TCMB: Ticari kredilerde banka harçlarına tavan uygulaması

Merkez Bankası enflasyonun yüzde 80,2 seviyesinde 24 yılın en yüksek seviyesine çıkmasına rağmen, politika faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 12'ye düşürdü.

Resmi Gazetede yayımlanan ticari kredilere ilişkin Merkez bankası kararnamesine göre;

-Kredi tahsis ücretleri, tahsis edilen kredi limitlerinin yüzde 0,25'i, yenilenen limitlerin yüzde 0,125'i ile sınırlandırılmıştır.

-Rotatif krediler hariç, kredi kullanım ücretleri kredinin yüzde 1,1'i ile sınırlandırılmıştır.

-Rotatif krediler için kredi kullanım ücretleri, ortalama kredi kullanım bakiyesinin yıllık yüzde 1'i ile sınırlandırılmıştır.

TCMB politika faizi ve ağırlıklı ortalama ticari kredi faiz oranları karşılaştırması. Kaynak: Bloomberg, TCMB

Merkez Bankası enflasyonun yüzde 80,2 seviyesinde 24 yılın en yüksek seviyesine çıkmasına rağmen, politika faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 12'ye düşürdü. Merkez bankası verilerine göre 16 Eylül itibarıyla ticari kredi ağırlıklı ortalama faiz oranı ise yüzde 20,5 oldu. Politika faiz oranı inse bile, kredi kullanmak isteyenlerin ana şikayeti vergi, komisyon ve diğer masrafların borçlanmayı maliyetli hale getirmesi yönünde.

Politika faizi ve kredi faizleri arasındaki spread, Merkez Bankası’nın ana izleme konusu ve parasal aktarım mekanizmasının işler görünmemesi de bu faizlerin birbirinden çok ayrışması kaynaklı. Kriterin çok üzerinde ticari kredi oranları üzerinden getirilen eleştiriler Merkez Bankası Başkanı Sn. Şahap Kavcıoğlu’nun, geçen ay spreadi daraltmak için yeni kurallar açıklamasının ana nedeniydi. Ancak şimdiye kadar, oranlar sadece biraz kapanmış durumda. Merkez bankası, borç verenler tarafından ticari krediler için alınan komisyon ücretlerini düşürmüş ve standartlaştırmış oldu.

Kaynak: Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı