The Sandbox iş birliğiyle metaverse deneyimi NFT Bienali'nde hayat buluyor

NFT Biennial’i yeni bir immersive sergiyle ağırlıyor ve The Sandbox iş birliğiyle metaverse deneyimi, immersive olarak hayat buluyor. X Media Art Museum by DasDas'ta bugün açıldı.

X Media Art Museum, NFT Biennial’in dünyadaki yolculuğuna immersive bir sergiyle eşlik ediyor. Dünyada 9 farklı noktada düzenlenen "NFT Biennial", yeni bir immersive sergiyle İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Metropol İstanbul'da yer alan X Media Art Museum'da 3-9 Şubat arasında ziyaretçilere açık olacak.

Ülkeler ve kıtalar arasında kurduğu bağlarla, Avrupa Yakası’nda açıldıktan sonra Anadolu Yakası’ndaki sanat severleri de ağırlamaya hazırlanan NFT Biennial'in kurucu direktörlüğünü Rahim Ünlü, X Media Art Museum’daki yeni serginin küratörlüğünü ise Esra Özkan üstleniyor.

Kürasyon olarak posthuman ve insan-teknoloji arasındaki bağa odaklanan müzede; biyosanat, yeni medya, mimari, arkeoloji üzerinden bir estetik dil kuruluyor olacak. NFT Biennial kapsamında Ozan Atalan & Chong-ha & Peter Lee (as Antinomy), Didem Erbaş, Erhan Özden, Hilal Özdemir, Hamza Kırbaş, Meltem Şahin, Nergiz Yeşil ve Soliman Lopez gibi sanatçıların eserleri sergilenecek.

X Media Art Museum kurucu ortağı Mert Fırat ''X Media Art Museum by DasDas olarak 8 ülkedeki 9 farklı lokasyonda gerçekleşen NFT Biennial'i ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Müzemizi geçtiğimiz yıl ziyarete açarken temel hedeflerimizden biri, dijital sanatlar alanındaki üretimleri desteklemek ve  dijital sanatları sahiplenerek, immersive üretimler ile NFT gibi teknoloji ve sanatın iç içe geçtiği alanları genişletebilmekti. Güncel olarak dijital sanatlar özelinde bir akademi kurmanın hazırlığı içerisindeyiz ve bu sayede NFT Biennial ile birlikte yeni sanatçılarla da tanışmanın heyecanını yaşıyoruz.''

X Media Art Museum’da, en büyük metaverse platformlarından biri olan The Sandbox’un başlattığı açık çağrı ile seçilen eserler de sergileniyor olacak. Voxel Art Jam Teması “Siber-Mit: Post-human Çağında Tanrıçalar" adlı açık çağrıda ilk 3’e giren voxel karakterler, dünyanın ilk NFT Bienali’nde The Sandbox evreninde gösterilecekler. İlk 3 eser sahibine verilecek para ödülünün yanısıra, X Media Art Museum'daki NFT Biennial sergisinde yer alma ve oyunlaştırma alanında iş fırsatı imkanı kazanacaklar.  Arslan Kiran (The Sandbox Türkiye ve MENA Direktörü), Rahim Ünlü (NFT Biennial Kurucu Direktörü), Serhat Erman (NFT Biennial Marketing Direktörü) ile Esra Özkan (X Media Art Museum Küratörü) tarafından değerlendirilecek başvurularla ilgili detaylı bilgiye www.xmediaartmuseum.com, www.nftbiennial.com ve https://thesandbox-turkey.medium.com/the-sandbox-x-nft-bienali-voxedit-yarışması-7152634e5ae6?s=09 adresinden ulaşılabilir. 

The Sandbox Türkiye ve MENA Direktörü  Arslan Kiran: "The Sandbox‘un misyonları arasında sanat alanındaki deneyimleri Metaverse platformunda sunmak ve bir sanat tasarım ekosistemi geliştirmek önemli bir yer tutmaktadır. Yine çok yakında yayınlayacağımız Turkishverse metaverse deneyiminde, NFT Biennial ile farklı sanat projelerini de geliştirmeye devam edeceğiz."

Türkiye’nin ilk dijital sanat müzesi olan X Media Art Museum, 3-9 Şubat tarihlerinde, 11:00-15:00 saatleri arasında gerçekleşecek NFT Biennial’in izleyicilerini immersive space alanında ücretsiz gösterimler eşliğinde ağırlayacak. Aynı zamanda metaverse’de gerçekleşecek olan NFT Biennial’de posthuman konusu ile birlikte teknoloji ve insan ilişkisine odaklanılacak.

Hibya Haber Ajansı