Piyasaların yönü

Geçen hafta endeks haftayı aşağı yönlü tamamladı ve haftayı düşüşle devam ettirmektedir.

BIST100… Geçen hafta endeks haftayı aşağı yönlü tamamladı ve haftayı düşüşle devam ettirmektedir. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. İTO Mayıs ayı için enflsayonu %94,19 olarak açıkladı. Mevcut artış son 24 yılın en yüksek artışı olmaya deva etmektedir. Yünanistan ile olan gerilim ve Suriye’de olabilecek olası bir operasyon yurtiçi riskleri yukarı yönlü etkilemektedir. Bununla birlikte BDDK geçen hafta yaptığı bir açıklama ile bundan sonra belirli bir limitin üstünde döviz bulunduran şirketlerin TL cinsi kredi kullanamayacağını bildirdi. TÜİK Haziran ayı enflasyonunu 4,95% olarak açıkladı ve yıllık bazda 78,62% oldu.

 

 

USDTRY… Güne 17.27 TL seviyelerinde başlayan kur, BDDK kararları sonrası aşağı yönlü baskılanmaktadır. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Geçen haftalarda ABD TÜFE verisi 41 yılın zirvesini görerek yıllık bazda 8,6% olarak açıklandı. Bununla birlikte FED 28 yılın en sert faiz artışını yaparak faiz oranını 1,50-1,75 seviyesine çıkardı. TCMB geçen hafta yaptığı ppk toplantısında faizi %14 seviyesinde sabit bıraktı.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite BDDK kararları sonrası aşağı yönlü baskılanmıştır. Sabah saatlerinde parite 17.61 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. En son Japonya ve İsviçre’de Rusya’ya yaptırım konusunda adım attılar. AMB’li yetkililer, Rusya savaşının ekomomi için büyük bir şok olduğunu belirttiler ve Temmuz dönemi için faizi pozitif seviyeye çıkarabileceklerinin sinyalini verdiler. Enflasyon halen en önemli risk unsuru olarak global bazda varlığını devam ettirmektedir. Geçen haftalarda Euro Bölgesi enflasyonu 8,6% olarak gerçekleşti.

 

 

XAUUSD… Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan jeopolitik gerilim altını orta vade de yukarı taşısa bile kısa vadeli düşüş devam etmektedir. Buna Rusya’nın girişi ile ABD+AB tarafından ek yaptırımlar ve gelmesi ve diğer ülkelerinde buna katılması daha da etkilemektedir. Global ekonominin toparlanamama riski hali hazırda bulunurken, jeopolitik risklerin desteği ile altını orta vadeli olarak güçlenmektedir.

 

 

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde ons altının yükselişi gram altınıda yukarı yönlü etkilemiştir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 968 TL seviyelerini görmektedir.

 

 

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. OPEC tarafında üretim artışı ve arz sorunları ve Rusya tarafında jeopolitik riskler Brent Petrolü yukarı yönlü taşıma baskısını orta vadeli devam ettirmektedir.

 

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı yüksek enflasyon görünümü risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Endeks tarafında ise uzun süreli satış baskısı devam etmektedir. En son FED’in 75 baz puan faizi artırması piyasayı rahatlatmış gözükse bile mevcut riskler önemini korumaktadır.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı