Rektör atamaları ve Kişiye özel iş ilanları meclis gündemine taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç Liyakatsiz Rektör atamaları ve kişiye özel iş ilanları Meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle, üniversitelere yapılan liyakatsiz rektör atamaları ve akademik kadro için işe alımlarda uygulanan “Kişiye özel” ilanları gündeme getirdi.

AKP iktidarında üniversitelere yapılan rektör atamaları her dönem tartışma konusu olurken, özellikle yeni cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber son yıllarda yapılan atamalar ile birlikte artan liyakat tartışmaları da ayyuka çıktı.

Akademik yeterlilikten uzak ve hükümete olan yakınlığı ile bilinen isimlerin üniversitelerin başına atandığı iddiaları sık sık belgeleriyle basında haber oladursun, rektörlükçe açılan işe alım ilanlarında da “Kişiye özel” yahut “Akraba kayırmacılığı”nın ön plana çıkması oldukça dikkat çekiyor.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı olarak cevaplandırması istemiyle verdiği önergesinde kamuoyunun merak ettiği sorulara yanıt aradı.

Genel Başkan Yardımcısı Öztunç’un önergesi şöyle;

                       

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.                      

                                                                       Ali ÖZTUNÇ

                                                                Kahramanmaraş Milletvekili

  1. Cumhurbaşkanlığı sisteminin yürürlüğe girmesinden itibaren bu güne kadar kaç üniversiteye rektör atanmıştır? Bu dönemde atanan rektörlerden kaçı görevden alınmıştır?  Bu rektörler hangi üniversitelerin rektörleridir?
  2. Görevden alınan rektörlerin kaçı YÖK tarafından, kaçı Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınmıştır? Hangi rektör, hangi sebeple görevden alınmıştır?
  3. Bu görevden almalar liyakatsiz atamaların bir sonucu mudur?
  4.  Üniversitelerin akademik kadro talebiyle verdiği “Kişiye özel” ilanlardan dolayı açılan soruşturma sayısı kaçtır?


Kaynak CHP Basın Birimi

Hibya Haber Ajansı

CHP