Piyasaların yönü

Yükselişe Başlayanlar.. AKGRT , AKSA , AKSGY , ALGYO , AKENR , BRMEN , CMENT , CUSAN Düşüşe Başlayanlar.. AVISA , DURDO , ISATR , RHEAG

 

BIST100… Yeni Haftaya Artıda Başladı… Borsa İstanbul'da BIST100 endeksi banka hisselerinin verdiği destekle günü %0.90 değer kazancıyla 1,454 puandan tamamladı. TL varlıklar gün boyunca pozitif bir görünüm sergiledi. Yeni işlem günü öncesi Asya piyasaları alıcı seyrediyor. ABD ve Avrupa endeks vadelileri de artı bölgede işlem görüyor. Yurt dışındaki görünüme bağlı olarak endeksin güne artıda başlaması beklenebilir. Endeksin gün içerisinde alım iştahını koruması halinde 1,475 puan seviyesindeki direnç noktasına yönelmesi beklenebilir. Geri çekilmelerde ise 1,440 ve 1,424 seviyeleri destek noktası olarak takip edilecektir.

USDTRY… Dolar TL Kuru Güne Yatay Başlangıç Yaptı… TL varlıklar haftaya pozitif bir başlangıç yaparken Dolar TL kuru %1.70'in üzerinde geriledi. 8.30 seviyelerine kadar gerileyen Dolar TL kuru yeni işlem günü öncesinde 8.31 seviyelerinde yatay bir görünüm sergiliyor. 22 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 8.27 seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde satışların hız kazanması beklenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8.40 ve önemli bir direnç noktası olarak takip edilen 8.50 seviyeleri takip edilecektir. Bu seviyelerin üzerinde kapanışlar haber akışıyla birleşmesi durumunda Dolar TL kuru yukarı yönlü hareketi destekleyici olacaktır.

EURTRY… 10.13 Seviyelerine Geri Çekildi… Geçtiğimiz hafta 10.30 'un üzerine çıkarak tüm zamanların zirvesini gören Euro TL kuru yeni haftanın başlangıcında %1.60'ın üzerinde geriledikten sonra yeni işlem gününe 10.13 seviyelerinde sakin bir görüntüyle başladı.

EURUSD… Amerikan Doları Önemli Para Birimleri Karşısında Değer Kaybetti… FED başkan yardımcısı Clarida varlık alım programını azaltmayı konuşmanın zamanı olmadığını söyledi. Amerikan doları aşı iyimserliğinin etkisinde önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. Piyasalar bugün Euro Bölgesi 1.çeyrek büyüme verisini takip edecek. Euro Dolar paritesi 1.2170 seviyesine yöneldi. 1.2180 seviyesinin aşılması durumunda 1.22 direnci hedef olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.2130 ve 1.2110 seviyeleri takip edilecektir.

XAUUSD… Ons Altında Yukarı Yönlü Hareket Devam Ediyor… Amerikan dolarının önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki geri çekilmenin etkisiyle altının ons fiyatı yeni haftaya yükselişle başladı. Altının ons fiyatı 1,873 seviyelerine kadar yükseldikten sonra sabah saatlerinde 1,870 $ seviyelerinde işlem görüyor. Teknik açıdan 50 günlük hareketli ortalaması yönünü yukarı doğru çevirirken, 100 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kesmesi durumunda alımların hız kazanması beklenebilir.

GLDGR… 500 TL Sınırında… Altının ons fiyatındaki yukarı yönlü harekete rağmen Dolar TL kurundaki geri çekilme gram fiyatını 500 TL seviyesine geriletti.

BRENT… 70 $ Seviyesine Yöneldi… ABD, Avrupa ve Çin'den gelen toparlanma sinyalleriyle birlikte Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda $70 seviyesine yaklaştı. ABD'de pandemi başından bu yana havalimanlarındaki yolcu sayısının en yüksek seviyeye ulaşması, petrol tüketiminin arttığına işaret ederken, Hindistan'dan gelen haberler petrol fiyatlarındaki yükselişi kısmen de olsa engelliyor. Brent petrolde 70 $ seviyesinin aşılması durumunda 72 $ ve 76$ seviyeleri hedef olacaktır.

S&P500… Vadeli İşlemlerde Artıda… S&P500 endeksi haftanın ilk işlem gününde %0.25 değer kaybıyla 4,163 puana geriledi. ABD'de aşı iyimserliği devam ederken, FED başkan yardımcısı Clarida varlık alım programını azaltmayı konuşmanın zamanı olmadığını söyledi. S&P500 vadelileri yeni işlem günü öncesinde artı bölgede işlem görüyor. Bugün inşaat izinleri verisi piyasaların takibinde olacak.

Günlük Bülten İçin..

Yükselişe Başlayanlar.. AKGRT , AKSA , AKSGY , ALGYO , AKENR , BRMEN , CMENT , CUSAN

Düşüşe Başlayanlar.. AVISA , DURDO , ISATR , RHEAG

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı