Swap anlaşmasından sonra gözler merkezin faiz kararında

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi. (AHL Yatırım)

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi. Anlaşmayla iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. Piyasaların beklediği bu anlaşmadan sonra gözler bugün açıklanacak faiz kararına çevrildi. Piyasadaki genel beklenti merkezin faiz indirimine devam edeceği ve indirimin 50-100 baz puan civarında olacağı yönünde.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuşan Genel Direktör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde son 24 saatte 106 bin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası bildirildiğini belirterek "Salgın başladığından bu yana bir günde görülen en yüksek rakam. Bu salgında gideceğimiz daha uzun bir yol var." dedi. Sona eren 73. Dünya Sağlık Asamblesi'nde (DSA),"şimdiye kadar görülmemiş bir dayanışmaya şahitlik ettiklerini" ifade eden Ghebreyesus, tüm ülke temsilcilerine teşekkür etti. DSA'da oybirliğiyle kabul edilen "Kovid-19 salgının küresel çapta ele alınışı ve DSÖ'nün pandemideki rolünü inceleyecek bir soruşturma başlatılması kararı"dan memnuniyet duyduğunu aktardı.

 

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, sıfır seviyesinin altında borçlanma maliyetini göz ardı etmediklerini söyledi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, koronavirüs krizi ortamında, faiz oranları için alt sınırın aktif bir şekilde değerlendirilmeye devam edildiğini ve borçlanma maliyetini sıfır seviyesinin altına düşürmenin göz ardı edilmediğini söyledi. Öte yandan İngiltere Borç Yönetim Ofisi, 2023 vadeli mevcut tahvillerin tekrar satışı ile 3.75 milyar sterlin (4.6 milyar dolar) borçlandı. İhalede faizin eksi yüzde 0.003 seviyesinde çıkması, mevcut tahvillerin zaten bu seviyeler yakınlarında işlem görmesinden dolayı piyasayı fazla şaşırtmadı, ancak ihaleyi şüpheli kılan zamanlamasıydı. Zira eğer İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey negatif faize olan muhalefetini Çarşamba günü TSİ 17:30'da Parlamento'nun Hazine Seçilmiş Komitesi'ndeki ifadesinde tekrarlarsa, alıcılar ellerindeki tahvil varlıklarının değerinin düştüğünü görebilirler.

 

AB Komisyonu, Kovid-19 nedeniyle bütçe açıkları ve kamu harcamaları gibi birlik mali kurallarına uymayan ülkelere yönelik disiplin süreci başlatılmayacağını bildirdi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin kamu maliyelerine ilişkin çeşitli değerlendirmeler ve tavsiyeler içeren "Bahar Dönem Paketi" adlı çalışmasını yayımlandı. Çalışmada, Kovid-19'un üye ülkelerin kamu maliyeleri üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekildi. Salgının makro ekonomik ve mali etkileri hakkında belirsizliklerin sürdüğüne işaret edilen çalışmada, AB Komisyonu'nun birlik bütçe ve kamu harcaması kurallarına uymayan ülkelere başlatılan disiplin sürecini uygulamayacağı belirtildi. Öte yandan Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin nisan ayı yıllık enflasyon verilerini yayımladı. Buna göre, Euro Bölgesi'nde martta yüzde 0,7 olan yıllık enflasyon, Nisan'da yüzde 0,3'e düştü. AB'de ise martta yüzde 1,2 olan yıllık enflasyon, Nisan'da yüzde 0,7 olarak ölçüldü.

