Shanghai’deki 5G baz istasyonu sayısı 68 bini aştı

Çin’in finans merkezi Shanghai’in yerel yetkilileri, kentte 16 yönetim bölgesini de kapsayacak şekilde 68 bini aşkın sayıda 5G baz istasyonu kurulduğunu açıkladı.

Çin’in finans merkezi Shanghai’in yerel yetkilileri, kentte 16 yönetim bölgesini de kapsayacak şekilde 68 bini aşkın sayıda 5G baz istasyonu kurulduğunu açıkladı. Ekim sonu itibarıyla Çin’in üç büyük telekom operatörü olan China Telecom, China Mobile ve China Unicom’un yaklaşık olarak 12 milyon 5G cep telefonu kullanıcısı var. Bu sayı, Shanghai’nin toplam cep telefonu kullanıcılarının yüzde 27 kadarını oluşturuyor ve Shanghai Yerel Endüstri ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, eylül ayı sonu itibarıyla Shanghai’nin, bu yıl 5G şebekesi kapasitesinin belli başlı göstergeleri açısından ülke çapında başı çektiğine işaret ediyor. 

Aynı zamanda adı geçen bakanlık Shanghai’de 10 bin kent sakini başına 26,6 5G baz istasyonu düştüğünü ve bu oranın kenti ülkenin ikinci sırasında konumlandırdığını bildiriyor. Özellikle kentin hava limanları, tren istasyonları ve metro güzergahları 5G sinyalleri ile tamamen donanmış olup kentin belli başlı hastaneleri 5G kapsamım içine alındı. 
 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı