Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması 41 yılda 4 milyondan fazla çocuğa ulaştı

1981 yılından bu yana aralıksız düzenlenen ve bu sene sürdürülebilirlik vurgusu yaparak “Benim Gözümden Dünya” temasıyla çocukları hayallerindeki dünyayı resmetmeye çağıran 41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın kazananları, düzenlenen ödül töreniyle ödüllerini aldı.

1981 yılından bu yana aralıksız düzenlenen ve bu sene sürdürülebilirlik vurgusu yaparak “Benim Gözümden Dünya” temasıyla çocukları hayallerindeki dünyayı resmetmeye çağıran 41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın kazananları, düzenlenen ödül töreniyle ödüllerini aldı. Törende konuşan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “Bu yıl sürdürülebilirlik hedeflerimizden yola çıkarak “Benim Gözümden Dünya” teması ile düzenlediğimiz yarışmamızda çocuklarımızın nasıl bir dünya görmek istediklerini öğrenmek istedik. Anlıyoruz ki minik ressamlar daha sevgi dolu, çevreyle barışık ve huzurlu bir dünyada yaşamak istiyor. Bu doğrultuda kendi payımıza düşen sürdürülebilirlik adımlarını atmaya devam edeceğiz.”

 

Pınar tarafından çocukların sanatsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 41 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın kazananları, ödüllerine kavuştu. Jürinin gerçekleştirdiği değerlendirmenin ardından yarışmayı kazanan minik ressamlar, ödüllerini Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde 16 Haziran’da düzenlenen ödül töreniyle aldılar. Ödül Töreni AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding Kurumsal ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve SETBİR Başkanı İsa Coşkun, Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu ile Yaşar Holding yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

“Çocuklarımız daha sevgi dolu, çevreyle barışık ve huzurlu bir dünyada yaşamak istiyor”

Açılış konuşmasını yapan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “41 yıldır hiç ara vermeden gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması adına sizlerle Eskişehir’de bir arada olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Eskişehir’deki fabrikamız, bu sene 25’inci yılını kutluyor. Bu vesileyle yarışmamızın ödül törenini Eskişehir’de gerçekleştiriyoruz. Resim yarışması ödül törenimizin ve Eskişehir fabrikamızın kuruluş yıldönümü mutluluğunu birlikte yaşıyoruz” dedi.

 

İdil Yiğitbaşı; “Sürdürülebilirlik anlayışımız kapsamında ele aldığımız sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz; eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında yoğunlaşıyor. 49 yıldır sadece ürünlerimizle değil gerçekleştirdiğimiz projelerimizle çocuklarımızın gelişimlerine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Çocukların özgüven ve yaratıcılık sezgileriyle sanatsal yönlerinin gelişimini olumlu etkileyen resim sanatının gücüne ve etkisine inanıyoruz. Bu yaklaşımla, ülkemizin en uzun soluklu ve en geniş katılımlı resim yarışmasını düzenleyerek çocuklarımızın hayallerine ortak oluyoruz.  Bugüne kadar toplam 4 milyondan fazla çocuğun resmiyle kendilerini ifade etmelerine destek olduk. Bu yıl sürdürülebilirlik hedeflerimizden yola çıkarak “Benim Gözümden Dünya” teması ile çocuklarımızın nasıl bir dünya görmek istediklerini öğrenmek istedik. Anlıyoruz ki minik ressamlar daha sevgi dolu, çevreyle barışık ve huzurlu bir dünyada yaşamak istiyor. Bu doğrultuda Pınar olarak kendi payımıza düşen sürdürülebilirlik adımlarını atmaya devam edeceğiz. Tam 41 yıldır çocukların hayallerine ortak olarak sanatla buluşmalarına aracılık etmekten ve bu tören vasıtasıyla sanatı ve minik sanatçıları ödüllendiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmesini ve sanatla iç içe bir ömür geçirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun; “Ülkemizin tarım ve gıda sektöründe 50 yıla yakın süredir çok değerli faaliyetler gösteren Pınar’ı böylesine anlamlı bir yarışma düzenlediği için kutluyorum. Bölgenin parlayan yıldızı Eskişehir’de Pınar Süt’ün fabrika kurmuş olması, bizler için büyük bir gurur kaynağı. Eskişehir, sanattan spora, sanayiden turizme her açıdan gelişmiş bir şehir olmasıyla dikkatleri çekiyor. Bu yıl 41’inci yaşını kutlayan Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması, temelde uzun yıllardır titizlikle sürdürülen çalışmaların bir yansıması niteliğinde. Kapsamı yurtdışına açılmış bu yarışmada emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

 

Yarışmanın jüri üyelerinden Prof. Dr. Hayri Esmer de konuşmasında; “Çocuk resimleri deyince rengârenk, cıvıl cıvıl, özgürce çizilmiş resimler akla geliyor. Aslında çocukların çizdiği resimler, bundan daha fazlasını taşıyor. Onlar, gördükleri dünyayı değil hayal ettikleri dünyayı anlatıyorlar. Dolayısıyla çocuk resimlerini irdelerken bildiklerimizi unutarak bu resimlere bakmalıyız. Kendilerine özgü bir hayal dünyaları var, insanın öz halini temsil edebiliyorlar.”

 

En çok başvuru Ege Bölgesi’nden

41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na sırasıyla Ege Bölgesi’nden 2.770, Marmara Bölgesi’nden 2.208, İç Anadolu Bölgesi’nden 1.288, Akdeniz Bölgesi’nden 1.218, Karadeniz Bölgesi’nden 557, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 474, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 284, özel eğitim uygulama okullarından 114, KKTC’den 109, Azerbaycan’dan 34, Almanya’dan 32 ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 17 başvuru alındı. Yarışmaya katılan 9.105 eser, Türkiye’de resim sanatına gönül vermiş Prof. Dr. Mümtaz Sağlam öncülüğünde kurulan ekiple ilk elemeye tabi tutuldu. İkinci elemede yer alan 457 eser, Jüri başkanı Prof. Dr. Mümtaz Sağlam, jüri üyeleri Prof. Dr. Hayri Esmer, Doç. Devabil Kara, Hürriyet Gazetesi’nden İhsan Yılmaz, Milliyet Gazetesi’nden Seray Şahinler Demir, Daily Sabah Gazetesi’nden İrem Yaşar, Cumhuriyet Gazetesi’nden Emrah Kolukısa ile sanat danışmanı Nazlı Pektaş tarafından değerlendirildi.

 

Birbirinden güzel hediyeler verildi

Yarışma kapsamında Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesi, özel eğitim uygulama okulları, KKTC, Azerbaycan, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere toplam 15 asil ve 17 yedek kazanan seçildi. Seçilen 15 asil kazanana tablet ve profesyonel resim aletlerinden oluşan resim çantası, 17 yedek öğrenciye de yine profesyonel resim aletlerinden oluşan resim çantası hediye edilirken özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların hayallerini resmetmesine olanak tanıyan kategoriyi kazanan 1 yarışmacıya tablet, 1 yarışmacıya da profesyonel resim malzemeleri ve çantası hediye edildi. Yarışmada ayrıca başarı gösteren 3 minik ressam jüri değerlendirmesi sonucunda Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla bir yıllık eğitim bursu kazandı. Ödüllü eserler 30 Haziran’a kadar Eskişehirli sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması Sonuçları

Akdeniz Bölgesi

Dolunay Mevlitoğlu / 9 Yaş / Antalya

 

Doğu Anadolu Bölgesi

Yunus Emre Sağlam / 8 Yaş / Erzurum

 

Ege Bölgesi

Doruk Seyrek / 7 Yaş / İzmir

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Adar Bager Kılıç / 9 Yaş / Diyarbakır

 

İç Anadolu Bölgesi

Lara Şahin / 9 Yaş / Ankara

 

Karadeniz Bölgesi

Rüzgar Deniz Tükenmez / 11 Yaş / Samsun

 

Marmara Bölgesi

Derin Kılınç / 9 Yaş / İstanbul

 

Özel Eğitim Ve Uygulama Okulları

Nisa Nur Efe  / 13 Yaş / İzmir

 

Yurt Dışı Kategorisi

Azerbaycan

Medine Zerbelizade / 10 Yaş / Sumqayıt

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Daria Zarudnitcaia / 10 Yaş / Gazimagusa

 

 

Almanya

Merhem Echchaib / 6 Yaş /  Essen 

 

Birleşik Arap Emirlikleri

Şeyha el Mutairi / 11 Yaş


Hibya Haber Ajansı