Tek hane olur mu?

Merkez bankası yüksek enflasyonla mücadele için agresif çabalarını sürdürürken, Fed'in ekonomik tahminleri yılın son iki toplantısında daha fazla agresif faiz oranlarına işaret ediyor.

Merkez bankası yüksek enflasyonla mücadele için agresif çabalarını sürdürürken, Fed'in ekonomik tahminleri yılın son iki toplantısında daha fazla agresif faiz oranlarına işaret ediyor. Dünya, artan oranların çok daha erken ve muhtemelen ciddi bir küresel durgunluğu tetikleyeceğini tahmin ettiğinden küresel hisse senetleri mücadele ediyor. Çünkü oradaki fiyatlamalar 2023’de faiz indirim silsilesinin başlayacağı tahminine dayanıyordu. Şimdi gerçekler fiyatlanacak. Üstelik bir de Çin'in yavaşlamasına ilişkin korkular ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı tırmandırma uyarısı da eklenmiş durumda. Bu hafta faiz artış kervanına; İngiltere, İsveç, İsviçre ve Norveç de katılınca Avrupa tahvil piyasalarında yoğun satışlar görüyoruz. Amaç artık beklenti enflasyonunu değil cari enflasyonda düşüş görmek. Bizde ise TCMB politika faizini beklentimiz doğrultusundan 100 baz puan daha indirdi. Metne göre ana etmen geçen ay ki faiz indirimiyle aynı ; küresel ve yurtiçi iktisadi faaliyetteki ivme kaybı. Türkiye büyümesindeki yavaşlamada da ana etmen dış talepteki zayıflama. Peki enflasyon neden yükseliyor? Metne göre; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlamanın etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları. Bunların yıl sonuna kadar düzeltmesini bekliyor muyuz? Baz etkisi hariç hayır. Peki o zaman faiz yıl sonunda tek haneye iner mi ? Neden olmasın. Asya borsaları , ABD Fed ve diğer büyük merkez bankalarının son zamanlarda agresif faiz artırımlarını takiben yaklaşan resesyon ve küresel ekonomik görünüme ilişkin devam eden endişeler arasında, küresel piyasalardan gelen genel olarak olumsuz ipuçlarının ardından kıpkırmızı bir deniz gibi. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,5 düşüşle iki yılın en düşük seviyesine geriledi ki endeks bu hafta %3 düştü. Euro ve yen 20 yılın en düşük seviyelerine düştü ve Perşembe günü, Japon yetkililer yen satın almak ve düşüşü durdurmak için 1998'den beri ilk kez piyasaya girdi. Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri bir gecede 11 yılın en yüksek seviyesi %3.718'e ulaşırken, iki yıllık getiriler %4'ün oldukça üzerinde son olarak %4.1223'te kaldı. Freddie Mac'in ipotek piyasası anketine göre, ABD'de 30 yıllık sabit faizli ipotekler Perşembe günü %6,29 ile 2008'den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Geçen hafta, oranlar ortalama %6.02 idi. Bir yıl önce, ev alıcıları %2.88 oranından yararlanmıştı. Yüksek oranların etkisiyle konut fiyatları yumuşadı ve konut satışları düştü ama satılık ev sayısı normal seviyelerin oldukça altında.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde konuşma yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Referandum kararları, Zelenskiy’in kendini Rus hissedenlere yaptığı ’Ukrayna’dan gidebilirsiniz’ çağrısına yanıt" dedi.

Norveç hükümeti, Oslo ve Moskova tarafından 2007’de imzalanan ve o tarihten bu yana yürürlükte olan Rus vatandaşları için vize kolaylaştırma anlaşmasının resmi olarak askıya alındığını duyurdu.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Rusya’nın ilan ettiği kısmi seferberlik sonrası askere gitmeyi reddeden Rus vatandaşlarının Almanya’ya iltica başvurusu yapabileceğini söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, enerji tedarikinde Rusya'nın yerine alternatif kaynaklara yönelmenin Almanya'ya bu yıl 60 milyar euro ve 2023 yılında 100 milyar euro kaybettireceğini söyledi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun gelecek yıl aşağı geleceğine inandığını, ancak Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı ve arz şoklarına karşı kırılganlıkların devam ettiği ekonomi ile ilişkili riskler bulunduğunu söyledi.

Yellen, Rusya'nın hali hazırda petrolü Çin ve Hindistan'a "çok büyük bir iskonto" ile satmakta olduğunu, G7'nin Rus petrolüne fiyat sınırı uygulama planının bunda etkili olduğunu savundu

Paraguay Merkez Bankası(BCP) ve Guatemala Merkez Bankası(Banguat), gösterge faiz oranlarını 25'er baz puan artırdı. Paraguay Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, gösterge faiz oranı yüzde 8,25'ten yüzde 8,50'e yükseltildi.

Mısır Merkez Bankası(CBE), üst üste ikinci toplantısında da beklentilerin aksine gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarında eyalet başkanlarının da bulunduğu 87 Kanada vatandaşının daha yaptırım listesine dahil edildiğini duyurarak listedeki kişilere ülkeye giriş yasağı konulduğunu açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, enflasyonun daha da yükselmeye devam edeceğine inanmak için hala nedenler bulunduğunu söyledi.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler yaklaşan kış mevsimi öncesinde doğal gaz depolarını hızla doldurmaya devam ediyorlar.17 Eylül'de yüzde 85,58 seviyesine ulaşan doğal gaz depoları doluluk oranı, 21 Eylül itibariyle yüzde 86,67'ye ulaştı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı