Temkinli duruş

TCMB'nin son 9 toplantının hepsinde yaptığı indirimlerin toplamı 1575 baz puana ulaşmıştı. Mayıs ayı toplantısında politika faizini piyasa beklentisine paralel 50 baz puan indiren Merkezin daha temkinli bir dil tercih ettiği açıklamada salgın hastalığın küresel etkilerinin yakından takip edildiği belirtilmişti. (Alnus Yatırım)

TCMB'nin son 9 toplantının hepsinde yaptığı indirimlerin toplamı 1575 baz puana ulaşmıştı. Mayıs ayı toplantısında politika faizini piyasa beklentisine paralel 50 baz puan indiren Merkezin daha temkinli bir dil tercih ettiği açıklamada salgın hastalığın küresel etkilerinin yakından takip edildiği belirtilmişti. TCMB dün indirim beklentilerine rağmen Haziran toplantısında değişikliğe gitmeyerek politika faizini % 8.25'te tuttu. Haziran başında açıklanana Mayıs ayı TÜFE'si beklentileri aşarak % 1.36 artmış ve yıllıkta % 11.4'e yükselmişti. TCMB de enflasyon endişeleri ile şimdilik indirimleri durdurmuş gözüküyor. Önümüzdeki aylarda iyileşme olursa indirimler sürebilir.

 

ABD Federal Mevduat Sigorta Komisyonu, bankaların risk sermayesi fonları gibi fonlara daha kolay büyük yatırımlar yapmasına izin vermesi dahil bir çok yeni düzenleme getireceğini açıklayınca ABD banka hisseleri dün % 3'ün üzerinde değer kazandı. Dow Jones ve S&P500 endeksi %1.2 yükselişle kapandı. Piyasa kapanışı sonrasında ise FED, stres testine tabi tuttuğu büyük 34 Amerikan bankasının en kötü senaryoda, 560 ila 700 milyar dolar arasında kredi kaybı yaşayabileceği ve sermaye oranlarının % 9.5 ila 7.7'ye gerileyebileceğini, bu yüzden hisse geri alımı ve temettü ödemesine para harcamamalarını istedi. Global borsalarda ABD önderliğindeki yükseliş trendine bu sabah Asya piyasalarının katılımı ila devam edildiği görülmektedir.

 

ABD'de 24 Nisan'da 39 bin kişi ile günlük virüslü teşhisi konan vaka rekoru kırılmıştı. Haziran başında günlük 20 binlere gerileyen rakam 25 Haziran'da 40 bini aşarak yeni rekor kırdı. Böylece vaka sayısı 2.5 milyonu aştı. Kapanan vakalarda ölüm oranı % 10 ile ciddi boyutta olan ABD'de 1.3 milyon aktif vaka bulunuyor. Dünya sağlık örgütü, bu ay sona ermeden dünyada vaka sayısının 10 milyona, hastalıktan ölüm sayısının 500 bine ulaşmasını bekliyor.

 

Vakaların 2.5 milyonu ABD, 2.5 milyonu Avrupa'da yer alıyor. Dün 40 binin üzerinde yeni vaka görülen Brezilya, toplamda 1.2 milyona ulaştığından Latin Amerika ülkeleri toplamını da 2.0 milyona ulaştırdı. ABD'li ünlü yazar Noam Chomsky, Brezilya'da askeri darbe riskinin arttığına işaret etti. Böyle bir risk, sermaye hareketleri yönünden gelişmekte olan ülkeleri de etkileme potansiyeli açısından önemli. Önceki gün 16 bin dün de 18 bin kişinin virüse yakalandığı Hindistan ise Asya'da liderliği almış gözüküyor.

 

STRATEJI

BIST100 en düşük 82 bini görmüş ve arkasından başlayan ralli ile 116 bine kadar ulaştı. Kâr satışlarında geçiş noktası olarak yılbaşı seviyesi olan 114,425 izlenebilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı