Prof. Dr. Yılmaz: "Borsanın 1873’ten  önceki dönemi çok daha aktif"

Hibya Haber Ajansı stüdyolarında İlkay Arıkan’ın moderatörlüğündeki ''ekonomi sohbetleri''nin yayını hibya.com ve Hibya ağında gerçekleşiyor.

Hibya Haber Ajansı stüdyolarında İlkay Arıkan’ın moderatörlüğündeki ''ekonomi sohbetleri''nin yayını hibya.com ve Hibya ağında gerçekleşiyor.

İlkay Arıkan’ın moderatörlüğünü yaptığı Ekonomi Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Celali Yılmaz oldu.

Sohbet havasında gerçekleşen yayında, 'Borsanın tarihi', 'Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi'nde borsa' ve 'Prof. Dr. Celali Yılmaz'ın finans tarihi konusunda yaptığı çalışmalar' ele alınıyor.

"Her zaman Amerika’yı kendimiz keşfetmeyi seviyoruz"

"Cumhuriyet Dönemi'nde borsasız kalınan dönem, savaş dönemini saymazsak eğer bir haftadır." diyen Yılmaz, borsanın tarihine değindi.

Celali Yılmaz, "Bizim kurmakta problemimiz yok. Kolayca kuruyoruz.  Ama sürdürmekte problemimiz var. Borsada bunlardan biri. Her zaman Amerika’yı kendimiz keşfetmeyi seviyoruz. Cumhuriyet Dönemi'nde borsa ne zaman kuruldu derseniz herkes 1985 yılında der.  Türkiye’de her zaman bir borsa olmuştur. Cumhuriyet Dönemi'nde borsasız kalındığı dönem savaş dönemini saymazsak eğer bir haftadır. Onun için bolca borsamız var." ifadelerini kullandı.

Osmanlı borsasının kuruluş tarihinin hala bilinmediğini vurgulayan Prof. Dr. Celali Yılmaz, "En aktif olduğu dönem 1860-70’ler civarı. Bütün borsaların başlangıcı benzerdir. Bizde bol miltarda kurum var, kurumsal süreklilik yok. Bizim klişe olrak Osmanlı zamanında bir borsa var diyoruz." şeklinde konuştu.

Yılmaz, Osmanlı'dan tercüme ettiği ve ilaveler yaptığı kitabı Hava Oyunları'ndan bahsetti.

Opsiyon ve türev işlemlerinin tamamına yakınının Osmanlı Dönemi borsasında yapıldığını belirten Celali Yılmaz, "O dönemde 15 günde bir netleştirme yapılıyor. Bugünkü vaadeli işlemler, hepsi o dönemde yapılıyor. Havasını alma dediği de o. Ama beni en çok şaşırtan olay O dönemde ‘devlet borçlanacakmış' haberleriyle ilgili yapılan manipüle haberlerdir." dedi.

"Borsanın 1873’ten  önceki dönemi çok daha aktif"

Prof. Dr. Celali Yılmaz, Osmanlı borsasının Cumhuriyet Dönemi'ndeki borsadan çok daha Avrupa'ya açık bir borsa olduğuna dikkati çekerek, o dönemde Ermeni-Rum esnafının oradaki iletişimi sağladığını söyledi.

Yılmaz, borsanın 1873’ten önceki döneminin çok daha aktif olduğunu belirterek, "Bizim aktif, hareketli Osmanlı borsası dediğimiz zaman kasdedilen dönem 1870 ile 1873 yılları arasında olan ksıımlardır." diye konuştu.

Hibya ekonomi sohbetlerinin yayını, hibya.com, Hibya TV ve Hibya ağında izlenebiliyor.

youtube linkk

 


Hibya Haber Ajansı