Sabah stratejisi

Dün Çin'in pandemiyle ilgili kısıtlamaları düzenlemesi piyasalara pozitif etki etti. Amerikan endeksleri %0,5-%1,1 arasında yükseliş kaydettiler.

Dün Çin'in pandemiyle ilgili kısıtlamaları düzenlemesi piyasalara pozitif etki etti. Amerikan endeksleri %0,5-%1,1 arasında yükseliş kaydettiler. Avrupa'da ise piyasalar yatay seyretti. Yurtiçi tarafta ise BİST-100 endeksi 4.711-4.859 seviyeleri arasında işlem gördü. Gün sonu 4.856'dan gerçekleşirken günlük değişim %+0,6 olarak hesaplanırken işlem hacmi de 99 milyar TL'yi gösterdi. BİST-100'deki 56 hissenin artıda kapattığı endekste KOZAL, ASELS ve AKBNK yükselişe en çok destek veren hisseler olarak ön plandaydı. Endeks ağırlığı yüksek TUPRS, TCELL ve PETKM hisselerindeki geri çekilmeler endekste baskı oluşturdu. Bugüne bakıldığında hem Avrupa hem de ABD vadelileri artıda seyrediyor. Asya'da da pozitif görüntü var. BİST-100'ün güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Bugünkü veri takviminde ABD'den ÜFE ile Michigan Tüketici Güven Endeksi'ni takip edeceğiz. Yurtiçinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmaları takip edilecek.    


MAKROEKONOMİ

   
ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, 3 Aralık haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, 226 bin kişi seviyesinden 230 bin kişi seviyesine yükselerek ağustos ayının son haftasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmakla birlikte düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü.

Yurt içinde, Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, kasımda aylık 0,1 puanlık düşüşle 47,8 seviyesine geriledi ve böylece ihracat pazarında talep koşullarında art arda dördüncü ayda 50 eşik seviyesinin altında zayıflamaya işaret etti. Endekste kasımda söz konusu zayıflamada, özellikle Avrupa'nın büyük bir bölümünde ve ABD'de ekonomik aktivitenin yavaşlaması etkili oldu.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, Fed'in para politikasına yön vermesi açısından, kasım ayı ÜFE verisi TSİ 16.30'da yakından takip edilecek. Aylık bazda ÜFE, ekim ayında %0,2 artışla beklentilerin (%0,4 artış) altında artış kaydederken, yıllık bazda ise %8,4'ten %8'e yavaşlamıştı. Kasım ayı PMI raporlarında ise, firmaların, zayıf talep nedeniyle girdi talebinin azalmasıyla tedarikçi teslimat sürelerinde iyileşme görülürken, girdi ve ürün satış fiyatlarının artış hızlarının yavaşladığı gözlenmişti. Kasımda manşet ÜFE'nin aylık bazda %0,2 artması ve yıllık bazda %8'den %7,2 seviyesine yavaşlaması ve çekirdek ÜFE'nin de aylık %0,2 artması ve yıllık bazda ise %6,7'den %5,9 seviyesine yavaşlaması bekleniyor.

Ayrıca, ABD'de tüketici güveni göstergelerinden aralık ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi TSİ 18'de takip edilecek. Kasım ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, 59,9'dan 56,8 seviyesine gerilemişti. Detaylara bakıldığında, cari koşullar endeksi 65,6'dan 58,8'e, beklentiler endeksi de 56,2'den 55,6'ya gerilemişti. Ayrıca tüketicilerin enflasyon beklentilerine bakıldığında, tüketicilerin bir yıl sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentileri %5'ten %4,9'e hafif gerilerken, uzun vadeli yıllık enflasyon beklentileri ise %2,9'dan %3 seviyesinde hafif yükselmişti. Aralık ayında ise Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin 56,9 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor.
 

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif): Şirket'in bağlı ortaklığı Alen Alarko Enerji, toplam 1000 MW elektrik depolama kapasitesine sahip olacak şekilde dört ayrı lokasyonda Müstakil Elektrik Depolama Tesisi kurulumu için EPDK'ya lisans tadil başvurusunda bulundu.

