Trump'ın açıklamaları, Cuma günü New York Borsası'nda ticaret iyimserliğini sınırlandırdı

Cuma günü New York Borsası'nda, Çin ile ABD arasında sınırlı bir ticaret anlaşmasının (Faz1) kısa süre içinde imzalanacağı ve ek vergilerin karşılıklı olarak kaldırılacağı

Cuma günü New York Borsası'nda, Çin ile ABD arasında sınırlı bir ticaret anlaşmasının (Faz1) kısa süre içinde imzalanacağı ve ek vergilerin karşılıklı olarak kaldırılacağı iyimserliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarının ardından sınırlandı.
Dow Jones yüzde 0.02 artışla 27,681.24 puandan kapandı, S&P endeksi günü yüzde 0.26 artışla 3,093.08 puandan, Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 0.48 artışla 8,475.31 puandan günü tamamladı.
Trump, Çin'le mali yaptırımların kaldırılması konusunda bir uzlaşmaya varılmadığını ve Çin'in ticaret savaşları kapsamında uygulaya alınan mevcut yaptırımların kısmen kaldırılmasını istediğini ama anlaşma olsa dahi ek vergilerin devam edeceğini ifade etmişti.
Perşembe günü gelen haberlerde, tarafların anlaşma konusunda ilerleme kaydettikleri ve kısa bir süre içinde imzalanabilecek anlaşma için yer belirlenmesi konusunda çalışıldığı belirtilmişti.
Trump'ın son açıklamaları, beklentileri olumsuz etkileyerek endekslerdeki yukarı hareketi sınırlarken, muhtemel anlaşmanın da imzalanamayabileceği yönündeki endişeleri tekrar gündeme getirdi.

Hibya Haber Ajansı