Risk iştahı düşük seyrini sürdürüyor

Borsa İstanbul haftaya sert şekilde satıcılı başladı. Geride bıraktığımız haftayı 1200 puanın altında tamamlayarak teknik açıdan negatif sinyaller veren BIST-100 endeksi küresel borsaların özellikle artan korona virüs vakaları nedeniyle haftaya satıcılı bir seyir ile başlamasına direnç gösteremedi.

ABD’de süregelen teşvik paketi görüşmelerinin henüz istenen sonuca ulaşamamasına ek olarak korona virüs vakalarının Avrupa başta olmak üzere birçok yerde rekorlar kırarak artmaya devam etmesi risk iştahının belirgin şekilde düşük seyretmesine neden oluyor. Bu kapsamda hisse senetleri piyasaları haftaya satıcılı bir başlangıç yaparken doların ise dirençli bir tablo ortaya koyduğunu görüyoruz. Korona virüsün yayılmasını engellemek için kısıtlamaların yeniden uygulanmaya başlanması henüz tam anlamıyla toparlanamayan ekonomik aktivite açısından endişe yaratırken ABD’de başkanlık seçiminde bir hafta kalması da belirsizliklerin daha fazla fiyatlanmasına yol açıyor. Piyasalara yön verebilecek gündem maddelerinin sınırlı olduğu günde Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan Citibank Yatırımcı Konferansı’ndan çıkacak haber akışını takip edeceğiz.

BEKLENTİLERİMİZ

Borsa İstanbul haftaya sert şekilde satıcılı başladı. Geride bıraktığımız haftayı 1200 puanın altında tamamlayarak teknik açıdan negatif sinyaller veren BIST-100 endeksi küresel borsaların özellikle artan korona virüs vakaları nedeniyle haftaya satıcılı bir seyir ile başlamasına direnç gösteremedi. Bu kapsamda endeksin ay içindeki en düşük seviyelere yaklaştığını görüyoruz. Endekste baskının devam etmesi durumunda 1130 puan ilk güçlü destek noktası olarak izlenebilir. Bu bölgeden tepki gelmemesinin ise görünümü daha fazla bozabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Endeksin ne derece dirençli kalabileceğinde ise bu hafta bilançoların sergileyeceği performansın kilit rol oynayacağını tahmin ediyoruz.

EUR/USD destek bulmakta zorlanıyor.

ABD’de mali teşvik paketine ilişkin görüşmelerin iyimser bir tonda devam etmesine karşın taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının yüksek seyretmesi paritenin anlamlı şekilde yukarı yönlü hareket etmesine izin vermiyor. Kaldı ki, bu hafta ECB toplantısında Merkez Bankası’nın güvercin mesajlar verme ihtimalinin yüksek olması da EUR açısından şartları önemli ölçüde zorlaştırıyor. Teknik açıdan baktığımızda ise bir süredir dikkat çektiğimiz gibi koşulların çok fazla değişmediğini düşünüyoruz. Kısa vadede bu görüşümüzü pozitif yönde revize etmemiz için ise 1,1870 seviyesinin üzerinde kapanışlar görmemiz gerekiyor.

TL üzerindeki baskı artarak devam ediyor.

Geride bıraktığımız haftada TCMB’nin piyasa beklentisinin aksine politika faizini sabit tutmasına TL net şekilde negatif bir tepki vermişti. Yeni haftaya girerken gerek ABD’de mali teşvik paketinde ilerleme sağlanamamış olması gerekse korona virüs vakalarının küresel ölçekte hızlı bir şekilde ekonomik aktiviteyi de tehdit ederek artmaya devam etmesi doların dirençli bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Dolayısıyla hem küresel koşulların riskli olması hem de TL’nin para politikası tarafında aradığı desteği tam olarak bulamamış olması kurda yukarı yönlü denemeler görmemize neden oluyor. Yaklaşan ABD başkanlık seçiminin yarattığı belirsizlikleri de göz önünde bulundurduğumuzda gelişmekte olan ülke para birimleri açısından haftanın devamının da oldukça zorlu geçeceğini tahmin ediyoruz. 

Ons altın 1900 dolar sınırındaki seyrini sürdürüyor.

ABD’de mali destek paketine ilişkin beklentilerin seçim sonrasına kaymasına paralel olarak doların oldukça dirençli bir tablo ortaya koyması ons altının zaman zaman psikolojik açıdan önemli bir seviye olan 1900 doların altına sarkmasına neden oluyor. Ancak seçim sonrasında daha güçlü bir paketin bekleniyor oluşu keskin bir değer kaybı yerine altına daha çok momentum kaybı olarak yansıyor. Ayrıca korona virüs vakalarının artmaya devam etmesi ve bunun da güvenli liman arayışına destek vermesinin ons altın açısından pozitif olduğunu söylemek mümkün. Buna karşın teknik açıdan henüz net toparlanma sinyalleri alabilmiş değiliz. Aksine 1900 doların altının çok sık test ediliyor oluşunun aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğunu söyleyebiliriz.

Kaynak UNLU CO
Hibya Haber Ajansı