Aydem Enerji (AYDEM, Nötr): T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın kararı gereğince; Şirketin Yalova RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali (GES) (18,8765 MWm) projesi hakkında Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararı verilmiştir.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Sınırlı Pozitif): Şirketin ABD'de kurulacak olan 3GWh/Yıl kapasiteli lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikasının South Carolina eyalet sınırları içinde Colleton County'de tesis edilmesi amacı ile tarafına sunulan teşvik paketi, onayına müteakip eyalet meclisi ve yönetim unsurları tarafından görüşülerek 8 Aralık 2022 tarihi itibari ile onaylanmış ve karara bağlanmıştır. Teşvik paketi kapsamında toplam 127mn USD tutarında; Personel istihdamına yönelik destekler, eyalet gelir vergisi, emlak ve satış vergileri muafiyeti ile altyapıda kullanılmak üzere nakit hibe desteği ve ayrıca teşvik paketine ilave olarak 160 dönüm alana sahip bedelsiz sanayi arsası, üretim için gerekli ham madde ve elektrik alımlarında fabrika faaliyet gösterdiği müddetçe uygulanacak olan, yıllık yaklaşık 20mn USD karşılığında gider ve kullanım vergisi muafiyeti onaylanmıştır. Onaylanan bu teşvik sayesinde daha önce açıklanan (IRA Production Tax Credit) federal desteklerinden yararlanma ön şartı sağlanmış oldu. South Carolina eyalet sınırları içinde kurulacak fabrikanın 2024 yılının ikinci yarısında üretime geçmesiyle beraber, 16/8/2022 tarihinde ABD Kongresinde onaylanan Inflation Reduction Act (IRA) kapsamındaki Batarya Hücresi Üretimi: 35 USD/kWh, Batarya Paketi üretimi: 10 USD/kWh olan Production Tax Credit'ten yararlanılmaya başlanılacaktır. Söz konusu yatırım kapsamında, South Carolina eyaleti teşvik paketi ve (IRA Production Tax Credit) federal teşvikleri olarak, 2032 yılına kadar yararlanılacak toplam teşvik miktarı 1 milyar USD'yi geçecektir.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları'nın Kasım ayında hizmet verilen yolcu sayısı 5,1 milyon olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2021 yılı aynı ayına göre %28 oranında artışa işaret ederken, salgın öncesi dönem olan 2019 yılı Kasım ayına göre de %6 oranında daha yüksek seviyededir. Bir önceki ay ise Şirket'in hizmet verdiği yolcu sayısı 8,5 milyon idi. Portföye en son eklenen Kazakistan Almatı Havalimanı yolcu sayısı Mayıs 2021'den itibaren toplam yolcu sayısına dahil edilmeye başlanmış ve Kasım ayında Almatı Havalimanı'nda hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %26 oranında artarak 660.815 yolcuya ulaşmıştır.

TAV'ın Ocak-Kasım dönemi hizmet verilen yolcu sayısı da 73,7 milyon ile 2021 yılının aynı dönemine göre %53 oranında artarken, 2019 yılının aynı dönemine göre ise %13 oranında daha düşük seviyede gerçekleşmiştir. 
 
Tüpraş (TUPRS, Nötr): Şirket tarafından, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.'nin sahibi olduğu İş Ortaklığı Opet Petrolcülük A.Ş.'ye ait 2,5mn TL nominal değerli ve Opet sermayesinin %1,67'sine denk gelen payların toplam 179,6mn TL peşin bedel karşılığında satın alınmasına karar verilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Kabin içi alan ve ürünlerinin üretimini gerçekleştiren iştiraklerin birleştirilmesi kapsamında, THY'nin direk ve dolaylı olarak %50 pay sahibi olduğu iştirak şirketi Uçak Koltuk Üretimi San. ve Tic. A.Ş'de, Kibar Holding A.Ş'ye ait olan %50 oranındaki paylarının tamamının satın alınması konusunda ön şartlar tamamlanarak, hisse devir işlemlerine dair kapanış işlemleri 8.12.2022 tarihinde tamamlanmıştır.

Turkcell (TCELL, Sınırlı Pozitif): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Beltel Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. tarafından sermayesinin %80'ine sahip olunan Belarus'ta kurulu CJSC Belarusian Telecommunications Network'ün ("CJSC BeST"), Belarus Cumhuriyeti'ne ait olan %20 hissesinin satın alınmasına ilişkin olarak Pay Devir Sözleşmesi imzalanmıştır. Şirket CJSC BeST'in %20 hissesini Belarus Cumhuriyeti Devlet Varlık Komitesi'nden 1.165,66 ABD Doları peşin ödeme karşılığında satın almıştır.

Bununla birlikte, Turkcell ve CJSC BeST ile Belarus resmi makamları arasında Şirket yatırımlarının yeniden yapılandırılması, rekabet koşullarının iyileştirilmesi ve bazı vergi avantajlarına yönelik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda;

CJSC BeST'in pay sahiplerinden Şirket bağlı ortaklığı konumunda olan Beltel Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş., Belarus Cumhuriyeti ve Şirketimiz arasında imzalanan 29 Temmuz 2008 tarihli Hisse Alım Satım Sözleşmesinin sona erdirilmesine yönelik sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşmede yer alan ve mali tablolarımızda CJSC BeST iktisabına ilişkin ertelenmiş ödemeler olarak itfa edilmiş maliyet değerinden taşınan, CSJC BeST'in finansal performansına bağlı olarak gelecek dönemlerde yapılacak olan 100 milyon ABD Doları ödemeye dair yükümlülük sona erdirilmiştir.

Şirket, CSJC BeST ve Belarus Cumhuriyeti arasında telekomünikasyon altyapısının geliştirilmesine yönelik 2022-2032 yıllarını kapsayan, toplam yatırım tutarı 100 milyon ABD Doları tutarından az olmayacak şekilde bir yatırım anlaşması imzalanmıştır. Ek olarak, Yatırım Anlaşması çerçevesinde 100 milyon ABD Doları tutarında ilave bir meblağın yıllık bazda CSJC BeST'in ilgili senede elde ettiği net kârın minimum %50'sinin ödenmesi suretiyle 10 yıllık bir sürede ödenmesi, 10 yıl sonunda söz konusu tutara ulaşılamaması durumunda bakiye tutarın tek seferde Şirketimiz tarafından Belarus Cumhuriyeti'ne ödenmesini öngören düzenlemeler bulunmaktadır.

Belarus Cumhuriyeti'nin ilgili kurumları tarafından ülkedeki operatörler arası mobil iletişim ara bağlantı ücretlerini Yatırım Anlaşması hükümlerini de dikkate alarak yeniden düzenlemiş ve CSJC BeST için mobil çağrı sonlandırma ücretini 5 yıl süreyle 0,001 BYN olarak belirlemiştir. Bu sayede ara bağlantı giderlerindeki düşüş Şirket'in operasyonel karlılığını olumlu yönde etkileyecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BARMA.E, BIOEN.E, GEREL.E, INTEM.E, KLGYO.E, KZBGY.E, MOBTL.E ve TUCLK.E payları 09/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Öte yandan, VBTS kapsamında RHEAG.E payları 09/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ard Grup Bilişim (ARDYZ): 
Kamu Kurumuna ait güvenlik projesi kapsamında, şirket ile bilişim sektöründe faaliyet gösteren özel bir firma arasında "Bilişim Alt Yapısı Malzemelerinin" satışı için 102,5mn TL (KDV hariç) bedel ile sözleşme imzalanmıştır.

ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları (ATATP): Şirket ile OD Etüd ve Müşavirlik Limited Şirketi ("OD Etüd") arasında Türkiye ve yurt dışındaki kurumların kişisel verilerin korunması alanında sağladıkları uyumluluk seviyesini tüketici/kullanıcılara gösterebilmek amacıyla "Lex Progress" adı altında bulut yazılım platformunun geliştirilmesi için 08.12.2022 tarihinde bir iyi niyet protokolü ("Protokol") imzalanmıştır. Protokol kapsamında yazılım geliştirmeyi gerçekleştirecek olan Şirket ile iş fikri sahibi OD Etüd arasında yazılımın mülkiyeti ve platformunun pazarlanması amacıyla kurulması muhtemel şirket için ortaklık opsiyonu müzakere edilmektedir. Bu kapsamda 01.03.2023 tarihine kadar müzakere sonucu netleşecektir.

Belirtilen tarihe kadar taraflarca ortaklık kararının alınması durumunda; Şirket ile OD Etüd'ün en kısa zamanda Lex Progress yazılımının sahibi olmaları ve pazarlama faaliyetlerini yürütmelerini sağlayacak yapı oluşturacak ve gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır. Taraflarca ortaklık kararının alınmaması durumunda ise, Şirketin sunduğu yazılım hizmeti kapsamında proje maliyeti OD Etüd tarafından karşılanacaktır.

Bosch Fren (BFREN): Daha önce belirtildiği üzere, Şirketin 2014 yılından beri faaliyette bulunduğu Fethiye Organize Sanayi Mahallesi Sarı Cad. No: 8A Nilüfer - Bursa/Türkiye adresinde bulunan mevcut fabrika binasının kiralanmasına ilişkin sözleşme, yapılan Ek Kira Sözleşmesi ile 01.12.2022 - 31.12.2027 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yenilenmiştir. Bu doğrultuda; 19.300 m2 zemin alanına sahip taşınmaz ve bu taşınmazın üzerine Kiralayan tarafından inşa edilmiş 7.425 m2 toplam zemin alanına sahip Fabrika ve Fabrika içinde bulunan 294 m2 toplam zemin alana sahip çelik konstrüksiyon ve modüler bölme ofisleri ile 1026 m2 toplam zemin alana sahip çelik konstrüksiyon ve modüler bölme ofislerine ek olarak, 2014 yılında yapılmış Kira Sözleşmesi'nin 6.7. maddesi uyarınca 3.200 m2 alana sahip bir ek bina Kiralayan tarafından 31.12.2022 tarihine kadar teslim edilmek üzere inşa edilmektedir.

İşbir Sentetik (ISSEN): Şirketin yürütmüş olduğu Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürün çeşitliliğini arttırmak için polimer kompozit malzemelerin üretiminde kullanılmak üzere, yıllık 7.800 ton üretim kapasitesine sahip çok katlı kompozit teknik film hattı yatırımı yapma kararı alınmıştır. Üretici firmaya 1,5mn EUR bedel ile sipariş vermiştir. Şirketimiz sipariş avansı olarak sipariş bedelinin % 30'u oranında 450bin EUR ödeme yapmıştır. Yatırımın 2023 yılının 3.çeyreği sonunda devreye alınması planlanmaktadır. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Kimteks Poliüretan (KMPUR): Şirketin Gebze'de bulunan fabrikasının çatı üzeri GES yatırımının tamamı devreye alınmış olup, elektrik üretimine başlanmıştır. Mevcut durumda Şirketin toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık %20'si devreye alınan GES ile karşılanacaktır; aynı zamanda yıllık bazda yaklaşık 250-300 ton karbon salınımının engellenmesi hedeflenmektedir.

Mazhar Zorlu Holding (MZHLD): 2 yatırımcı sahip olduğu 16,21mn TL'lik nominal hisseyi borsada işlem gören tipe dönüşüm için MKK'ya kaydettirdi. Şirketin ödenmiş sermayesi 108,56mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK'ya kaydettirilen söz konusu hisseler, ödenmiş sermayenin %14,9'unu oluşturuyor.

Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG): Şirketin %100 bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş., yurtiçinde yerleşik iki müşterisinden Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 834binUSD tutarında sipariş almıştır. (Güncel baz ABD Doları/TL kuru ile toplam bedel 15,5mn TL'dir.)

Sun Tekstil (SUNTK): Şirket tarafından tasarımı gerçekleştirilen örme hazır giyim ürünleri için, 83 ülkede tescilli markası ve 77 ülkede 4.664 mağazası bulunan İsveç menşeili bir perakende grubu olan H&M Hennes & Mauritz GBC AB (H&M)'den, Mayıs 2023 tarihine kadar gerçekleştirilmesi için yaklaşık olarak 6,4mn EUR tutarında (Güncel Avro/TL kuru ile 125mn TL) sipariş planlaması yapıldığı, 496bin EUR tutarında resmi sipariş alındığı açıklanmıştır. Halka arz izahnamesinde belirtiği gibi Şirket, ticari ilişkiler çerçevesinde, siparişler üzerinden üretim ve satış yapmaktadır. 2023 yılında da işbirliklerinin sipariş bazlı olarak ilerleyeceği, H&M işbirliğinden ise yıllık ortalama 25mn EUR cironun hedeflendiği açıklanmıştır.
  
FAİZ PİYASALARI


Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 44 milyar TL'lik (%9'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 231 milyar TL oldu. 


Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 115 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 85 baz puana varan düşüşler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı