Risk iştahındaki yükselişten destek buldu

Hisse senedi piyasaları Pazartesi günü Dolar TL kurundaki gerileme ve yurt dışından gelen koronavirüs aşısı haberleriyle birlikte artan risk iştahından destek buldu. İnsanlar üzerinde ilk denemeleri yapan ABD’li şirket ilk sonuçların umut verici olduğunu açıkladı. (Alan Yatırım)

BIST100…Risk İştahındaki Yükselişten Destek Buldu…Hisse senedi piyasaları Pazartesi günü Dolar TL kurundaki gerileme ve yurt dışından gelen koronavirüs aşısı haberleriyle birlikte artan risk iştahından destek buldu. İnsanlar üzerinde ilk denemeleri yapan ABD’li şirket ilk sonuçların umut verici olduğunu açıkladı. Yeni işlem gününde Asya piyasaları ve ABD hisse senedi vadelileri artıda, Almanya hisse senedi vadelileri ise hafif ekside. Yurt içi piyasaların risk iştahındaki pozitif seyre bağlı olarak güne artıda başlaması beklenebilir. Piyasalar yarın gerçekleştirilecek TCMB toplantısında faiz indirimlerine devam edilmesini, genişlemeci tutumun devamını bekliyor.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Pozitif Ayrışıyor…Küresel piyasalarda en kötünün geride kaldığına yönelik iyimserlik ve bu süreçte negatif fiyatlanan TL varlıkların diğer gelişen piyasa ülke para birimleriyle aradaki farkı kapama çabası Dolar TL kurundaki gerilemeye destek sağlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Türkiye’nin iki ülke ile swap anlaşmasına vardığına ilişkin haberlerin doğru olmadığı bildirirken, görüşmelerin sürdüğünü belirtti. TCMB Katar ile 5 milyar dolar olan swap anlaşmasının 15 milyara yükseltildiğini açıkladı. TL varlıklardaki toparlanmayla birlikte yarın gerçekleştirilecek TCMB toplantısında politika faizinde 50-100 baz puan aralığında bir indirime gidilmesi bekleniyor.

 

 

EURTRY…TL Euro Karşısındaki Kayıplarını Telafi Etmeye Çabasında… TL varlıklar majör para birimleri karşısındaki kayıplarını geri alma konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Euro TL kuru 7.39 seviyelerine kadar geriledikten sonra sabahın ilk saatlerinde 7.43 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD…Dolar Majör Para Birimleri Karşısında Geriledi…ABD merkezli biyoteknoloji şirketinin koronavirüs aşısı deneylerinde olumlu sonuç elde ettiğini açıklamasıyla birlikte piyasalarda risk iştahı yükselirken, ABD doları majör para birimleri karşısında geriledi. Euro Dolar paritesi risk iştahındaki artışla birlikte 100 günlük ortalamasına yöneldi. Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron 500 milyar Euro tutarındaki kurtarma paketi konusunda anlaşmaya vardılar. ABD ve Çin arasındaki gerilim ve koronavirüs kaynaklı gelişmeler piyasalarında takibinde kalmaya devam ediyor. Jerome Powell’ın dünkü konuşması sonrasında bugün FED toplantı tutanakları takip edilecek. Piyasa enflasyona bakış açısında bir değişiklik olup olmadığına ve negatif faiz konusundaki açıklamaları takip etti.

 

 

XAUUSD…1750 $’ın Üzerini Test Etti…Koronavirüs aşısına yönelik olumlu haberlerle birlikte 1760 $ seviyelerinden gerileyen ons altın, ABD Çin arasındaki gerilim ve merkez bankalarının parasal teşviklerinden destek buluyor. Jerome Powell Senato Bankacılık Komitesinde konuşma gerçekleştirdi. Ekonomi düzelene kadar bankanın faizleri sıfıra yakın seviyelerde tutacağını ve tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını belirtti. Bugün ise FED toplantı tutanakları piyasaların takibinde olacak.

 

 

GLDGR…TL’deki Güçlenmeyle Bir Miktar Geriledi… Altının ons fiyatındaki yatay seyir ve TL’nin dolar karşısında değer kazanmasıyla 382 TL seviyelerine geriledi.

 

 

BRENT…Arz ve Talep Arasındaki Makas Dengelenme Çabasında…Koronavirüs salgınında en kötünün geride kaldığına yönelik piyasa algısı ve arz talep arasındaki makasın kapandığına yönelik haberler Brent petrol fiyatına destek sağlıyor.

 

 

SP500Pandemi Kaynaklı Haber Akışı Takip Ediliyor…S&P500 endeksi aşı haberleriyle birlikte yaklaşık 6 haftanın en güçlü yükseliş performansının ardından zayıf bir seyir izledi. Moderna’nın aşı çalışmalarına ilişkin yeterli bilgi akışının olmaması piyasaları tedirgin etti. S&P500 endeksi dün günü ekside kapatırken, yeni işlem gününde vadeli işlemlerde artıda.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı