeksi Değerlendirmesi / Nisan 2021

Değerlendirme;

Nisan ayı manşet enflasyon verisinde artış hızı beklentilerin altında gerçekleştiği görülse de katı seyrin devam ettiği görülüyor. Talep enflasyonunda yıllık bazda artış hızı 2020 yılı Eylül ayından beri kademeli olarak artmaya devam ettiği izleniyor. Özellikle, enerji fiyatlamaları tarafında yaşanan yukarı yönlü eğilim, maliyet enflasyonu tarafından talep enflasyonu üzerine yapışkanlık etkisi, döviz kurunda geçişkenlik ve artan gıda fiyatlamalarının olumsuz etkisi ile birlikte manşet enflasyon tarafında % 17,14 ile 2019 yılı Mayıs ayından sonraki en yüksek seviyeye ulaşıldığı görülmektedir. Özellikle, maliyet enflasyonunda yaşanan yukarı yönlü eğilime dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Söz konusu makas 18 puana yükseldi. ÜFE-TÜFE arasında makasında kademeli artışlar ilerleyen dönemde talep enflasyonunda yaşanabilecek dezenflasyon sürecinde, maliyet enflasyonu baskısından dolayı ötelenmelere neden olabilir. Bu bağlamda, manşet enflasyon ile birlikte maliyet enflasyonunda yaşanan gelişmelerin yakından izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Açıklanan enflasyon datası ile birlikte yılın ilk yarısına kadar manşet enflasyonda yüksek seyrin korunmaya devam edilebileceğini öngörüyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın(TCMB) yayımladığı yılın ikinci Enflasyon Raporu’nda, banka 2021 yılı enflasyon tahminini % 9,4’den % 12,2’ye ve 2022 yılı enflasyon tahminini ise %7’den % 7,5’e revize etmişti. Banka, gıda enflasyon tahminini 2021 yılsonu için % 11,5’den % 13,0’e ve 2022 yılsonu için % 9,4’den % 9,8’e yukarı yönlü revize ettiği görülmüştü. Banka, Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceği ile mevcut görünüm, enflasyon beklentilerinde ve enflasyon eğiliminde kalıcı düşüşe işaret eden göstergeler oluşana kadar sıkı parasal duruşun büyük bir kararlılık ve sabırla sürdürülmesini gerektirdiğine dair mesajlar vurgulanmıştı. Bu bağlamda, fiyatlar genel düzeyi ana eğilimlerine bakıldığında katı seyrin yılın ikinci çeyreğinde devam etme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. TCMB’nin ise para politikası çerçevesinde faiz patikasına dair yaklaşımında, yılın son çeyreğinde baz etkisinin desteği ile birlikte faiz indirim sürecine kademeli olarak başlayabileceğini öngörüyoruz. Fakat, yaşanan salgına yönelik gelişmeler, Türk Lirası’nda oynaklığın seyri, gıda ve uluslararası emtia fiyatlamalarının gidişatı, enerji fiyatlamalarında yukarı yönlü eğilim isteği ve maliyet enflasyonunun gelişimi, ilerleyen dönem açısından manşet enflasyon tarafında yukarı yönlü riskleri/belirsizlikleri içerisinde barındırmaya devam ettiği görülüyor.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı