RTA Laboratuvarları'nın başvurusu DSÖ tarafından reddedildi

RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş'nin kitle ilgili başvurusu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından reddedildi.

RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş'nin kitle ilgili başvurusu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından reddedildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklama şöyle:

''Diagnovital Sars-CoV-2 Real Time PCR kitimize ilişkin DSÖ Acil Durum Listesine (EUL) kabulü yönünde yaptığımız başvurunun evrak değerlendirme süreci sonucunda reddedildiği dün gece itibarıyla DSÖ'nün internet sitesinde yayımlanmıştır. Söz konusu başvurumuzun red nedenleri ile eksikliğin giderilir bir eksiklik olup olmadığı DSÖ'ya sorulmuş ve itiraza yönelik çalışmalara ivedilikle  başlanmıştır. Bu konuda meydana gelen tüm gelişmeler, tam ve zamanında kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bununla beraber 15.06.2020 tarihli özel durum açıklamamızda detaylı olarak açıkladığımız üzere, tescil süreçlerinin tamamlanmış olması durumunun dahi bu tescilin ilgili ürünlerin hedef pazar veya sektörde satışa dönüşmesi garantisi anlamına gelmemektedir. Korumacı diğer politikalar ya da rekabet dezavantajı kimi durumlarda onay alınmış olsa dahi ilgili hedef pazara girişi engellenebilmektedir. Kimi durumlarda ise şirketimiz özelinde Dünya Sağlık Örgütü sürecinde olduğu üzere ilgili tescil sadece genel bir kabul niteliğini taşımakta, ilgili ürünün pazarlanabilmesi için hedef pazarda ayrıca tescile tabi tutulmaktadır. Tescil süreçlerindeki bu kriterler her ülkede farklılık göstermektedir. Bu, aynı ürünün kimi hedef pazarlarda tescili gerçekleşirken, kimi hedef pazarlarda ise reddedilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle DSÖ'nun Acil Durum Listesine (EUL) kabulü yönünde yaptığımız başvurunun reddedilmiş olmasının üretim ve satışlarımızı üzerinde olumsuz yönlü bir etkisi olmayacağı inancındayız.''


Hibya Haber Ajansı