Piyasanın durumu

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %8.8 düşüş ile 4,985 seviyesinden günü tamamladı.

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %8.8 düşüş ile 4,985 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 4,959 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 5,437 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. Endekse pozitif katkı sağlayan şirket bulunmazken, THYAO (-51.4 puan) ve TUPRS (-44.46 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 16 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %5.07 ile TOASO ve %2.93 ile KRDMD olurken, en fazla azalan hisselerin ise %4.23 ile KOZAL ve %3.07 ile AKBNK olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde ki tüm hisselerin işlem hacmi son bir aylık işlem hacmi ortalaması altına geriledi. Diğer yandan hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-8.95 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi'nde yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında hisse bulunmadığını görüyoruz.Hisseler özelinde ise FROTO ve TUPRS hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta BIMAS, EREGL ve SAHOL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise EKGYO, ODAS ve TKFEN ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı