Uluslararası piyasalar

Türk hazine eurotahvilleri Cuma kapanış öncesi gösterdiği primin ardından hafta başında yatay seyir izledi. Kurda yaşanan hareketler satışa neden olurken, bir yandan da ABD tarafında destek paketine dari belirsizliğin küresel piyasalarda etkisi ve artan vaka sayıları gelişmekte olan ülke kıymetlerinde çıkışa neden olarak Türk kıymetlerini de olumsuz etkiledi.

Yaklaşan ABD seçimleri ve yeni destek paketine dair görüşmelerin yarattığı belirsizlik piyasalara genel olarak yön verirken, başta Avrupa olmak üzere, dünyada artan vaka sayıları da piyasa oyuncularını tedirgin ederek tahvil fiyatlamalarında etkili oluyor. Türk hazine eurotahvilleri, geçtiğimiz hafta yapılan beş yıl vadeli ihracın ardından daha çok satıcılı işlem görürken, Salı günü Türkiye Varlık Fonu’nun yatırımcı bilgilendirme toplantısı sonrası beklenen yeni ihraç, piyasa koşullarının olumsuzlaşması sonrası şimdilik askıda kaldı.

Türk hazine eurotahvilleri Cuma kapanış öncesi gösterdiği primin ardından hafta başında yatay seyir izledi. Kurda yaşanan hareketler satışa neden olurken, bir yandan da ABD tarafında destek paketine dari belirsizliğin küresel piyasalarda etkisi ve artan vaka sayıları gelişmekte olan ülke kıymetlerinde çıkışa neden olarak Türk kıymetlerini de olumsuz etkiledi. Yeni ihraç olan beş yıl vadeli kıymet 6,29-6,51% bandında işlem görürken, getiri eğrisi genelinde 8-10 baz puanlık genişleme izlendi. On yıl vadeli kıymet 6,75%, uzun vade ise 7,50% bölgesinde işlem görürken, beş yıl vadeli risk primi hafta başına göre 32 baz puan artarak 538’e yükseldi. Şirket kıymetleri de satıcılı ortamda zayıf seyir izledi, lokal tarafta kağıt arzı 2021 vadede yoğunlaşırken, daha çok yabancılar 2022-25 vade kıymetlerde arz oluşturdu.

ABD hazine tahvilleri son dönemde mali destek paketi ve başkanlık seçimlerine dair gelişmelere rağmen, yatay seyir izlemişti. Pazartesi tatil olan piyasa Salı açılış itibariyle daha çok alıcılı işlem gördü , on yıl vadede getiriler yedi baz puan daralarak 0,69%’ye çekilse de, bugün karışık ABD verileri sonrası satışlar tekrar etkisini göstererek getiriyi 0,72%’ye genişletti. Alman on yıllık tahvil ise, açıklanan günlük rekor vakalar sonrası alım görerek -0,64%’ye daraldı ve Mart ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı