Piyasalar zayıflıktan sıyrılıyor

ABD’de günlük bazda korona virüs vaka sayısının 40 bini aşarak pandemi başladığından bu yana zirveye ulaşması hastalığın kontrol altına alınmaktan uzak bir noktada olduğunu gösterdiği gibi ekonomik aktivitenin güç kazanmasını da zorlaştıran bir zemin yaratıyor. (ÜNLÜ Menkul )

ABD’de günlük bazda korona virüs vaka sayısının 40 bini aşarak pandemi başladığından bu yana zirveye ulaşması hastalığın kontrol altına alınmaktan uzak bir noktada olduğunu gösterdiği gibi ekonomik aktivitenin güç kazanmasını da zorlaştıran bir zemin yaratıyor. Ancak haftanın son işlem gününe girerken piyasaların odak noktası yeniden ekonomiye dönerken ABD borsalarının pozitif kapanışını Asya borsalarının takip ettiğini görüyoruz.

ABD’de bankaların belirli alanlarda yatırım yapmasını limitleyen kuralların esnetileceğine ilişkin haberler borsaların finansal sektör öncülüğünde günü güçlü bir görünümle tamamlamasını sağladı. Söz konusu kısıtlayıcı kurallar 2008 krizinin ardından uygulanmaya başlanmıştı. Diğer taraftan stres testi sonuçlarını açıklayan Fed ise bankaların hisse geri alımlarını askıya almaları ve temettü ödemelerini sınırlamaları gerekeceğini belirtti.

Günün devamında ise ABD’den gelecek olan kişisel gelir ve harcamalar rakamlarını takip edeceğiz. Nisan ayında kişisel gelirler 1200 dolarlık destek ödemeleri ve işini kaybedenlere yapılan 600 dolarlık ödemeler nedeniyle sert bir sıçrama yapmıştı. Bu kez ödeme olmadığı için gelirlerin Mayıs ayında %6’nın üzerinde geri çekilme bekleniyor.

BEKLENTİLERİMİZ

Borsa İstanbul dirençli görünümünü koruyor. Yurtdışında risk iştahının düşük olması nedeniyle dün güne 113.500 desteğinin altına sarkarak başlayan BIST-100 endeksi buna karşın satış baskısını ağırlıklı olarak bu seviyenin üzerinde karşılamayı başardı. Endeksin yurtdışına kıyasla çok daha dirençli bir görünüm sergilemeye devam etmesini ise oldukça dikkat çekici buluyoruz. Momentumun ve teknik görünümün lehte olmasının yanında yerli yatırımcının borsaya olan ilgisinin arttığını da düşünürsek küresel risk iştahında ani bir daralma olmaz ise Borsa İstanbul’da yukarı yönlü eğilimin korunacağına inanıyoruz.

EUR/USD 1,12’nin üzerinde tutunuyor. Hafta içinde Haziran ayında oluşturduğu alçalan kanal direncini kırmayı başardıktan sonra 1,1350 seviyesine kadar tepki veren EUR/USD yeniden bu kanalın içine geri dönmüş durumda. Korona virüs vakalarındaki artışın dolar tercihini öne çıkarması nedeniyle mevcut konjonktürün EUR açısından zorlu bir zemin yarattığını söylemek mümkün. Ancak geri çekilmelerin 1,12’nin üzerinde karşılanmaya devam etmesi durumunda parite üzerindeki baskının sınırlı kalması beklenebilir. Böyle bir senaryoda bu bölgeden gelebilecek olası bir tepkinin pariteyi 1,1350’nin üzerine taşıyabilecek güçte olup olmayacağını izleyeceğiz.

USD/TL PPK toplantısı sonrasında da 6,85’in üzerinde işlem görüyor. Temmuz 2019’dan bu yana son dokuz toplantısında faizlerde toplam 1575 baz puan indirim yapan TCMB dün gerçekleştirdiği PPK toplantısında 25 baz puanlık ortalama beklentiye karşın indirim yapmadı. Böylece politika faizi %8,25 seviyesinde kalmış oldu. Toplantı sonrasında yayımlanan metinde toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde bir miktar yükseliş gözlendiğine vurgu yapıldı. Bu da TCMB’nin enflasyona ilişkin daha net bir resim görene kadar beklemede kalmak istediğine işaret ediyor.

Daralan risk iştahı ons altını da negatif etkiliyor. Korona virüs vaka sayısındaki artışın devam ediyor oluşu güvenli liman özelliğinden dolayı ons altın açısından lehte bir zemin yaratsa da gerek son dönemdeki hızlı yükselişin ardından gelinen seviyelerin kâr satışlarına kapı açması gerekse daralan risk iştahının nakit tercihini ön plana çıkarması ons altının hafta içindeki zirvesinin belirgin şekilde altında seyretmesine neden oluyor. Geri çekilmelerin 1755 doların üzerinde karşılanması durumunda kısa vadeli görünümün çok fazla bozulmayacağını düşünüyoruz. Bu da önümüzdeki günlerde yeniden yukarı yönlü denemeler görebileceğimizin bir sinyali olacaktır.

 

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı