Sabah stratejisi

Haftanın ikinci işlem gününe nötr risk iştahıyla başlıyoruz. ABD vadelileri ve MSCI Asya Pasifik endeksi yatay.

Haftanın ikinci işlem gününe nötr risk iştahıyla başlıyoruz. ABD vadelileri ve MSCI Asya Pasifik endeksi yatay. EURUSD paritesi 1,02'nin altında ancak net bir kırılım yok. Dün Çin'den gelen veriler ve sürpriz faiz indirimi büyüme kaygılarını beraberinde getirse de borsa endekslerinde net bir baskı gözlenmemiş, hatta ABD borsaları pozitif tarafta günü tamamlamıştı. Büyüme konusunun ön planda olduğu ortamda bugün Almanya'da açıklanacak ZEW endeksi piyasaları hareketlendirebilir. Ayrıca, ABD'de konut verileri, sanayi üretimi ve Walmart'ın finansalları da oynaklık yaratabilir. Dün ABD borsalarındaki kapanış ve iyi gelmeye devam eden finansallarla (endeks ağrılığı yüksek TUPRS dün akşam güçlü sonuçlar ve olumlu beklentiler paylaştı) BIST100 endeksi akşam kontratındaki prime paralel, %0,7 - %0,9 arasında güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Diğer yandan, dün CDS'deki yükselişe karşın bankacılık endeksinin %1,5 oranındaki yükselişi dikkat çekerken, BIST100 bugün 2.900 seviyesi civarında alıcılı bir görüntü sergileyebilir.


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
  


 

     

MAKROEKONOMİ

   

Yurt içinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından temmuz ayı Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi yayınlandı. Hazine nakit dengesinin işaret ettiği üzere bütçe dengesi, temmuz ayında 64 milyar TL açık verdi, geçen sene temmuzda 45,8 milyar TL açık vermişti. 12 aylık kümülatif bütçe açığı 75,4 milyar TL'den 93,6 milyar TL'ye ve bütçe açığı/GSYH* oranı da %0,9'dan %1,1'e hafif yükseldi. (*GSYH için 2022 yılı ilk çeyrek gerçekleşme verisini dikkate almaktayız.). Faiz dışı denge ise aylık 47,3 milyar TL açık verirken, kümülatif faiz dışı fazla 124,1 milyar TL oldu.

  • Başta ithalde ve dahilde alınan KDV ile kurumlar vergisi kaynaklı olmak üzere vergi gelirleri yıllık güçlü artışını sürdürmekte, enflasyondan arındırdığımızda da vergi gelirlerinde yıllık artışın sürdüğü gözlenmekte. Ayrıca toplam vergi gelirlerinde temmuz ayında yıllık bazda sınırlı tempo kaybının sürdüğünü gözlemlemekteyiz. Özellikle, bu durumda dolaysız vergi gelirlerinin reel olarak yıllık azalış kaydetmesi etkili olmakta. Bunun yanında, dolaylı vergi gelirlerinin güçlü seyrini sürdürmesi ve vergi dışı gelirlerde özellikle ''Faizler, Paylar ve Cezalar'' kalemindeki faiz gelirlerindeki güçlü artışın etkisiyle gelirlerdeki olumlu görünüm sürmekte.
  • Harcamalarda yıllık artışın ise faiz dışı giderlerdeki yıllık bazda artışın kısmi hızlanmasına karşın faiz giderlerinin yıllık bazda gerilemesi kaynaklı olarak sınırlı yavaşladığı görülmekte. Temmuz ayında faiz dışı giderlerdeki bütün alt kalemlerde yıllık artış gözlenmekte, söz konusu yükselişin detaylarına bakıldığında başta borç verme giderleri olmak üzere cari transferler ile personel giderleri (asgari ücret artışı) yükselişe öncülük etmekte. Temmuz ayında KKM kaynaklı gider 16,1 milyar TL'den 23,4 milyar TL'ye yükselirken, ilk 7 ayda toplamda 60,6 milyar TL gerçekleşti. Bunun yanında, BOTAŞ'a temmuzda 4,5 milyar TL borç verilirken, ilk 7 ayda toplamda 70,9 milyar TL borç verildiği görülmekte, haziran ayında ise hiç borç verilmemişti.
  • Yılın geri kalanında iç talebin seyri vergi gelirlerinin performansında belirleyici unsurlardan biri olmayı sürdürecek, ek olarak kaynak transferleri, döviz kurunun seyri gibi unsurlarla birlikte harcamalardaki tasarruf boyutu ve faiz yükü bütçe dengesinde belirleyici olacak. Yılın ilk 7 aylık döneminde ekonomik aktivitenin ve enflasyonist ortamın da desteğiyle gelirlerdeki güçlü artışla bütçe dengesi 29,5 milyar TL fazla verdi. Faiz dışı denge de ilk 7 ayda 181 milyar TL fazla verdi. Revize bütçeye göre ilk 7 ayda gelirdeki gerçekleşme hedeflenenin %57,3'üne ulaşırken, giderlerdeki gerçekleşme %50,6'sında kaldı. Ek bütçe ile birlikte bu yıl sonunda 278 milyar TL bütçe açığı beklentisi bulunmakta, bu seviyeye ulaşmak için ise yılın geri kalanında 308 milyar TL ile belirgin bir bütçe açığı beklendiği görülmekte.


Ayrıca TÜİK tarafından yayınlanan tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, haziran ayında aylık %0,66 oranında sınırlı gerilemenin ardından temmuz ayında aylık %5 artış kaydetti, yıllık bazda ise %148,90'dan %157,89'a yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Temmuzda, endeksteki 87 maddeden, 17 maddenin ortalama fiyatında azalış, 62 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Bunun yanında, ABD'de New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi, ağustos ayında 11,1'den -31,3 seviyesine sert şekilde gerileyerek daralma bölgesine geçti. Böylece endeks, siparişler ve sevkiyat alt endekslerindeki sert düşüşlerin etkisiyle Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi ve talepte sert gerilemeye işaret etti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.15'te üretimin seyrine ilişkin olarak temmuz ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. ABD'de temmuzda sanayi üretiminde aylık %0,3 oranında artış beklense de, özellikle, temmuz ayı PMI raporunda, imalat sektöründe gelecek döneme ilişkin iyimserlik göstergesinin Ekim 2020'den bu yana en düşük seviyeye gerilemesi imalat sektörünün önümüzdeki dönemde baskı altında kalacağına işaret etmekte. Bu kapsamda, artan küresel resesyon endişelerinin yanında Fed'in parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle önümüzdeki dönemde sanayi üretiminin baskı altında kalması beklenebilir.

Ayrıca ABD'de TSİ 15.30'da konut piyasası verilerinden temmuz ayına ilişkin konut başlangıçları ve gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri verileri takip edilecek. Fed'in, faiz artışlarını sürdürmesiyle mortgage faizlerinin yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürmesinin konut piyasasını baskılamaya devam etmesi beklenmekte. Bu kapsamda, temmuz ayında konut başlangıçlarının aylık %1,4 ve inşaat izinlerinin ise aylık %3 oranında düşüş sergilemesi bekleniyor.

Bunun yanında, Almanya'da TSİ 12'de ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutacak olan ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri açıklanacak.

Ayrıca küresel dış ticaretin görünümüne yönelik de sinyal verecek olan Euro Bölgesi haziran ayı dış ticaret dengesi verisi TSİ 12'de takip edilecek. Euro Bölgesi'nde dış ticaret dengesi, enerji ithalatındaki artışın etkisiyle son 7 aydır açık vermekte.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da TCMB tarafından haziran ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu istatistikleri yayınlanacak. Mayıs ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu istatistiklerine göre, uzun vadeli kredi borcu aylık 0,6 milyar USD azalarak 155,4 milyar USD'ye gerilerken, yıllık ise 9,9 milyar USD azalış sergilemişti. Kısa vadeli kredi borcu ise mayıs ayında aylık 0,5 milyar USD artışla 8,2 milyar USD'ye yükselirken, yıllık ise 1 milyar USD gerilemişti.

Ayrıca TSİ 10'da TÜİK tarafından temmuz ayı konut satışları verileri yayınlanacak. Konut satışları haziran ayında %22,6 artış kaydetmişti, yıllık artış hızı ise geçen yılın aynı ayında kapanma tedbirlerinin gevşetilmesiyle düşük baz etkisinin ortadan kalkmasının etkisiyle %107,5'ten %11,7'ye gerilemişti. Toplam konut satışları haziran ayında aylık 27.741 adet artışla 150.509 adede yükselerek bu yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı, bununla birlikte haziran ayı itibarıyla tarihsel ortalamanın üzerindeki seyrini sürdürmüştü. Ayrıca yabancılara yapılan konut satışları ise haziran ayında aylık %44,8 artışla 8.630 adede yükselerek rekor seviyeye ulaşmıştı.

Bunun yanında, TSİ 14.30'da TCMB tarafından haziran ayı konut fiyat endeksi yayınlanacak. Mayıs ayına ilişkin konut fiyat endeksinin aylık artış hızı %10,2'den %12,4'e yükselirken, yıllık artış hızı ise %126,9'dan %145,5'e yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaşmıştı. Konut fiyatları reel olarak da yıllık %41,1 artmıştı.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 12 Ağustos haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 5 milyar USD artışla 113,7 milyar USD'ye yükseldiğini, net uluslararası rezervin de 3,8 milyar USD artarak 15,7 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Pozitif): Holding'in 1Ç2022 ana ortaklık net dönem karı 1.551,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Holding 198,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %114,1 oranında artarak 43,57milyar TL'ye yükselirken, brüt karı da %117 oranında artarak 13,63 milyar TL'ye yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %96,7 oranında artarken, diğer faaliyetler 2Ç2021'deki 154,9mn TL'lik net gidere karşın 2Ç2022'de 575,9mn TL net gelir kaydedilmiştir. İştiraklerden ise 2Ç2022'de 117,6mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %216,4 oranında artarak 5,80 milyar TL'ye yükselmiştir. Aynı dönemde yatırım faaliyetlerinden gelirler 922,8mn TL'lik Anadolu Restoran satış karının etkisiyle 2Ç2021'deki 60,6mn TL'den 1.117,3mn TL'ye yükselmiştir.  Diğer taraftan finansman giderleri ise 592,8mn TL'den 1.675,9mn TL'ye çıkmıştır. Böylece vergi öncesi kar 5,24 milyar TL olmuştur. 1,54 milyar TL'lik vergi gideri ve 63,6mn TL'lik durdurulan faaliyetlerden gelirler sonrasında net dönem karı 3,76 milyar TL olurken, 2,21 milyar TL'lik azınlık payı karı düşüldüğünde ana ortaklık payı net dönem karı 1,55 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek yüksek kar rakamına karşın ilk çeyrekteki zarar rakamının etkisiyle Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.512,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Holding'in ana ortaklık net dönem karı 882,5mn TL idi.

Aydem Enerji (AYDEM, Pozitif): Şirket 2Ç2022'de 424,9mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde ise sadece 33,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti. Yılın ikinci çeyreğinde şirketin satış gelirleri, YEKDEM kapsamında ödenen ABD Doları'na endeksli alım garantisi sayesinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, %218,2 oranında artmış ve 1.185mn TL olmuştur. Geçen senenin ikinci çeyreğinde 204,2mn TL olan brüt kar ise 798,9mn TL'ye yükselirken, brüt kar marjı 12,6 puan artışla %67,4 olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in operasyonel giderleri 2Ç22'de 30,2mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 167,4mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı bir önceki yılın aynı dönemine göre 765mn TL artarak 936,2mn TL olmuştur. Şirket'in FAVÖK'ü de 2Ç2021'deki 282,8mn TL'den bu çeyrekte 967,2mn TL'ye yükselmiştir. Finansman tarafında 356,2mn TL net finansman gideri oluşan Şirket'in, 155,4mn TL'lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı 424,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Ocak - Haziran döneminde Şirket, 733,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde ise sadece 56mn TL ana ortaklık net dönem karı gerçekleşmişti.
 
Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Aygaz'ın 2022 yılının ikinci çeyreğinde net dönem karı1.093,7mn TL ile hem ortalama piyasa net kar beklentisi olan 554mn TL'nin, hem de bizim net dönem kar beklentimiz olan 617mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 195,7mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Tahminimizdeki sapmada, Tüpraş kaynaklı olarak iştirak gelirlerinin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi ve vergi gideri yerine vergi geliri kaydedilmesi etkili olmuştur Diğer taraftan Şirket'in FAVÖK'ü 60,4mn TL ile 112,4mn TL'lik beklentimizin altında gerçekleşmiştir.

Şirketin 2Ç2022 satış gelirleri, satış miktarındaki %28'lik artış ve satış fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre %279,1 oranında artarak 9.557mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar ise 190mn TL'lik stok zararının olumsuz etkisiyle  (2Ç2021 stok zararı 25mn TL) aynı dönemde %95,9 oranında artarak 442,4mn TL'ye yükselirken, brüt kar marjı ise %9'dan %4,6'ya gerilemiştir. Tüpgaz satış miktarı ve oluşan stok zararı karlılığı olumsuz etkilemiştir. Şirket'in operasyonel giderleri aynı dönemde %126,2 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 61,5mn TL net gider (2Ç2021'de 26mn TL net gelir) kaydedilmiştir. Böylece 63mn TL net faaliyet zararı oluşmuştur. Şirket'in FAVÖK'ü de aynı dönemde %17,9 oranında azalarak 60,4mn TL'ye gerilerken, FAVÖK marjı ise %2,9'dan %0,6'ya gerilemiştir.  Yeni gelişim aşamasında olan Şirket'in bağlı ortaklığı Sendeo kaynaklı giderler ve stok zararı hariç bakıldığında FAVÖK 360mn TL seviyesindedir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen iştiraklerden 2Ç2021'deki 198mn TL'lik gelire (Eyaş (Tüpraş) 172mn TL, Entek 25mn TL) karşın 2Ç2022'de 1.175mn TL (Eyaş (Tüpraş) 1.081mn TL ve Entek 94mn TL) gelir kaydedilmesi karın yüksek çıkmasında ana etken olmuştur. 107,3mn TL'lik finansman gideri 38mn TL'lik vergi geliri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 1.093,7mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek yüksek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.294,6mn TL'ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde 184,3mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.
 
Aygaz, ilk yarı sonuçları ardından 2022 yılı beklentilerini güncellemiştir. Buna göre Aygaz 2022 yılı otogaz satış miktarını 690-720bin tondan 670-700bin tona, tüplügaz satış miktarını 280-290 bin tondan 250-260 bin tona çekerken, %41,0-43,0 tüplügaz pazar payı ve  %21,5-%22,5 aralığında otogaz pazar payı beklentileri ise korunmuştur.
  
Tüpraş (TUPRS, Pozitif): Tüpraş'ın 2Ç2022 ana ortaklık net dönem karı 10.611mn TL ile hem ortalama piyasa beklentisi 6.962mn TL'nin hem de bizim beklentimiz olan 6.970mn TL'nin oldukçe üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, satış gelirlerinin ve buna bağlı olarak brüt karın beklentimizden yüksek gerçekleşmesi ve finansman giderlerinin de beklentimizin altında kalması etkili olmuştur. Şirketin FAVÖK'ü beklentimizin üzerinde 16milyar TL (beklentimiz 14,2 milyar TL idi) olarak gerçekleşmiştir. Tüpraş 2Ç2021'de 1.700mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Tüpraş'ın satış gelirleri 2Ç2022'de bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış miktarındaki %6'lık artış, petrol fiyatlarının çok yüksek seviyede seyretmesi ve kur artışlarına bağlı olarak %303,1 oranında artmış ve 135,8 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Ürün marjlarında Ukrayna-Rusya savaşı ile Mart ayında başlayan artış, ikinci çeyrekte güçlenerek devam etmiştir. Ayrıca petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak kaydedilen 2,9 milyar TL'lik stok gelirinin (1Ç2022 4,1 miyar TL, 2Ç2021'de 1,4 milyar TL stok geliri) katkısıyla brüt kar 2Ç2021'deki 690,5mn TL'den 2Ç2022'de 17,7 milyar TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da %8,8'den %13,1 seviyesine ulaşmıştır. Akdeniz rafineri marjında 2021 yılının ikinci çeyreğinde başlayan toparlanma 2022 yılının ikinci çeyreğinde Ukrayna-Rusya savaşıyla ortaya çıkan arz kaynaklı sorunlarla sert bir yükseliş kaydetmiş ve 44,7$/varil (1Ç2022 9,5$/varil, 4Ç2021 3,6$/varil, 3Ç2021 2,8$/varil; 2Ç2021 0,32$/varil; 1Ç2021 -0,2$/varil) olarak gerçekleşmiştir. Tüpraş'ın net rafineri marjı da 2Ç2021'deki 4,6$/varilden, yüksek stok geliri, marjlardaki çok güçlü iyileşme ve yüksek kapasite kullanımının etkisiyle 2Ç2022'de 19,8$/varile (1Ç2022'de 5,2$/varil) yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %196,4 oranında artarken, diğer faaliyetlerden kur farkı gideri kaynaklı 3,5 milyar TL net gider kaydedilmiştir. Böylece 2Ç2021'deki 2 milyar TL'lik net faaliyet karı 2Ç2022'de 12,2 milyar TL'ye yükselmiştir. Şirketin FAVÖK'ü de 2Ç2021'deki 2,5 milyar TL'den 2Ç2022'de 16 milyar TL'ye yükselmiştir. FAVÖK marjı da %7,5'ten %11,8 seviyesine ulaşmıştır. Finansman tarafında 2Ç2022'de 1,3 milyar TL gider kaydedilirken, iştiraklerden 125,5mn TL gelir elde edilmiştir. 288,1mn TL'lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı 10,6milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrekteki yüksek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 11,5 milyar TL'ye ulaşmıştır. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde sadece 939,4mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.
 
Tüpraş 2022 yılı beklentilerinde ürün marjlarındaki yükselişe bağlı olarak yeniden yukarı yönlü güncellemiştir. Buna göre Tüpraş, kendi net rafineri marjı beklentisini 8-9$/varilden 13-14$/varile (2021 gerçekleşen 5,7$/varil) revize etmiştir. Tüpraş, Net Rafineri Marjı beklentisini hazırlanırken, petrol ürünlerinde gözlemlenen arz kaynaklı problemlerin 2022 yılı boyunca süreceğini varsaydığını belirtmiştir. Tüpraş, üretim ve satış ile ilgili beklentilerini ise aynen korumuştur. Tüpraş 2022 yılında yaklaşık 26-27mn ton üretim (2021 yılı 25,1mn ton gerçekleşen), %90-95 bandında (2021 %88) kapasite kullanımı ve yaklaşık 28-29mn ton (2021 yılı 27,6mn ton gerçekleşen) satış hedeflemektedir. Şirket'in 2022 yılı yatırım harcaması beklentisini ise 300mn dolardan yaklaşık 200mn dolara çekmiştir.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket'in 2Ç2022'deki net dönem zararı 791mn TL (40mn EUR) olmuştur. Piyasa beklentisi Şirket'in 2. çeyrekte 860mn TL net dönem zararı açıklaması yönündeydi. 2Ç2021'deki net dönem zararı 662mn TL (65mn EUR) idi. Şirket'in satış gelirleri 2Ç2022'de 8.351mn TL'ye (504mn EUR) ulaşmıştır. (Piyasa Beklentisi: 7.733mn TL) 2Ç2021'deki satış gelirleri 1.545mn TL idi (155mn EUR). Brüt kar ise 750mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket 2Ç2021'de 383mn TL brüt zarar açıklamıştı. Pegasus son 2 çeyrektir brüt zarar açıklıyordu. Operasyonel giderler yıllık %157 artışla 339mn TL olurken, diğer faaliyet giderleri net 90mn TL'yi göstermiştir. Böylece, 2Ç2022'deki faaliyet karı 321mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2Ç2021'deki faaliyet zararı 505mn TL idi. İlgili dönemin FAVÖK'ü 2Ç2021'deki 139mn TL'den 1.594mn TL'ye (Piyasa Beklentisi: 1.459mn TL) yükselirken, FAVÖK marjı da %9'den %19,1'e ulaşmıştır. Yatırım faaliyetlerinden 101mn TL net gelir yazılırken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 2mn TL net gider kaydedilmiştir. Diğer taraftan, Şirket 2. çeyrekte 1.254mn TL net finansman gideri kaydetmiştir. Pegasus 2021'nin aynı döneminde 194mn TL net finansman gideri kaydetmişti. 44mn TL'lik net vergi geliri sonrasında net dönem zararı 791mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek zararı sonrasında Şirket'in Ocak-Haziran dönemi net dönem zararı 1.890mn TL'yi (101mn EUR) göstermiştir. 6A2021'deki net dönem zararı 1.596mn TL (166mn EUR) idi.

2022 yılıyla ilgili olarak, arz edilecek kapasite 2019'un %5-%10 üzerinde planlanmıştır. 3Ç2022'de 3Ç2019'un %15-%18 üzerinde olacak şekilde organize edilmiştir. FAVÖK'ın 3Ç2022'de 3Ç2019 seviyesinin belirgin şekilde üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Mevcut durumda, 2022 toplam FAVÖK'ın 2019 seviyesini aşacağı ve marjın %30'lara ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2022 yılsonunda filo büyüklüğünün 97 uçak (2Ç2022 sonu: 95 olması öngörülmektedir.

Agesa Hayat Emeklilik (AGESA, Pozitif): Şirket'in Temmuz 2022 dönemine ait toplam brüt prim üretimi yıllık %60,9 oranında artarak 276,8mn TL'ye yükselmiştir. Temmuz ayı prim üretimi ile birlikte Ocak - Temmuz 2022 dönemindeki toplam brüt prim üretimi ise yıllık %79,7 oranında artarak 1.856mn TL olarak gerçekleşmiştir.
 
Sasa Polyester (SASA, Nötr):  Şirketin 22.06.2021 tarihinde 200 milyon Euro nominal değerli tahvil ihracının 41,9 milyon Euro nominal tutarlı bölümü yatırımcıların talepleri doğrultusunda paya dönüştürülmüştür. Bu nedenle 23,5mn TL'lik SASA payları şirket tarafından karşılanmıştır. Dönüştürme işlemi sonrasında şirketin sahip olduğu paylar 7,8mn TL nominal değere geriledi.

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Grup şirketi TTG Finansal Teknolojiler A.Ş.'ye bağlı olarak tüketici finansman şirketi kurulmasına karar verildiği ve söz konusu tüketici finansman şirketi için 21.04.2022 tarihinde BDDK'dan kuruluş izni alındığı duyurulmuştu. TTG Finansal Teknolojiler A.Ş. Yönetim Kurulunun aldığı karar ile 50,5mn TL sermaye ile şirketin kuruluş işlemlerine başlanmıştır.

Doğuş Otomotiv (DOAS): Şirketin yönetim kurulu üyelerinin ve yöneticilerinin şirkete verebilecekleri olası zararların tazminatı anlamında 10 milyon Dolar'lık "Yönetici Sorumluluk Sigortası" poliçesini 08.08.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniledi.
 

   

FAİZ PİYASALARI

 

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 23 milyar TL'lik (%14'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 179 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,83 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,75-%2,86 bandında hareketin ardından %2,79 seviyesinden günü kapattı. 
 
Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta genel olarak yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 60 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 25 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı