Uluslararası İthalat Fuarı’na katılacak şirketlere vergi muafiyeti uygulayacak

Kasım ayında Shanghai’da düzenlenecek 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) sırasında satılacak ithal ürünler için tercihli vergi politikası uygulanacak.

Çin Maliye Bakanlığı, Çin Gümrük Genel İdaresi ve Çin Ulusal Vergi İdaresi’nin ortak kararıyla tercihli vergi politikasından faydalanacak ürünler listesi açıklandı.
 
Fuarda satılacak uygun miktardaki ithal ürünler ithalat vergisi, ithalat aşamasındaki katma değer vergisi ve tüketim vergisinden muaf tutulacak. Ancak Çin’in ithalatını yasakladığı ürünler, türü tükenmek üzere olan bitkiler ve buna bağlı ürünler, sigara, içki, otomobil ve “İthalatına vergi muafiyeti uygulanmayan teknolojik donanım ve ürünler kategorisi”nde yer alan ürünler bu muafiyet kapsamına girmeyecek.
 
Örneğin makine, elektrikli donanım ve cihaz, teçhizat konularında her katılımcı şirketin tercihli vergi politikasından faydalanabileceği ürün sayısı 12 parçayı geçmeyecek. Traktör satan katılımcı şirketin tercihli vergi oranıyla satabileceği ürün sayısı ikiyi aşmayacak, sanatsal ürün, koleksiyon ve antika ürün içinse limit beş olarak belirlendi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı