Risk iştahı gücünü korumasına karşın aşağı yönlü riskler varlığını sürdürüyor

ABD’deki 4 trilyon dolarlık destek paketine ilişkin süreç ön plana çıkarken, bu taraftaki gelişmeler yakından izlenecektir.

Piyasa Gündemi

ABD’deki 4 trilyon dolarlık destek paketine ilişkin süreç ön plana çıkarken, bu taraftaki gelişmeler yakından izlenecektir. Son dönemde ekonomik verilerdeki güç kazanımı ve iyileşen ekonomik görünüm risk iştahını desteklerken, buna karşın görünümdeki iyileşme enflasyon endişelerini de gündemde tutuyor. Dün yurt içinde açıklanan nisan ayı enflasyon rakamı piyasa beklentilerinin bir miktar altında aylık bazda %1,68 oranında artış kaydetti ve yıllık TÜFE %17,14 olarak gerçekleşti. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    11:30 İngiltere – İmalar PMI Önem: Orta
•    17:00 ABD – Fabrika Siparişleri Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD’deki destek paketine ilişkin olumlu beklentiler, aşılama çalışmaları ve Avrupa’da güçlü gelen imalat PMI rakamları risk iştahı ve küresel hisse piyasalarını destekledi. BIST-100 Endeksi toparlanma eğilimini sürdürerek dün günü %1,67 oranında yükselişle 1.421,15 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında Japonya ve Çin borsaları tatil nedeniyle işlem görmezken, diğer borsalarda karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,26 – 8,27 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,26’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi dün gün içi en yüksek seviyesi olan 1.421 seviyesinden kapanarak önemli bir direncin eşiğine gelmiş oldu. Bir süredir bahsettiğimiz gibi endekste kısa vade için 1.423 biraz daha orta vade için 1.462 seviyesini güçlü dirençler olarak takip ediyoruz. Endeks bugün 1.423 seviyesinin üzerine çıkabilecek ve buranın üzerinde kapanış gerçekleştirebilecek olur ise alımlar hız kazanabilir. Aşağıda ise gün içinde izleyeceğimiz ilk destek 1.405’te olup, bu seviyenin altında 1.396 takip edeceğimiz ilk önemli destek olacaktır. Aşı ve salgınla ilgili gelişmeler ve açıklanan finansal sonuçlar hisse ve sektörel bazdaki ayrışmaların devamına neden olabilir. Bu nedenle hisse bazlı seviyeler daha önemli olabilir.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı