‘Rahat hissediyor musun' çevrimiçi bir sergi

British Council’in geliştirdiği yenilikçi çevrimiçi sergi platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’ beşinci sergisini açıyor: ‘Rahat hissediyor musun?’ Sergi, kadın deneyimine, aileye ve gezegenimize yakından bakarken kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde hissetmenin ne anlama geldiğini irdeliyor.

British Council, ödüllü platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’nin ev sahipliği yaptığı ‘Rahat hissediyor musun?’ başlıklı beşinci sergiyi 27 Mayıs 2021 günü saat 16.00’da ziyarete açtı. Türkiye’den Rita Aktay ve Birleşik Krallık’tan Ritika Biswas’ın küratör ekibinde yer aldığı sergi, kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde gibi hissetmenin ne anlama geldiğini inceleyerek toplumsal cinsiyet konularını yeni bir bakış açısıyla ele almamıza imkan veriyor. Bu, şimdiye dek yaklaşık bir milyon ziyaretçiye ulaşan Duvarları Olmayan Müze platformunda düzenlenen beşinci sergi. Seçkin eserlere ev sahipliği yapan British Council Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve sanatçılara çağdaş uluslararası sanatçılar eşlik ediyor.

Toplumsal cinsiyet gibi sosyal konulara yeni bir açıdan bakmak

British Council’in düzenlediği yenilikçi dijital sergi, yaratıcılıklarını kullanarak toplumsal cinsiyet dahil olmak üzere çeşitli sosyal konular üzerine düşünen uluslararası sanatçıları buluşturuyor. Küratörlerin ifadeleriyle, “Sergi, kadın bedeni, aile ve gezegenimizi, bizi endişelendiren, düşündüren ve birleştiren mekanlar olarak ele alıyor. Neşe ve kederin birlikte var olabildiği bu düşsel yolculuk, kriz anları ve özenli davranışların, hayatta kalma çabası ve ait olma arayışının hem duygusal hem politik izdüşümleri arasında bir gezinti sunuyor. Özellikle küresel pandeminin kaygılarını artarak hissettiğimiz bu günlerde müşterekliğin, beraberce hayatta kalmanın ve insanların yanı sıra doğaya da iyi bakmanın hayallerini paylaşıyoruz” şeklinde açıklanıyor.

Serginin açılış etkinliği, kültürlerarası diyaloğu destekliyor

Birleşik Krallık ve Türkiye’yi temsil eden yaratıcı ekip, açılış etkinliğinde bir araya gelerek serginin ele aldığı konuları tartışacak. Etkinlik, 27 Mayıs’ta, British Council Türkiye’nin YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı. British Council Türkiye Sanat Müdürü Su Başbuğu, etkinliğin moderatörlüğünü üstlenirken, British Council Sanat Direktörü Skinder Hundal, sergi ve British Council’in küresel çapta yürüttüğü sanat programı hakkında görüşlerini paylaştı. Serginin küratörleri Rita Aktay ve Ritika Biswas ise sergiyi tanıttı. Etkinlik boyunca Türkçe simültane çeviri, İngilizce ve Türkçe İşaret Dili çevirisi sağlandı.  

Farklı seyir rotaları sunan yenilikçi bir deneyim

Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi ‘Rahat hissediyor musun?’ ilk kez, ziyaretçiye birden fazla rota sunarak yenilikçi bir deneyim yaratıyor. Ziyaretçiler, farklı emojileri seçerek hangi sanat eserlerinin onların yolculuğuna dahil olacağını seçebiliyor, her defasında farklı bir seyir rotası belirleyebiliyorlar.  

Sergi, British Council Koleksiyonu’nda yer alan eserler ile uluslararası sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor. 

Katılan sanatçılar (alfabetik sırayla) Sharon Aivaliotis, Shirley Baker, Ursula Biemann, Elif Biradlı, Flo Brooks, Chila Kumari Burman, Helen Chadwick, Jayashree Chakravarty, Tacita Dean, Rohini Devasher, Suki Dhanda, Ayçesu Duran, Anna Fox, Lubaina Himid, Siobhan Hapaska, Jun Hasegawa, Sibel Horada, Shirazeh Houshiary, Delaine Le Bas, Clare Leighton, Goshka Macuga, Paula Rego, See Red Women's Workshop, Charlotte Schmitz, Eda Sütunç, Madame Yevonde, Zadie Xa.

Engelleri aşan bir dijital sergi

‘Rahat hissediyor musun?’, ziyaretçilerin, sergiyi, istedikleri hızda ve herhangi bir zaman sınırı ya da fiziksel kısıtlama olmadan gezebilmelerine olanak veriyor.  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 2 milyondan fazla erkek, 2,8 milyondan fazla kadın engelli durumunda. Dünya nüfusunun ise yüzde 15’i engelli bireylerden oluşuyor. British Council’in yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de internet kullanımı oranları, 16-24 yaş arasında yüzde 84, 25-34 yaş arasında ise yüzde 79; ancak engelli bireylerin yüzde 27’si henüz hiç internet kullanmamış. Sergi, eserlerin ve sanatçıların her biriyle ilgili ekran okuyucularla uyumlu olarak çalışan sesli betimleme, Türkçe ve İngilizce İşaret Dili, zıt renk ve zenginleştirilmiş metin kullanımı gibi erişimi kolaylaştıran özelliklerle desteklenen ayrıntılı yazılı ve görsel-işitsel bilgiler sunuyor. Sergiye exhibitions.britishcouncil.org adresinden ulaşmak mümkün. 


Hibya Haber Ajansı