 

USDTRY

 

Haftanın ikinci işlem gününde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlanmaya devem ederken, TCMB'nin 2019'a ilişkin yıllık faaliyet raporu yayımlandı. ABD'de ise konut başlangıçları Nisan ayında beklenenden fazla düşerek 891 bine gerilerken ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in işsizlik ve ekonomik görünümüne ilişkin açıklamaları takip edilmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde TUİK ve TCMB verileri doğrultusunda açıklanan yurt içi tüketici güveni Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 5,8 artarak 59,5 oldu. Günün erken saatlerinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasındaki SWAP anlaşmasının tutarı 15 milyar Dolar’a yükseltilmesinin kur üzerindeki sınırlı etkileri takip edilirken Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 28-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları, negatif politika faiz oranı uygulaması olasılığının yok denecek kadar az olduğunu gösterdi. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte kurun sınırlı yükselişini sürdürdüğü izlenirken, yurt içi piyasaların yeni SWAP haberleri ile birlikte bugün gerçekleştirilecek olan TCMB Para Politikası Kurulu’nun toplantısı sonucu alınacak faiz kararı üzerine odaklandığı gözleniyor. 

 

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,78 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,75, 6,72 ve 6,69 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,81, 6,84 ve 7,87 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

EURTRY

 

Haftanın ikinci işlem gününde yurt içerisinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlanmaya devem ederken, TCMB'nin 2019'a ilişkin yıllık faaliyet raporu yayımlandı. Almanya’da ZEW Ekonomik Güveni pandemi iyimserliği nedeni ile 51 seviyesine yükselirken Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AB'nin toparlanmasına yardımcı olmak üzere 500 milyar Euro’luk destek paketinde anlaşma sağlamıştı. Haftanın üçüncü işlem gününde TUİK ve TCMB verileri doğrultusunda açıklanan yurt içi tüketici güveni Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 5,8 artarak 59,5 olurken Euro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verisi Nisan ayında yüzde 0,3’e yıllık bazda ise yüzde 0,4’e geriledi. Açıklanan Euro Bölgesi tüketici güveni verisi ise Mayıs ayında -22,0 seviyesinden -18,8 seviyesine yükseldi. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ve açıklanan veriler ile birlikte çaprazın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenirken yurt içi piyasaların bugün gerçekleştirilecek olan TCMB Para Politikası Kurulu’nun toplantısı sonucu alınacak faiz kararı üzerine odaklandığı gözleniyor. 

 

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,43 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,46 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 7,40, 7,37 ve 7,34 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 7,46, 7,49 ve 7,52 direnç seviyeleri takip edilebilir

 

EURUSD

 

Haftanın ikinci işlem gününde Almanya’da ZEW Ekonomik Güveni pandemi iyimserliği nedeni ile 51 seviyesine yükselirken Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AB'nin toparlanmasına yardımcı olmak üzere 500 milyar Euro’luk destek paketinde anlaşma sağladı. ABD'de ise konut başlangıçları Nisan ayında beklenenden fazla düşerek 891 bine gerilerken ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in işsizlik ve ekonomik görünümüne ilişkin açıklamaları takip edildi. Haftanın üçüncü işlem gününde Euro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verisi Nisan ayında yüzde 0,3’e yıllık bazda ise yüzde 0,4’e gerilerken açıklanan tüketici güveni verisi ise Mayıs ayında -22,0 seviyesinden -18,8 seviyesine yükseldi. Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Powell’in açıklamaları sonrası Dolar’da gözlenen gerileme ile paritede yukarı yönlü hareketler devam ederken akşam saatlerinde yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 28-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanaklarında negatif politika faiz oranı uygulaması olasılığının yok denecek kadar az olduğunu gösterdi. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte paritenin yükselişini sürdürdüğü izlendi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,0960 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,0990 direnç seviyesinin altında kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,0930, 1,0900 ve 1,0870 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Paritenin yukarı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,0990, 1,1020 ve 1,1050 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

XAUUSD

 

Haftanın ikinci işlem gününde Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomi düzelene kadar bankanın faizleri sıfıra yakın seviyede tutacağını ve tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu belirtmesinin ve koronavirüs aşısına ilişkin olumlu test sonuçları açıklaması ile risk algısında gözlenen iyileşme sonucu Altın’ın baskılandığı takip edilirken, gün sonunda Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın çüncü işlem gününde Altın fiyatlarının koronavirüs aşısına ilişkin kuşkular ve Fed Başkanı Powell'ın uyarıları sonrası 1748 seviyesi üzerinde tutunarak dünkü kazancını koruduğu takip edilirken, akşam saatlerinde yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 28-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanaklarında negatif politika faiz oranı uygulaması olasılığının yok denecek kadar az olduğunu göstermesinin ardından Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1742 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1750, 1758 ve 1768 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1734, 1726 ve 1716 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

 

GBPUSD

 

Haftanın ikinci işlem gününde İngiltere'de işsizlik haklarından yararlanmak isteyenlerin sayısı Nisan ayında 856,500 artışla 2 milyonun üzerine çıkarken ABD'de ise konut başlangıçları Nisan ayında beklenenden fazla düşerek 891 bine gerilemişti. Haftanın üçüncü işlem gününde Birleşik Krallık’ta açıklanan enflasyon verisi yüzde 0,9’luk piyasa beklentilerinin altında kalarak Nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 yükselmesinin sınırlı etkileri takip edilirken, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 28-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanaklarında negatif politika faiz oranı uygulaması olasılığının yok denecek kadar az olduğunu göstermesinin ardından gün sonunda paritenin sınırlı kazancını sürdürdüğü izlendi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,22 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2260 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile paritedeki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2140, 1,2080 ve 1,2020 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile paritedeki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 1,2260, 1,2320 ve 1,2380 direnç seviyeleri takip edilmelidir

 

USDJPY 

 

Haftanın ikinci işlem gününde Japonya’da Sanayi Üretimi Mart ayında yüzde 3,7 gerilerken ABD'de ise konut başlangıçları Nisan ayında beklenenden fazla düşerek 891 bine geriledi. Gün içerisinde ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in işsizlik ve ekonomik görünümüne ilişkin açıklamaları takip edilmişti. Haftanın üçüçncü işlem gününde Japonya’da nispeten zayıf veri akışı devam ederken, akşam saatlerinde yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 28-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanaklarında negatif politika faiz oranı uygulaması olasılığının yok denecek kadar az olduğunu gösterdi. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte JPYUSD paritesinin aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 107,60 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 107,40 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 107,80, 108,00 ve 108,25 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 107,40, 107,20 ve 107,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

BRENT PETROL 

 

Haftanın ikinci işlem gününde talepte toparlanma işaretlerinin görüldüğü, üretim kısıntılarının derinleştiği ve dünyanın koronavirüs için aşı bulmaya yaklaştığına ilişkin iyimserliğin arttığı bir ortamda, vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 1 civarında yükselerek varil başına 32 dolar seviyesini aşarken, gün sonunda Brent Petrol’ün sınırlı gerilemesini sürdürdüğü takip edilmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde ise olumsuz ekonomik görünüme rağmen piyasanın yeniden denge bulmakta olduğuna ilişkin işaretlere birlikte Brent Petrol 35 Dolar seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrolün 36,20 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 35,40 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 37,20, 38,40 ve 39,60 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 35,40, 34,40 ve 33,20 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

GAUTRY

 

Haftanın ikinci işlem gününde Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve aşı iyimserliğinin Ons Altın üzerindeki baskılarına rağmen yönün hala yukarı yönlü olduğu takip edilirken gün sonunda kurda gözlenen geri çekilme ile birlikte Gram Altın’ın da aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde ise Ons Altın’ın koronavirüs aşısına ilişkin kuşkular ve Fed Başkanı Powell'ın uyarıları sonrası 1748 seviyesi üzerinde tutunarak dünkü kazancını koruduğu takip edilirken, kur tarafında ise bugün gerçekleştirilecek olan TCMB Para Politikası Kurulu’nun toplantısı öncesi sınırlı yükselişin yönlendiği gözlendi. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte Gram Altın’ın da yatay seyrini sürdürdüğü izlendi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 380 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 378 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 383, 386 ve 389 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 378, 375 ve 372 destek seviyeleri takip edilmelidir.

Kaynak AHL Yatırım
Hibya Haber Ajansı