Piyasanın durumu

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta BIMAS, PGSUS ve TOASO dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, KOZAA ve TUPRS ön plana çıkıyor.

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %2.39 yükseliş ile 118,603 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 117,069 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 118,895 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. BIMAS (1343 puan) ve TCELL (319 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, KOZAA (-47 puan) ve TUPRS (-44 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 27 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %1.41 ile ASELS ve %0.68 ile PETKM olurken, en fazla azalan hisselerin ise %31.86 ile VAKBN ve %27.62 ile HALKB olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 11 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 19 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %25 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %3.81 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.84 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 21 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise BIMAS ve ASELS hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta BIMAS, PGSUS ve TOASO dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, KOZAA ve TUPRS ön plana çıkıyor.

Detay İçin Tıklayın

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı