Peynir helvasının tadı sütünde gizli

Çanakkale yöresinin vazgeçilmez tatları arasında yer alan peynir helvasının ana maddesini oluşturan sütün kalitesi, ürünün tat yelpazesine farkındalık katıyor.

MEHMET BAYER - HİBYA - 22.07.2021 - Çanakkale yöresinin vazgeçilmez tatları arasında yer alan peynir helvasının ana maddesini oluşturan sütün kalitesi, ürünün tat yelpazesine farkındalık katıyor.

Ünü ülke geneline yayılan peynirin yapıldığı Çanakkale'nin Ezine ilçesinde peynir helvası üretimi yapan Deniz Sezer, HİBYA'ya yaptığı açıklamada, bu tatlının olmazsa olmazları arasındaki maddelerin başında koyun sütünün geldiğini söyledi.

Peynir helvasının doğal bir ürün olduğunu, hiçbir katkı maddesi ve koruyucu içermediğini dile getiren Sezer, ''Özel yapım yüzde 100 koyun sütünden imal edilmiş tuzsuz koyun peyniri, renklendirmek maksadıyla yumurta sarısı ıle karıştırılarak yüksek ateşle eritmeye tabi tutulur. Peynir eridikten sonra irmik ve toz şeker ilave edilir. İsteğe bağlı olarak bu aşamada tüketilebilen helva, istenirse krom tepsilere yayılıp fırınlarda 1,5 saat pişirdikten sonra da yenebilir.'' dedi.

Sezer, fırınlanan helvanın diğerine göre daha koyu kıvamlı ve hafif olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

''Bu iki tip peynir helvasının yani sıra firmamızın özel imalatı olan antep fıstıklı ve cevizli çeşitleri de mevcuttur. Böylece yöremizin bu özel tadına çok hoş bir değişiklik eklenmiş olup, kendine has bir lezzet yaratılmıştır. Peynir helvası yöresel olarak yüzyıldır Çanakkale'deki küçük imalathanelerde mevsimine göre koyun, keçi ve inek sütlerinden elde edilen çiğ tuzsuz peynirden üretilmektedir. Bu özelliği ciddiye alan firmamız, müşterilerimize yılın 12 ayı aynı standart ve lezzette peynir helvası sunmaktadır. Peynir helvasının en önemli özelliği Ezine yöresinin koyun sütünden üretilmesidir.''

Kaz Dağları'nın yöreye bol yağışla birlikte zengin bir bitki örtüsü ve bol oksijen sağladığını anlatan Sezer, şöyle devam etti:

''Yöremizin bitki örtüsünde mercan köşk, güvey otu, ada çayı, tüylü nane, oğul otu ve kekik başta olmak üzere yüzlerce kokulu bitki bulunmaktadır. Süt hayvanlarının tümü bu doğal otlardan beslenmektedir. Hayvanların yediği yem direkt olarak sütün tat ve aromasını etkilediği için bu özellik peynire de çok özel, kendine özgü bir tat ve aroma kazandırmaktadır. Yöremizin doğal bitki örtüsü ile Kaz Dağları'ndan gelen su kaynaklarından beslenen ve yöremizde yetiştirilmekte olan Tahırova, Sakız, Dalgıç Sakız ırkı koyunlarından elde edilen sütlerle üretilmesi bu özel tadın yöremize has olmasını sağlamaktadır. 

Sezer, aylık 6 ton dolayında helva ürettiklerini bildirdi.

Koyun ve keçi sütlerinden peynir (tuzsuz) yapıp, sıfırın altında 18 derecede buzhanede saklayarak, yılın 12 ayında aynı kalite ve tatta helva ürettiklerini anlatan Sezer, ürünlerinin İstanbul, Bursa, Bandırma, Gönen, Balıkesir, Çanakkale, Ezine, Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Edremit, Ayvalık, İzmir bölgelerinde dağıtımının yapıldığını kaydetti.

Hibya Haber Ajansı