Pankreas kanseri ileri yaşlarda daha sık görülebiliyor


Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Boğa, pankreas kanseri ile ilgili bilgi verdi.

Tarih: 20 Kasım 2023 17:37:41

Vakıf Katılım

Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi'nden Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Boğa, pankreasın vücutta bulunduğu yerin kanserin anlaşılmasını zorlaştırdığını belirtti. Pankreas kanseri genellikle erkeklerde ve ileri yaşlarda daha sık görülen bir kanser türüdür. Hastalığın agresif seyirli olması nedeniyle erken teşhisin tedavi başarısını önemli ölçüde artırdığını vurgulayan Boğa, endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) cihazının pankreas kanserinin tanısında büyük önem taşıdığını ifade etti.

Pankreas kanserinin belirtilerine de değinen Prof. Dr. Salih Boğa, hastaların genellikle şişkinlik ve ishal gibi şikayetlerle başvurduğunu söyledi. Boğa, pankreasın sindirim enzimleri salgıladığı için, kanser durumunda bu fonksiyonun azalmasıyla bu tür şikayetler ortaya çıkabileceğine ancak pankreas kanseri belirtilerinin uzun süre ortaya çıkmaması ve hastalığın damarlar ve sinir paketleri üzerinden yayılması nedeniyle tanının biraz geç konulabileceğine dikkat çekti.

Risk faktörleri arasında yaş, şişmanlık, uzun süreli alkol ve sigara kullanımı, aile öyküsü ve karın bölgesine radyasyon uygulanması gibi etmenlerin bulunduğunu belirten Boğa, “Pankreas kanseri her 100 bin kişiden 12’sinde görülmekte, her yıl dünya çapında 227 bin insan bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir” dedi.

Boğa, Pankreas kanserinin tedavisinin kanserin tipine göre değişiklik gösterdiğine de dikkat çekti.

Prof. Dr. Salih Boğa, erken tanının önemini vurgulayarak, endoskopik ultrasonografi cihazı ile detaylı görüntüleme yapılabildiğini ve hastaların hissetmeyeceği şekilde biyopsi alınarak hızlı bir tanı konulabildiğini sözlerine ekledi. Pankreas kanserinin tedavisinde cerrahi müdahalenin önemli olduğunu ancak kanserin çevresindeki damarlara sıçramaması durumunda gerçekleştirilebildiğini belirtti.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.