TÜBİTAK, iklim değişikliğine odaklanıyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) bünyesinde Konya’da “Temiz Enerji, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü” kuruldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesi üzerine yaptığı sunumda “İklim hedeflerimize yönelik bilimsel araştırmaları koordine etmek üzere, Konya’da TÜBİTAK Temiz Enerji, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü’nü kuruyoruz.” dedi.

Enstitünün kurulma süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Konya’da bu yılın şubat ayında düzenlenen İklim Şurası ile başladı. Şurada, bilim ve teknoloji odağında alınan kararların takibi için bir enstitünün kurulması gerektiği fikri olgunlaştı. Bakan Varank ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yönlendirmeleriyle kurulum çalışmalarına başlandı.

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu’nun uygunluk görüşü ve TÜBİTAK Yönetim Kurulu’nun onayı ile kurulan enstitü; üniversite, kamu araştırma merkez ve enstitülerinde oluşan bilgi birikimi ve teknolojileri Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ürün ve çözümlere dönüştürecek.

Odak alanlar

Enstitü; yenilebilir ve temiz enerji, gelecek senaryoları ve sosyal politika araştırmaları gibi alanlara odaklanacak. Bu odak alanlarda Ar-Ge çalışmalarını planlayacak, koordine edecek, kamunun politika geliştirme süreçlerine katkı sağlayacak.

Kararları takip edecek

Ekosistemde bulunan tüm paydaşlarla birlikte çalışacak olan enstitüde; kamu, akademi ve özel sektör iş birliğine önem vereceği belirtildi. İklim Şurası’nın bilim ve teknoloji bağlamında aldığı kararların takibini yapacak. İklim Kanunu’na yönelik çalışmalara katkı verecek.

Ar-Ge’nin ticarileşmesi

Enstitü, yapılan Ar-Ge’lerin ticarileşmesine de yoğunlaşacak. Bu amaçla teknoloji doğrulama çalışmalarının gerçekleştirileceği büyük çaplı saha gösterimi ve pilot üretim faaliyetleri yapacak. Bu sayede geliştirilen teknolojiler, model ve yaklaşımlar sektörün ihtiyaçları doğrultusunda “birlikte geliştirme platformları” ile uygulamaya alınacak.

Genç araştırmacılar burs

Alanında yetkin araştırmacılar, enstitü bünyesinde görevlendirilecek. İklim değişikliği alanında çalışan genç araştırmacılar için burs verilecek.

Hibya Haber Ajansı